שאלה הלכתית ולאומית | בניהו ברונר

בשבוע שעבר השתתפתי בסיור רבנים בכלא סהרונים ובמתקן חולות בקציעות. ביקשנו להכיר וללמוד את נושא מבקשי המקלט, או שמא המסתננים, מקרוב, ולבחון אפשרות של הבעת עמדה תורנית בסוגיה מורכבת זו. הסיור צייד אותנו בנתונים שעדיין לא הבשילו אצלי לכדי אמירה ברורה, שכן מדובר בסוגיה מורכבת, אך אשתף במחשבות המתרוצצות בראשי.

לתת את הדעת על שאלת הטיפול בדיכוי בני אדם בעולם השלישי. סיור רבנים בכלא סהרונים. בשורה התחתונה, שני משמאל: הרב 
בניהו ברונר

לתת את הדעת על שאלת הטיפול בדיכוי בני אדם בעולם השלישי. סיור רבנים בכלא סהרונים. בשורה התחתונה, שני משמאל: הרב 
בניהו ברונר

פרשה מסובכת זו קשורה לשני מישורים. האחד הוא איסור התורה על הסגרת עבדים הנמלטים מיד אדוניהם: "לֹא תַסְגִּיר עֶבֶד אֶל אֲדֹנָיו אֲשֶׁר יִנָּצֵל אֵלֶיךָ מֵעִם אֲדֹנָיו. עִמְּךָ יֵשֵׁב בְּקִרְבְּךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר בְּאַחַד שְׁעָרֶיךָ בַּטּוֹב לוֹ לֹא תּוֹנֶנּוּ" (דברים כג). חז"ל במסכת גיטין (מה, א) נחלקו מיהו העבד, מאין ברח ומהם מניעיו. פשט האיסור, וכך גם דעתו של רבי אחי בן ר' יאשיה בגמרא, שמדובר כאן בעבד שברח מאדוניו מחוץ לארץ. מהביטוי "אשר יינצל מעם אדוניו" משתמע שמדובר על עבד שהיה במצוקה, והוא ניצל ממנה על ידי בריחתו. השאלה היא האם מבקשי המקלט הם עבדים שברחו מאדוניהם, עריקים מצבא רודני או מתנגדי משטר, או שמא מדובר – כפי שרבים טוענים – במבקשי עבודה.

איסור ההסגרה בתורה נוגד את כל מה שהיה מקובל בתקופת המקרא. התורה מחייבת לאפשר לפליט לשבת בקרבנו, "במקום אשר יבחר", והיא אף מוסיפה ומזהירה: "לא תוננו". מנגד, אנו חרדים לאופייה היהודי של הארץ ולא יעלה על הדעת שנקלוט לתוך ארצנו מיליוני נמלטים, כשגם כיום אנו נאבקים על אופייה היהודי של מדינת ישראל. קליטת אלפים בודדים עלולה להביא לזרם בלתי נשלט.

סוגיה שנייה המתעוררת סביב תופעה זו קשורה ליחסי החוץ של ישראל. המסתננים שלא ניתן להחזירם לארצות מוצאם, מחשש שמא יאונה להם רע, מגיעים בחלקם מאריתריאה – מדינה שלישראל יש קשרי חוץ איתה וגם קשרי מסחר הכוללים מכירת נשק. מדובר באבסורד: אנו מוכרים נשק למדינה שממנה מגיעים אלינו מבקשי מקלט, ואיננו יכולים להחזירם לשם שכן הם עלולים להיפגע מהנשק שמכרנו. תופעה זו מצריכה אותנו לבדיקה מחודשת של סחר הנשק שלנו, שאולי אינו מתחשב בשאלות אתיות.

נושא מבקשי המקלט מהווה בעיה של העולם המערבי כולו. עם ישראל, הנושא את הדגל של תיקון עולם במלכות שדי, צריך לתת את הדעת על השאלה כיצד העולם החופשי צריך לטפל בדיכוי בני אדם, בעוני וברעב השוררים בעולם השלישי, ולומר את דברו.

הרב בניהו ברונר הוא ראש בית מדרש במכללה האקדמית צפת ואב"ד לגיור בחיפה והצפון

 

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' ב' תמוז תשע"ה, 19.6.2015

פורסם ב-19 ביוני 2015,ב-גיליון קרח תשע"ה - 932. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: