דרישת שלום מסתי | חיליק אברג'ל

ארון קבורה ייחודי שנמצא בתל שדוד מעיד על שליטה מצרית באצולה הכנענית בזמן יציאת מצרים

פרשתנו מתארת באופן דרמטי את המפגש שבין הרודף לנרדף, בין עבד לאדוניו. קשה לשפוט, אך גם קשה להבין את בני ישראל היוצאים לחירות ומפחד הרודפים אומרים:

וַיֹּאמְרוּ אֶל מֹשֶׁה הֲמִבְּלִי אֵין קְבָרִים בְּמִצְרַיִם לְקַחְתָּנוּ לָמוּת בַּמִּדְבָּרמַה זֹּאת עָשִׂיתָ לָּנוּ לְהוֹצִיאָנוּ מִמִּצְרָיִם. הֲלֹא זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר דִּבַּרְנוּ אֵלֶיךָ בְמִצְרַיִם לֵאמֹר חֲדַל מִמֶּנּוּ וְנַעַבְדָה אֶת מִצְרָיִם. כִּי טוֹב לָנוּ עֲבֹד אֶת מִצְרַיִם מִמֻּתֵנוּ בַּמִּדְבָּר (שמות יד, יא־יב).

רש"י הסביר את שאלת בני ישראל: "וכי מחמת חסרון קברים שאין קברים במצרים ליקבר שם לקחתנו משם?". אכן, מסתבר שבני ישראל הכירו היטב את קברי מצרים. העבודה בפרך והמבט על קברי מצרים המפוארים החדירו את המצריות לנפשם וללבותיהם של העבדים עד כדי כך שהשגרה המוכרת של העבדות הייתה טובה בעיניהם יותר מהחירות הזרה והלא מוכרת.

ארונות קבורה אנתרופואידים שהתגלו בדיר אל בלח ומוצגים במוזיאון ישראל

ארונות קבורה אנתרופואידים שהתגלו בדיר אל בלח ומוצגים במוזיאון ישראל

חפירת הצלה

צורת הקבורה במדבר וצורת הקבורה במצרים שונות הן. ארץ מצרים ידועה במצבות הקבר המפוארות שנבנו בה ובראשן הפירמידות, מצבות הקבורה הענקיות שמלכי מצרים הקימו לעצמם. מתברר שיש קברים מצריים גם בארץ ישראל המעידים על שליטה והשפעה מצרית חזקה.

נצפין לתל שדוד הצמוד לקיבוץ שריד בחלקו הצפוני של עמק יזרעאל. שמו של התל, מיקומו הגיאוגרפי והממצא הארכיאולוגי בו חיזקו את זיהויו של התל עם העיר הקדומה שריד המוזכרת בתקופת ההתנחלות: "וַיַּעַל הַגּוֹרָל הַשְּׁלִישִׁי לִבְנֵי זְבוּלֻן לְמִשְׁפְּחתָם וַיְהִי גְבוּל נַחֲלָתָם עַד שָׂרִיד" (יהושע יט, י). העיר הזבולונית יושבת בפאתי העמק וחולשת על הדרך העוברת בתוכו, דרך מסדרון העמקים. מעבר העמקים מקשר בין דרך הים לחופי ארץ ישראל ולמרגלות השומרון לבין דרך המלך בעבר הירדן המזרחי. בין הערים הגדולות על מסדרון העמקים נמנות יקנעם, מגידו ובית שאן.

לפני כחצי שנה נערכה בתל חפירת הצלה, כחלק מהעבודות להקמת קו צינור ראשי להולכת גז טבעי באזור. במהלך החפירה הופתעו החוקרים לגלות ארון גלילי מחרס שעליו הוטבעו פנים אנושיות. הארון תוארך לתקופת הברונזה המאוחרת (המאה ה־13 לפסה"נ). בתוך ארון החרס נמצאו עצמותיו של אדם מבוגר. בהתאם למנהגי הקבורה המצריים, נמצאו כלי חרס שונים בסביבות הקבר. כלי החרס שימשו מנחות לאלים ונועדו "לספק מזון" למתים לאחר מותם. האיש המצרי נקבר כשלגופו פגיון מברונזה, כלי חרס וקערה רקועה מברונזה.

פקיד כנעני

ארונות נדירים אלו נקראים במחקר "ארונות אנתרופואידים" ועד כה נחשפו מהם בארץ ישראל מעט. כמוהם נמצאו גם בדיר אל בלח שברצועת עזה, לפני כחמישים שנה. הסמיכות המנוגדת שבין הכלים המקומיים הפשוטים לבין הארון המפואר הובילה את החופרים (ד"ר אדוין ואן דן ברינק, דן קירזנר וד"ר רון בארי מרשות העתיקות) למסקנה כי מי שנקבר במקום היה פקיד ממוצא כנעני, שעבד בשירות השלטון המצרי. מדובר בנקבר מהאליטה המקומית שלצידו נקברו שני גברים ושתי נשים, וייתכן שהיו ממשפחתו של הנקבר החשוב.

הקבר המפואר מעיד על השפעה מצרית על האצולה הכנענית ועל הדרכים הראשיות של ארץ ישראל. התארוך המדויק של הארון למאה ה־13 לפנה"ס התאפשר הודות לדרישת שלום מצרית מסתי, אביו של רעמסס השני, שעל פי חוקרים שונים הוא פרעה המוזכר בפרשה. מדובר בחרפושית מצרית מחוברת לטבעת ששימשה לחתימה על מסמכים וחפצים מטעם נציגי השלטון המצרי, והיא נושאת את שמו של סתי הראשון, שליט מצרים, ואת נחש הקוברה המגן על המלך. סתי כבש חבל ארץ זה והשליט את שלטונו בכנען כבר בשנה הראשונה לשלטונו (1,294 לפנה"ס).

בעבר התגלו ארונות חרס דומים מתקופת המלך סתי הראשון בבית שאן, שם היה אחד ממרכזי השלטון המצרי בארץ ישראל. לא מן הנמנע שהעיר שריד מוזכרת במובלע ברשימת המקומות והשבטים בהפטרה: "אָז יְרַד שָׂרִיד לְאַדִּירִים עָם ה' יְרַד לִי בַּגִּבּוֹרִים" (שופטים ה, יג), וכך באותו מקום המושפע מאביו של הרודף פרעה קמו על נפשם מושיעים לשבטי ישראל.

חיליק אברג'ל הוא מדריך טיולים המתמקד בהדרכות בהרי יהודה והשומרון ועוסק בהכשרת מדריכים ומורי דרך

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' י' שבט תשע"ה, 30.1.2015

פורסם ב-30 בינואר 2015,ב-גיליון בשלח תשע"ה - 912, פרשת דרכים. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: