אחד מששת המליונים / ישראל מאיר לאו

אד קוץ', ראש העיר המיתולוגי של ניו יורק שנפטר השבוע, היה יהודי גאה ושופר הסברה של מדינת ישראל

דמות ססגונית, חמה ותוססת, נועזת ורגשנית, הייתה דמותו של אד קוץ' שהלך לעולמו בימים אלה. ראש העיר המיתולוגי של ניו יורק עמד בראשה תריסר שנים רצופות לאחר שנבחר לתפקידו שלוש פעמים רצופות. קוץ' עמד בראשות העיר בימים קשים של שפל כלכלי ומעשי אלימות קשים, נאבק בכל אלו וזכה לתהילה והערצה בעירו ומחוצה לה.

רבים התרגשו לקרוא את נוסח המצבה שהכין לעצמו. אד קוץ' שהיה גלמוד ומעולם לא הקים משפחה הכין לעצמו את חלקת הקבר בעירו ואף דאג למצבה שתתנוסס שם ובה חרות הפסוק "שמע ישראל ה' א־לוהינו ה' אחד" בעברית ובאנגלית. אך בזאת לא הסתפק קוץ'. תחת סמל של מגן דוד בראש המצבה הקפיד לצטט את מילותיו האחרונות של דניאל פרל הי"ד אשר ראשו נערף בידי מחבל מוסלמי בפקיסטן ומילותיו האחרונות היו "אבי יהודי, אמי יהודייה ואני יהודי". צמרמורת חולפת בגוו של היודע כי בדיוק ביום שבו מלאו י"א שנים לרצח דניאל פרל הלך לעולמו אד קוץ' שלא שכח לציין את סיפור המעשה על מצבת קברו.

אף אני התרגשתי עד מאוד מהכיתוב ומקשר הגורל בין שני יהודים ניו־יורקים אלו. התרגשתי אבל לא הופתעתי. כמי שהכיר את אד קוץ' – אברהם כץ – באופן אישי, מבין אני היטב את הנוסח יוצא הדופן שחרת על מצבתו שתשמש אנדרטה לדורות הבאים.

פגישתנו הראשונה התקיימה לפני שלושים שנה, לאחר שאחי, נפתלי לאו־לביא החל בכהונת הקונסול הכללי בניו יורק. היה זה בשלהי הקדנציה הראשונה של קוץ' כראש העיר. בהגיעי לניו יורק סיפר לי אחי כי אד קוץ' ביקש ממני לארגן פגישה בינו לביני לאחר ששמע על פרטי תולדותינו בתקופת השואה ועל הדרך המופלאה שבה אחי הציל את חיי תוך כדי סיכון מתמיד של חייו. בדרכנו לבניין עיריית ניו יורק סיפר לי נפתלי כי אד קוץ' נולד בברונקס שבמדינת ניו יורק להורים יהודים שהיגרו מרוסיה. הוא עצמו לחם בצבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה ואף זכה בעיטור גבורה. לא הוריו ולא הוא עצמו חוו את אימי השואה.

אד קוץ' ז"ל צילום: getty images

אד קוץ' ז"ל
צילום: getty images

בקבלת הפנים החמה והמתוקשרת מאוד שערך לכבודנו, הכריז קוץ' "I am also a survivor“ – גם אני ניצול שואה. ההכרזה הפתיעה אותי כי עמדה בניגוד לסיפור ששמעתי מאחי שעה קלה לפני כן. מטעמי נימוס לא עוררתי את הסתירה שבדברים אך אד קוץ‘ עצמו יישב אותה מיד. בוודאי תופתעו לשמוע שאני מרגיש כניצול, אמר, שהרי נולדתי פה בברונקס, ומעולם לא הייתי תחת כיבוש של הנאצים. ואף על פי כן הנני מודיע כי אני ניצול שואה. הכיצד?

בראשית דרכי כראש עיריית ניו יורק, הוזמנתי לברלין במשלחת של ראשי ערים גדולות שבאו לסייר בגרמניה. בברלין הוכנסנו לחדר אשר שימש את אדולף היטלר לאחר היבחרו כקנצלר של גרמניה ב־1933. על רצפת החדר ניצב גלובוס ענק ועליו עשרות מספרים כתובים בטוש שחור. לשאלתנו לפשר המספרים הסביר המדריך כי על פי הוראתו של הפיהרר, נדרשו אנשי מטהו לרשום על כל מדינה בעולם את המספר המעודכן של היהודים הגרים בה כי הם היעד והמטרה של מלחמתו. “לא תסתיים מלחמתי בטרם אסיים לנקות את הגלובוס מהיהודי האחרון עלי אדמות אשר מכתים את העולם בעצם קיומו“. במדינת אלבניה, למשל, הייתה הספרה 1. כלומר, אפילו על יהודי בודד אי שם בטירנה בירת אלבניה היטלר לא היה מוכן לוותר. לרוחבה של ארה“ב של אמריקה, מהחוף המערבי עד המזרחי, התנוסס המספר המצמרר שישה מיליון, מספר יהודי ארה“ב בסוף שנות ה־30.

גם אני, סיים אד קוץ‘, הייתי על הכוונת של היטלר. אני אחד מתוך ששת מילוני יהודי ארה“ב שהיו מושמדים אם לא היינו עוצרים את החיה הנאצית ב־1945. אמרתי לכם שגם אני ניצול שואה.

במהלך תריסר שנות כהונתו בראשות העיר ניו  יורק וב־24 השנים האחרונות הפגין אד קוץ‘ את גאוותו הגדולה בהיותו יהודי ואת הערצתו הרבה למדינת ישראל למרות הביקורת שהייתה לו לגבי מדיניותה לא אחת. בטור הקבוע שלו ב“ניו יורק פוסט“ שימש אד קוץ‘ שופר הסברה של מדינת ישראל בעולם והיווה ראש גשר בין יהדות התפוצות ליהודי ישראל. ראש העיר של תל אביב יפו משך עשרים שנה, שלמה להט (ציץ‘), קרא רחוב על שמו של קוץ‘ עוד בחייו כביטוי של הוקרה לאח שלא שכח את שורשיו והיה גאה במורשתו.

הרב ישראל מאיר לאו הוא הרב הראשי לישראל לשעבר, ורב העיר תל אביב־יפו

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"ח שבט תשע"ג, 8.2.2013

פורסם ב-8 בפברואר 2013,ב-גיליון משפטים תשע"ג - 809. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: