ארון בגדי סבתא מכל התקופות / רבקה שאול בן צבי

 

המתרגם הנודע הותיר אחריו יצירות ספרותיות יפהפיות רבות שהקדימו את זמנן ולא זכו להכרה הראויה. מבחר ריחות וצבעים וצורות הבעה כונסו כעת ומהווים אוצר תרבותי חשוב

על עיר ועל ים-מבחר סיפורים, מנשה לוין; מוסד ביאליק, 2011, 336 עמ'

מנשה לוין זכה למוניטין בזכות מפעל התרגומים האדיר שלו שהשתרע על כמה עשורים ושפות אחדות, בעיקר צרפתית. ספרים נפלאים כמו הסאגה "בית טיבו" מאת מרטין די גאר, שקראתי בשקיקה בנעוריי; "שתיקת הים" של ורקור, נובלה מופלאה שאין להחמיצה, שזכיתי להורות אותה במגמת ספרות נבחרת. "אז'ני גראנדה" של בלזק ורומנים אחרים שלו. ואלה רק אחדים מבין הרומנים והדרמות שנחתו על חופי העברית הודות למנשה לוין. כיצד היה נראה הנוף הספרותי ללא יצירות אלה?

      לפעמים אדם חולם על מטרה אחת ומגשים בגדול מטרה אחרת. הנס כריסטיאן אנדרסן שאף לגדולה ספרותית, אך לאו דווקא ככותב אגדות; ולהבדיל, מנשה לוין ראה בעצמו בראש ובראשונה סופר חדשני ונציג חשוב של המודרניזם העולמי, אך זכה לתהילה ופרסים דווקא כמתרגם. רק חלק מסיפוריו פורסמו בחייו. תהילתו כסופר הייתה מוגבלת מאוד, אך זכרו כמתרגם חי וקיים.

      פני הדברים החלו להשתנות עם פרסום "הרקדנית המעופפת" (2000) בעריכתו של דן מירון. הספר זכה בפרס אקו"ם לעידוד היצירה, ואכן היה צורך בתמיכה ובעידוד על מנת להחיות סופר שלא הטביע חותם ניכר בפרהסיה הספרותית. וכאן חובה לדבר על המסה הנפלאה והמאלפת שצורפה לספר זה. מירון מגולל את קורותיו האישיים ואת קורות כתיבתו ותרגומיו של מנשה לוין. במסה מתואר סופר מחונן ושאפתן שרצה לכתוב "אחרת", יחד עם שאר חברי הקבוצה האוונגרדיסטית. כתיבתו עלתה על שרטון כי אירועי התקופה ורוח התקופה והמנטליות לא תאמו את אופי כתיבתו הניסויית, המטפורלית, המודרנית מאוד, המקדימה את זמנה. והדברים ארוכים ומורכבים.

      "על עיר ועל ים" הוא אסופת סיפורים שלוקטו והוגשו לדפוס על ידי מאשה לוין, אלמנתו של הסופר, ועל ידי דן מירון האחראי לעניין כולו. ב"אחרית דבר" קצרה יחסית כותב דן מירון שספר זה הוא תאום לקודמו גם במובן של "חתך אורך" שמציג דיוקן שלם – כתיבתו של מנשה לוין בכל תקופותיה, שהאחרונה שבהן הייתה בשנות השישים והשבעים. ספר זה כולל גם יצירות מהעיזבון, ובניגוד לקודמו הוא מדגיש את ההיבט הארץ ישראלי והתל אביבי, אומר מירון, הרואה במנשה לוין סופר בעל פוטנציאל של גדולה, שלא התממשה במלואה.

      הקריאה בספר הזכירה לי ארון בגדים של סבתא רבה מנוחה, ששמרה את כל בגדיה מכל התקופות. תלויים בארון זה בגדים משנות השלושים: חומרים וריחות של פעם, שמלות קצרות עד מעל הברך, הדפסים צבעוניים. כמה בגדים עשויים להילבש אפילו היום, עם הארומה העדכנית והעל זמנית שלהם. אבל הבדים מתפוררים… ובארון מצויות גם חליפות דודה חומות משנות הארבעים ושמלת ערב מאורגנדין ורוד של שנות החמישים, ומערכת ג'רסי אדמדמה משנות השישים, ותחרת "גפיור" מאותה עת, יחד עם חצאית מיני שפרצה לאופנה לקראת שלהי העשור. ונוספת להן שמלה ססגונית של שנות השבעים. אוסף אדיר, משגע, צבעוני, של יצירות ספרות שחלקן זועקות את תקופתן וחלקן יפות מעבר לרוח הזמן.

והנה רשימת המצאי בספר רב עניין זה, מבחינת הסוגה: סיפורים קצרים וקצרצרים, חלקם מעין פואמות בפרוזה;  פרק מרומן, נובלות, סיפורים מהעיזבון שלא ידוע אם הגיעו לניסוחם הסופי. ומבחינה תוכנית: סיפורים על יהודים ועל גויים, על תקופתנו ועל תקופת התנ"ך, על ארץ ישראל ועל הגולה. בחלק מהם בולט יסוד מימטי, דמוי מציאות, ובהרבה אחרים חריגות מהתיאור המציאותי לכיוון הגרוטסקה, או הליריות, או ההטרוגניות התוכנית והלשונית. החדשנות של מנשה לוין היא בהפקעת הממד של כתיבה משקפת מציאות ובפנייה לצורות הבעה רבות ושונות, חלקן מושפעות מהקולנוע ומעידן הג'ז, חלקן אימפרסיוניסטיות או גרוטסקיות או קיטשיות במכוון. בולטים  שבירת הגבולות בין פרוזה לשירה ושימוש רב דמיון בשפה. ניתוח מעולה של הדברים נמצא במסה הנזכרת של מירון.

הספר הזה לא נועד לקוראים המחפשים סיפור עשוי היטב, דמוי מציאות, בהיר ומובן. הוא נועד לקורא המתוחכם, בעל הנטיות הספרותיות, שמתענג על משחקי לשון, שמזהה סימבוליקה, שאוהב אמנות ניסויית, ויש לו סבלנות לכתיבה אוונגרדית במהותה שגם היום בולטת בחדשנותה. סטודנטים, מורים ומרצים ימצאו כאן כר להתגדר בו, ורעיונות אינספור לעבודות חקר למיניהן. בסיפורים הללו מצויים יסודות מודרניים וגם פוסטמודרניים, כפי שגורס מירון. בולטים צירופים של יסודות הטרוגניים, של קיטש מודע, של שימוש מורכב בתמונות לשון.

אבל גם קוראים "רגילים" שיודעים את מלאכת הדילוג יגלו בספר דברים מעניינים, ולטעמי האישי אלה אותם סיפורים שקרובים יותר לכתיבה השמרנית. אביא דוגמאות אחדות לסיפורים שכדאי לקרוא.  התרשמתי מאוד מהסיפור "שופרא" הפותח את הקובץ (מסיפורי 1929-1931), המתאר רב ובתו שנאלצו לעזוב את ביתם עקב צרות התקופה. סיפור על עולם יהודי שיש בו משהו מטעמם של סיפורי יעקב שטיינברג. הרב ובתו מגיעים לבית קטן ביער, ובו שומר יער ארכיטיפאלי שהוא היפוכו של הרב. בחיים ביער יש משהו מטעם גן העדן, אך הרב חפץ למות בשל הרשע שבעולם. סיפור יפהפה שיש בו משחקים של אור וצבעים, אך שולט בו מוטיב של ערפל, במוחש ובמטפורה.

שונה ממנו מאוד "לילך החורף", ובו דמויות של גויים, ואין ניכר כל יסוד יהודי. בסיפור דמויות בבואה של גברים ונשים, בעיצוב מאוד עדין. סיפור על ארוס ומוות, על חולי ובריאות, על אופציות שונות של חיים. משהו תומס מאני מרחף באווירת הסיפור, בלי לפגוע במקוריותו.

בחלק השני, ובו יצירות מהשנים 1937-1939, קיימת אווירה אירופית של דור הצ'רלסטון, דמויות דקדנטיות ויסודות רומנטיים – תמונות חיים תמציתיות וסמליות. לא ייפלא אפוא שהסיפורים הללו היו זרים לארץ ישראליות בת התקופה שהתמודדה עם בעיות קיומיות של העם והארץ. בין הסיפורים אציין את "מישהו לפני הראי", על הניגוד בין "שעה מיתולוגית" לבין מציאות נמוכה; על קרנבל, מוקיון ויפהפייה כפרית.

ובמעבר חד אל שנות השישים והשבעים: "כליזמר נע ונד". סיפור על אמן נודד, בן דודו הרוחני של אמן מסיפור אחר, "מנגן הגיטרה מהר אפרים". "כליזמר נע ונד" הוא סיפור ארס-פואטי על טבע ומוסיקה, על השפעת הנגינה ועל מי שקולט ועל מי שאינו קולט. פנינה ספרותית. אהבתי גם את סיפורי "השיבה הביתה" מן העיזבון, סיפורים סוריאליסטיים-קפקאיים, שלעניות דעתי הושלמו. 

"על עיר ועל ים" ראוי לכל שבח כמפעל תרבותי חשוב, בצירוף עם קודמו "הרקדנית המעופפת". יש בו אוצרות רבים, ייחודיים, רבי עניין. ואם פתחתי במתרגם מנשה לוין, אני שמחה לסגור את המעגל בסופר שזכה לגאולה, אמנם מאוחרת.

 פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י'ז באלול תשע"א, 16.9.2011

פורסמה ב-21 בספטמבר 2011, ב-גיליון כי תבוא תשע"א - 736, סיפורת ותויגה ב-, , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: