צבא בין כוכבים | אלי אשד

 

מלבד הפנטזיות המוכרות בסיפורי גיבורי העל בקומיקס, רואים אור גם סיפורים מצוירים חתרניים למבוגרים, שעניינם במתרחש בישראל ובפוליטיקה המקומית. במקרה זה – בסיפור הבירוקרטיה הצבאית

ספינת החלל לביא

כתב ואייר: חגי גילר

חגילר, 2017

מדיום הסיפור המצויר, הקומיקס או ה"עלילון" בעברית, הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. אלו אינם רק סיפורים לילדים על גיבורי הרפתקאות וגיבורי–על, כפי שהיה מקובל עד השנים האחרונות. גיבורי העל – דוגמת סופרמן, באטמן, וונדר–וומן ,ספיידרמן והאקסמן – השתלטו על המסך הגדול ועל המסך הקטן ועל התרבות הפופולרית הכללית, ודווקא כור מחצבתם, הקומיקס, שוב אינו מדיום מרכזי בעבורם. הקומיקס בשנים האחרונות עוסק גם בסיפורים למבוגרים, שהיום הם חלק גדול מקוראי הז'אנר.

חוברת קומיקס מעין זו בשם "ספינת החלל לביא", שכתב וצייר חגי גילר, פורסמה בהוצאה עצמית של האמן, "חגילר קומיקס". זהו קומיקס שהחל את חייו בדף פייסבוק בהמשכים וכונס בידי המחבר לחוברת "01 – משמר הגבול האחרון". הסיפור הוא מדע בדיוני חללי–סאטירי, ז'אנר נדיר עד מאוד בקומיקס העברי המקורי וגילר הוא כנראה היוצר היחיד בז'אנר עד כה.

גילר ידוע בעיקר מקומיקס כמו–פוליטי. ברזומה שלו מצויה פרודיה על הפוליטיקה הישראלית, "דוגי ליברצם", מעין שילוב ביזארי של נתניהו ובעיקר ליברמן בדרך להגיע לראשות הממשלה בישראל. גם כאן מדובר בסדרת סיפורים שיצאו תחילה באינטרנט ולאחר מכן כחוברות מודפסות של ממש, והם מתארים מעין היסטוריה חלופית של ישראל. נראה כעת שגילר החליט לעזוב את הפוליטיקה ולהתמקד בהיסטוריה חלופית אחרת, שעניינה צה"ל.

הסיפור המתרחש בהווה הוא על ספינת חלל ישראלית הנשלחת בידי צה"ל, וביתר דיוק בידי מפקד חיל האוויר באישור הרמטכ"ל, לחלל. למה בעצם החליט צה"ל שיש צורך בספינת חלל צבאית שתנדוד ברחבי מערכת השמש? לא ברור. מהעלילה עולה שלצה"ל יש כסף אז הוא מוציא אותו על בניית ספינת חלל. הפרויקט יוצא הדופן הוא צה"לי לחלוטין, הפוליטיקאים שמחוץ לצה"ל אינם מעורבים בו כלל ואולי אף אינם מודעים לו, במה שנראה כסאטירה יבשה על בורותו של הדרג הפוליטי לגבי הנעשה בצה"ל. בהתאם לכך, חלק גדול מהסיפור הראשון עוסק בבחירת האנשים המתאימים בצה"ל לאייש ספינת חלל כזאת, למרות שאף לא אחד מהם נראה כמתאים במיוחד לתפקידו.

לכאורה זה יכול היה להיות סיפור בסגנון "מסע בין כוכבים", על הרפתקאות ומפגשים עם יצורים שונים וגזעים שוחרי מלחמה. אך בפועל זהו סיפור על חללית צה"לית בעולם היסטורי חלופי, שבו לצבא היו בשנת 1998 משאבים (עודף תקציבי פלאי של 13מיליארד שקלים) לבנות ולשלוח ספינת חלל שאותה מאיישים קצינים וקצינות וגם כמה רובוטים צה"ליים, שמתגלים במהלך הסיפור כדמויות האנושיות האמיצות והחביבות ביותר על הקורא (הזה לפחות).

המחבר–מאייר גילר החליט לוותר על הרצינות התהומית של סיפורי מסעות החלל הקלאסיים ולהפוך את הסיפור לסאטירה על הבירוקרטיה הצה"לית. ההומור היבש של גילר מתאר את קציני הספינה לביא כאובססיביים לבירוקרטיה צבאית וכמי שעסוקים יותר ב"מה יחשבו עליהם שם בבית" ובאיומים הבלתי פוסקים בהאשמות בהטרדה מינית מאשר במה שעליהם לעשות הרחק בחלל.

רובוט מאוהב

הספר מלא וגדוש בסצנות שמתארות פעולות צה"ליות שגרתיות, המתקיימות על ספינת החלל או כאן בכדור הארץ בתגובה לפעילויות הלא שגרתיות של הספינה, המתמודדת עם המציאות לאחר כמה שנים של סיורים חסרי מעש בחלל.

בזמן שהכול מצפים ל"כוכב המוות" של ארגון דאעש שיצוץ בחלל, הם נתקלים במסעם בגזע של חמוסים אינטליגנטיים, סוחרים עקשנים שמתגלים כאיום אבל מובסים די בקלות בידי הרובוט הצבאי של הספינה. הרובוט לוקח את המושכות לידיו כאשר מתברר לו חוסר היעילות של אנשי הצוות, שעסוקים בקונפליקטים בינם לבין עצמם במקום במאבק באויב.

הסיפורים הבאים בכרך הראשון של הקומיקס עוסקים במאבקם של אנשי הספינה באויב מפחיד אף יותר מהחייזרים – עיתונאי עקשן החושש למקום עבודתו ומכין על הספינה תחקיר מסמר שיער. וגם בסיפור אהבה בין הרובוט הצה"לי ומחשב(ת) הספינה, שמוכיח שוב שהרובוטים בסיפורים הם הדמויות המעניינות ביותר.

כאמן, ציוריו של גילר פשוטים ולא מורכבים, אבל הטקסטים הסיפוריים שלו מתוחכמים למדי ומלמדים על תחכום גובר והולך ככל שהיוצר לומד את מלאכתו בפייסבוק ומחוצה לו. סיפורי ספינת החלל לביא מראים על חוסר יכולת וכנראה גם חוסר רצון מוחלט ליצור סיפורי הרפתקאות פנטסטיים של ממש. לעומת זאת הוא מראה כישרון סאטירי מסוים במיוחד בתיאור קונפליקטים בירוקרטיים.

לטעמי, בסך הכול יש כאן כישרון מתפתח, ומעניין יהיה לצפות בצמיחתו. יש לקוות שבחוברות הבאות יצליח גילר ליצור תמונה משכנעת של יחידות צה"ל בעתיד ואולי יעסוק בקונפליקטים שיעוררו את עניינו האמיתי של הקורא מעבר לסאטירה הבירוקרטית–צבאית הפושרת של הכרך הראשון בסדרה.

 

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון כ"ט סיון תשע"ז

פורסם ב-26 ביוני 2017,ב-גיליון קורח תשע"ז- 1037, סיפורת. סמן בסימניה את קישור ישיר. תגובה אחת.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: