הוצאה לאור

חשוב או מהנה? מרומם נפש או שובה לב? אין מדע ותבחינים מדויקים להכרעה איזה ספר היה מבחינתנו אירוע של ממש. מבקרי הבית משתפים בספרי השנה שלהם בקטגוריות השונות

עיון

20ספרי במדבר: מהדורה מבוארת

מנחם יצחק כהנא, חמישה כרכים, מאגנס

פסגת היצירה במדעי היהדות, לטעמי, היא הוצאה של מהדורה מדעית, וכל המאמרים והמחקרים הם כרקחות וטבחות לה. עבודתו של פרופ' מנחם כהנא בההדרת מדרש ההלכה התנאי, ספרי במדבר, בוודאי נושקת לפסגה. סוג כזה של עבודות, הן מבחינת הנושא הן מבחינת האיכות, הוא המצופה מחוקרי התלמוד וההלכה.

 כרמיאל כהן

19כתבים נבחרים

פרנסואה דה-לה רושפוקו, מצרפתית: יוסי אסודרי, הקיבוץ המאוחד

מכתמים של חכמה, שנינות ורגישות, המהווים שיר הלל לתבונה – ביקורתי אך מלא חמלה – כלפי המין האנושי. דה-לה רושפוקו היה נחשב בעבר לחותם האנינות של האדם המשכיל, וכמה טוב שהקורא העברי זוכה להתענג עליו.

בכל סרלואי

18מרגל בין חברים

קים פילבי והבגידה הגדולה

בן מקינטייר, מאנגלית: כרמית גיא, עם עובד

סיפור בגידתו המזעזעת ועוצרת הנשימה של איש השירות החשאי הבריטי. ספר עתיר מידע, פרטים ותובנות, עם חומרים שלא נחשפו עד כה על אודות ההודאה החלקית שמסר פילבי לחברו לשירות הביון הבריטי, ניקולס אליוט. בעיניי, ספר העיון הטוב של השנה.

יונתן דה שליט

17היסטוריה של הפילוסופיה לצעירים מכל הגילים

נייג'ל וורברטון, מאנגלית: דבי איילון, ספרי עליית הגג וידיעות ספרים

קיצור תולדות הפילוסופיה המערבית על קצה המזלג. מניפה של מחשבות ההוגים החשובים ביותר נפרשת בקיצור ובתמציתיות. התוצאה קליטה, אך מציבה סימן שאלה סביב מידת יכולתנו לזכור את הכתוב בעתיד, כי לא תמצתנו אותו בעצמנו (לו היינו קוראים בכתבי הפילוסופים). עוד פעולה קוגנטיבית שנגרעת ברוח הזמן.

אביבה זרקה

אמנות

16100 שנות אמנות הדפס בישראל

עורך: גדעון עפרת, סדנת ההדפס ירושלים

סיכום תולדות אחד המדיומים האמנותיים החשובים אך הזנוחים באמנות שלנו, לאורך מאה שנות ציונות. הספר מזכיר לנו שמדיום ההדפס האמנותי בארץ ישראל משקף לאורך השנים את ההיסטוריה החברתית והתרבותית ואת הסוגיות המרכזיות שאפיינו תקופה זו: חלוציות והתיישבות, השואה, יחסי יהודים-ערבים ותקומת ישראל, העלייה והעולים, מלחמות ושכול, והשינוי בנוף החברתי והפיזי של הארץ והמדינה. למתעניין באמנות יהודית וישראלית זה ספר חובה, ולמתעניין בתולדות החברה והתרבות בישראל – זו נקודת מוצא מצוינת לנושא.

חבצלת פרבר

15ברליןירושלים: אמנות העלייה מגרמניה

גדעון עפרת, בית לאמנות ישראלית באקדמית תל אביב יפו וקרן עופר לוין לאמנות ישראלית

ספר האמנות החשוב של השנה. כרך מונומנטלי, ראשון מתוך טרילוגיה על מקורות האמנות הישראלית, המאיר את הזיקה המרתקת ולעתים גם הנשכחת בין האמנים עולי גרמניה לבין האמנות הארץ ישראלית.

יונתן דה שליט

——-

סיפורתמקור

14תיקון אחר חצות

יניב איצקוביץ', כתר

יהודי העיירה יוצאים למסע אלים שעתיד לזעזע את האימפריה הרוסית ומעלה את שאלת הכוח ויהדות הגולה. יניב איצקוביץ' נטע את הרומן שלו בבית היוצר של הספרות הגדולה, העברית והעולמית: רוסיה של שלהי המאה התשע-עשרה. הקליק עם פסגות הספרות הגבוהות פועל מצוין, וכאילו לא די בכך, נוספים עליו קסם סגנוני, עלילה מבריקה ומצחיקה, ואבחנות פסיכולוגיות, פוליטיות והיסטוריות מעמיקות.

צור ארליך

13ארץ אררט

יעל גלר, ידיעות ספרים

סוף העולם. תינוקות חיים אינם נולדים יותר. מלבד אחת, שנולדת בחשאי לבנות-זוג – רופאה וסופרת – מתרומת זרעו של בחור ישיבה נוטה למיסטיקה, המאתר אותן ונכנס לחייהן. כפי שרומז שמו, הספר מתכתב עם פרשת המבול ועם הניסיון לשמר את האנושות בתוך תיבה סגורה על ים סוער. העלילה חונקת ובכל זאת היא קוסמת. הכתיבה שונה, שנונה, מתוחכמת, חכמה להפליא, שופעת הברקות, פיוטית ומודעת לעצמה; משוחחת עם מידע רפואי, עם מקורות יהודיים ותרבותיים אחרים, עם מבנים מוסיקליים וגם עם הקוראים. כזה עוד לא נכתב כאן.

שמואל פאוסט

12בית על מים רבים

אמונה אלון, כנרת זמורה-ביתן

סופר ישראלי דתי מתחקה אחר עברו בשואת יהודי הולנד במקביל לכתיבת ספר. רומן כתוב לעילא של מסע האדם אל עצמו, שיש בו תובנות עמוקות על כתיבה ועל מעשה האמנות. הספר נקרא בנשימה עצורה – קריאה ראשונה תחשוף את עוצמת הסיפור, אבל כדי לגלות אותו במלואו יש לבחון אותו מהיבטיו ההיסטוריים והארספואטיים, כמו גם האמוניים והמשפחתיים. במתח בין מה שאפשר לומר ומה שאין מילים עבורו – מתגלה הסיפור כיצירה מופתית.

בכל סרלואי

11ספינות של קרבה

רווה שגיא, עם עובד

אסופה של סיפורים קצרים מסופר שטרם דרך כוכבו. משוגעים קצת. מצחיקים קצת. ובעיקר קורעים את נימי הלב נוכח החיפוש של הגיבורים אחר מעט אהבה, נחמה ומפלט מזיכרון מייסר או תודעה עצמית מפוכחת מדי.

אביבה זרקה

טחנת החיים

יצחק שמי, כנרת זמורה-ביתן

סיפורים גדולים של סופר מודרני שהודר מהזרם המרכזי ועתה זכה לעדנה בספר המכנס את כל סיפוריו ומסותיו. לפנינו סיפורים ריאליסטיים בעלי עומק פסיכולוגי ומעוף פיוטי, המתאפיינים במורכבות לשונית ומשקפים מכלול השפעות תרבותיות מעולמות שונים. חטיבת המסות אף היא מרשימה בעומקה ועל זמניותה. לאוהבי הסיפורת המודרנית אסור להחמיץ.

רבקה שאול בן צבי

סיפורתתרגום

8אז ככהסיפורי אלף לילה ויום מחדר המיון

בטיסט בולייה, מצרפתית: רמה איילון, ספריית פועלים

שבוע בחייו של רופא מתמחה. כל הכאב והקושי שסביבת בית החולים יכולה להציע, מהולים בהרבה חום אנושי והומור, ידע נרחב ודימויים יוצאי דופן, שלא משאירים את הקורא אדיש לרגע.

אהוד מקסימוב

 

10כל מה שלא סיפרתי

סלסט אינג, מאנגלית: נועה שביט, תמיר//סנדיק

לידיה בת השש-עשרה מתה. והספר יסביר לנו מה השתבש וכיצד משא של דורות הונח על כתפיה הצעירות עד שלא יכלה יותר לעמוד בעומס. לא היו חסרות דרכים למנוע את הטרגדיה, ומה בסך הכול השתבש – דברים שיכולים לקרות בכל משפחה. הספר הכל כך אנושי הזה חשוב ומומלץ להורים באשר הם. הוא מדגיש את חשיבותו של התא המשפחתי כתא תומך וקריאתו תוכל אולי גם לסייע במקרי מצוקה.

גדי איידלהייט

9החברה הגאונה

אלנה פרנטה, מאיטלקית: אלון אלטרס, הספריה החדשה

חברות בין שתי ילדות המתוארת עד לנערותם. רומן המציג קשר מורכב ועמוק בין שתי נשים על רקע נאפולי המחוספסת והקשה. שתיהן אוהבות לקרוא ולכתוב ואוהבות זו את זו. מה שגואל את קיומן ומקנה לו משמעות. התיאורטיקנית הפמיניסטית אדריאן ריץ' שכתבה על הזיקה הבסיסית שקיימת בין נשים לבטח הייתה מרוצה.

אביבה זרקה

7כל האור שאיננו רואים

אנתוני דואר, מאנגלית: שאול לוין, מודן

נערה צרפתייה עיוורת וגאון רדיו גרמני צעיר עומדים משני צדי המתרס בספר העוסק במלחמת העולם השנייה. דואר משלב עובדות היסטוריות בסיפור בלשי פנטסטי של חיפוש אחר אבן חן קסומה ויוצר מבנה ספרותי מורכב שהוא מלאכת מחשבת של דמיון ורגש. הספר מציג טכניקת כתיבה משוכללת כמו גם רגישות ליופיו של הטבע, תשוקה להתעלות רוחנית ויכולת הזדהות עמוקה עם הגיבורים המתבגרים. הוא ריגש אותי ונגע בי במקומות שספרות לא נגעה בהם מזה זמן רב ועבורי היה זה הספר המשמעותי של השנה.

הגר ינאי

 

6מר מ' היקר

הרמן קוך, מהולנדית: ענבל זילברשטיין, כתר

רומן שלוכד שני ציפורים במכה אחת – גם מעמיק וגם קולח. הסיטואציה המתוארת לא פשוטה: סיפור על סופר מזדקן שימי התהילה שלו מאחוריו ועל שכן העוקב אחריו. העומק נובע מתיאור מקורות האובססיה. והקריאה הקולחת – מכתיבה טובה ומדויקת שלא מבקשת לשאת חן, כשהיא מתארת גם את הצד האפל של הירח.

אביבה זרקה

מתח

5הרוחות של בלפסט

סטיוארט נוויל, מאנגלית: שי סנדיק, תמיר//סנדיק

הספר עוסק בתוצאות מלחמת האזרחים בצפון אירלנד ובנזקים הנפשיים שנגרמו ללוחמים ומתמקד בגיבור המחתרת האירית שסובל מסיוטים בעקבות הרציחות שביצע. זהו ספר מותח וכתוב נפלא, מסעיר ומעורר מחשבות רבות. הוא מלמד בצורה חיה ומדויקת על נזקיה של מלחמת אזרחים, וכיצד אלו נמשכים לאורך שנים דווקא בנפשם של הגורמים החלשים יותר שלקחו בה חלק. חיבור אקטואלי, שמראה עד כמה טרור פוגע לא רק בנמעניו אלא גם במבצעים שלו.

אסף גולן

4תולעת משי

רוברט גלבריית, מאנגלית: אמיר צוקרמן, ידיעות ספרים

ג'יי. קיי. רולינג (הארי פוטר) כותבת בשם עט גברי רומן בלשים מעולה, ויוצרת נדבך אחר נדבך גיבור בלשי בלתי נשכח. ספר המתח הטוב של השנה האחרונה.

יונתן דה שליט

שירה 

אהובתו של התלוי

רפאל וויאצ'ק, מפולנית: יונתן ברקאי, אבן חושן

חשוף ופגיע, מקלף רפאל וויאצ'ק את העור מחייו כדי להגיע עד הלב המדמם של הקיום. בגיל צעיר מאוד (לפני ששלח יד בנפשו בגיל עשרים ושש) הוא מגיע לעומקים ופסגות שיריות שמשוררים אחרים יכולים רק להתקנא בהן.

בכל סרלואי

אוטוביוגרפיה

2חרוזים שחורים

אברהם סוצקבר, ערך ותרגם מיידיש: בני מר, הקיבוץ המאוחד

הספר מתואר בכותרת המשנה שלו כ"אוטוביוגרפיה מדומיינת: שירים, סיפורים ושיחות". בני מר מרכיב מכתביו של סוצקבר, המשורר היידי הגדול, אוטוביוגרפיה שמעולם לא נכתבה בפועל. זה מעשה עריכה ותרגום מסעיר המציג את סיפור חייו של ניצול השואה ואת האמן עצמו במלוא גווניו ואיכויותיו. היידיש – בתרגומה המרהיב לעברית – אינה שפה פולקלוריסטית וארכאית. היא שפה סוערת, רבת צבע ומבע, המספרת על עולם עשיר ושוקק חיים שפתאום נמחה מעל פני האדמה. הרצאתו של סוצקבר על חבריו המתים מקבוצת הסופרים והאמנים "יונג ווילנע" חיה, נושמת, מלאת אהבה ומרגשת עד דמעות.

יונתן דה שליט

נוער

1סדרת המעניק

לויס לורי, "המעניק" – מאנגלית: דפנה לוי-ינוביץ; "הכחול האבוד" – מאנגלית: יעל ענבר; "שליח", "בן" – מאנגלית: ניצן לפידות, כתר

בעולם שבו צצה ספרות פוסט-אפוקליפטית לנוער כפטריות רעילות אחרי שואה גרעינית, מעמידה לורי סיפור עמוק ומורכב על כוחם של אנשים להיטיב. לא לבלבל בין הסדרה הזו לסדרות נעורים אחרות: כאן האנושיות והאפשרות האנושית לחסד היא העיקר, לא הקטסטרופה, והתוצאה עמוקה ומרוממת נפש.

בכל סרלואי

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון י"א בסיון תשע"ו, 17.6.2016

פורסם ב-19 ביוני 2016,ב-ביקורת ספרים, גיליון בהעלותך תשע"ו - 984. סמן בסימניה את קישור ישיר. תגובה אחת.

  1. אפשר להוסיף את הספר של פרופסור אריה אלדד, דברים שרואים מכאן.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: