אל תיגע במשפחה שלי | יונתן דה שליט

 

אדם זר ניגש לאנשים וחושף בפניהם סוד נורא הנוגע ליקיריהם. עכשיו הם נדרשים לצאת ולהילחם עליהם. ספר נוסף של קובן, שערכי המשפחה אצלו הם מעל הכול

3אדם זר

הרלן קובן

מאנגלית: קטיה בנוביץ'

כנרת, זמורה–ביתן, 
2015, 350 עמ'

"תסתכל סביבך ידידי, העיר הזאת, בתי הספר האלה, התוכניות האלה, המשפחות האלה – לפעמים אני פשוט יושב ולא מאמין איזה מזל יש לנו. אנחנו חיים את החלום, אתה יודע". כך מהגג לו טריפ אוונס, נשיא דירקטוריון מועדון הלקרוס, ספורט קבוצתי אמריקאי, כשהוא משוחח עם גיבור "אדם זר", אדם פרייס. לשניהם יש ילדים המשחקים במועדון הלקרוס, שניהם תושבי העיירה האמידה סידרפילד בניו–ג'רסי, לשניהם מקצועות יוקרתיים ומכניסים. אדם הוא עורך דין המתמחה בנדל"ן, טריפ עובד בתעשיית הפרסום.

אך החלום הזה עומד להיעלם, כפי שכותב הרלן קובן בשלושה משפטי מחץ הפותחים את הספר: "הזר לא ניפץ את עולמו של אדם בבת אחת. כך יאמר לעצמו אדם פרייס לאחר מכן, אבל זה לא היה נכון. איכשהו אדם ידע מיד, החל מהמשפט הראשון, שחייו כתושב הפרוורים, נשוי ואב לשניים, נעלמו לבלי שוב".

זהו, פחות או יותר, הנושא המרכזי של רבים מספריו של הרלן קובן. אחד מכותבי המותחנים המצליחים והמיומנים ביותר בעולם. אמריקה העשירה והנינוחה של הפרוורים, התא המשפחתי המוכר והמגונן, אשליה של יציבות ואושר, ניצבים לפתע בפני איום קשה, אלים ותוקפני המאיים על הסדר הקיים. בספריו האחרונים נובע האיום הזה מהטכנולוגיה המתקדמת שהשתלטה על אזורים כה רבים בחיינו, ובעיר מדובר בסכנת האינטרנט, ביכולת האינסופית של פרטים וגופי ממשל לחדור לעומק פרטיותנו ולערער אותה ואת חיינו המוגנים בהינף סיף וירטואלי אחד.

de-shalit

זייפי לך היריון

בספר זה ניגש בחור צעיר המכנה את עצמו "הזר" אל אנשים שונים ברחבי ארצות הברית, וחושף בפניהם סוד נורא הנוגע להם וליקיריהם. כדי לשכנע אותם באמיתות הסוד הוא מציע להם כיצד לבדוק את העניין באינטרנט, כי בעולם הווירטואלי העצום הזה, אם רק תדע היכן לחפש, טמונה ההוכחה. מכיוון שהדבר מתרחש ממש בעמודים הראשונים של "אדם זר", לא יהיה בדברים הבאים משום ספוילר: "הזר" ניגש אל אדם פרייס, ואומר לו בשקט שההיריון האחרון של אשתו קורין, היריון שהסתיים בהפלה, לא היה היריון אמיתי. כדי לשכנע אותו הוא מפנה אותו לאתר באינטרנט שמוביל אותו בהמשך לאתר אחר: Fake-A-Pregnancy.com.

לתדהמתי התברר לי שיש דבר כזה. לקח לי זמן לאזור אומץ, אבל אמרתי לעצמי שאני חייב לבדוק האם הרלן קובן לא המציא משהו מופרע וסוטה לחלוטין. אבל לא, האינטרנט מלא באתרים המלמדים כיצד לזייף היריון. ויש חברות המוכרות דרך האינטרנט בדיקות היריון מפוברקות, צילומי אולטרה–סאונד מזויפים ותותבות של בטן הריונית בשלבים ובגדלים שונים ומגוונים. הכיסוי של האתרים האלה ושל החברות המתפרנסות מהם הוא מעשי קונדס, "צחוקים", קטעים משעשעים. אבל נשים המתחזות כאילו הן בהיריון עושות זאת גם כקריאה נואשת לתשומת לב או כדי להרגיש מיוחדות ונאהבות או כמענה למצוקה רגשית או נפשית או כדי לבצע מעשה, בין אם מהתלה ובין אם פשע, שטמונה בו אכזריות יוצאת דופן.

על כל פנים, אדם פרייס משתכנע מהר מאוד שאשתו היפה, השקולה, השמרנית במידה, מורה בבית ספר, פעילה במועדון הלקרוס, אם שני ילדיו, אכן זייפה היריון, והוא נפל בפח והאמין שאכן היה היריון שהסתיים בהפלה. הוא מתעמת עם אשתו, והיא מבטיחה לו שידברו על כך, אבל לא עכשיו. מחר, בארוחת ערב במסעדה, הרחק מהילדים. אלא שהשיחה הזו לא מתקיימת, כי קורין בחרה להיעלם. מכאן, נוספים נדבכים רבים לסיפור המתח הזה. עלילות משנה רבות מתרחשות במקביל, פרשה אחת מסתבכת בפרשה אחרת, והקורא אינו יכול להניח את הספר מידו.

קח חוק לידיים

הרלן קובן הוא סופר יהודי, יליד ניוארק, והוא מתגורר גם היום בניו–ג'רסי בעיירה אמידה ושלווה, מהסוג שהוא אוהב לתאר ולערער בספריו. יש לו גם קשר ישראלי. סבו מצד אמו התגורר בירושלים והיגר בשעתו עם אחיו לארצות הברית. קובן פרסם עשרים ושמונה ספרים עד כה. הם תורגמו ליותר מארבעים שפות ונמכרו ביותר משישים מיליון עותקים ברחבי העולם. הוא מפרסם ספר בשנה, ומככב באופן קבוע ברשימות רבי המכר.

ספריו מבטאים באופן עקבי גישה שבאה לידי ביטוי גם ב"אדם זר". גיבוריו הם אנשים נורמטיביים, שומרי חוק, נוהגים על פי הכללים, כאשר המשפחה ומה שנקרא "ערכי המשפחה" נמצאים בלב הווייתם. אך כאשר מגיח מהאפלה איום על יקיריהם, הדרך היחידה האמיתית להתמודד עמו היא בברוטליות ובאגרסיביות.

פרייס מנהל על כך דיאלוג עם הפילוסוף הפרוורי טריפ: "כמה רחוק תהיה מוכן ללכת כדי להגן על המשפחה שלך? אתה בחיים לא תפגע במישהו. אני בחיים לא אפגע במישהו. אבל אם משהו יאיים על המשפחה שלך, אם תצטרך להציל את הבן שלך… 'אנחנו נהרוג?'". והתשובה של קובן, בכל ספריו, היא כן. בוודאי שכן. אם לא תהרוג, ישמידו אותך. גם באומה כמו אמריקה, רשויות החוק לא יצילו אותך. אתה חייב להילחם בעצמך. ואם תהיה נחוש מספיק, אלים מספיק, אגרסיבי מספיק, אולי תוכל להציל את יקיריך.

בהקשר הזה אני נזכר בדיאלוג באחד מספריו של ג'ון גרישם, מחברם הנודע של ספרי מתח משפטיים. עורך דין צעיר משוחח שם עם בחורה שהותקפה. "אין לך אבא או אח גדול שיהרגו את התוקף?", הוא שואל, כשההנחה בבסיס תהייתו היא שכך צריך לעשות. לא משטרה ולא רשויות המשפט. כדי להשיג צדק אמיתי אתה או קרוב משפחתך צריכים לפעול בעצמכם.

"אנחנו מעמידים פנים שזה לא כך, אבל אנחנו צופים רק בילדים שלנו… אתה הולך למשחק או לקונצרט או לאירוע אחר, אתה מסתכל על הכול ועל כולם, אבל בעצם רואה רק את הילד שלך. הכול וכולם הופכים לרעש רקע, לתפאורה. אתה נועץ עיניים ביוצא חלציך, בו בלבד, והשאר על הבמה או במגרש מתכהים, ואתה נשטף בחמימות, אותה החמימות שאדם הרגיש בחזה כשבנו חייך אליו". כך מרגיש אדם, גיבור "אדם זר", והלך רוח כזה, אנושי וטבעי, מאפיין את מרבית גיבוריו, וכנראה עומד גם בבסיס תפיסת קיומו של קובן עצמו. הדבר היחיד שחשוב באמת הם ילדיך ומשפחתך.

קראתי את "אדם זר" בשקיקה ומהירות, כפי שקראתי רבים מספריו של קובן. שעות הקריאה בספריו מהנות מאוד, גם אם העלילה המורכבת לא תמיד משכנעת. עם זאת, אני חייב לומר שכאשר אני מגיע לעמוד האחרון של הספר וסוגר אותו אני שוכח אותו כמעט מיד. הוא מתפוגג כאילו לא היה, ולא נותר ממנו משקע כלשהו, למעט אותה תפיסת עולם קודרת ומטרידה שעומדת בבסיסו.

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון כ"ד אדר א' תשע"ו, 4.3.2016

פורסם ב-13 במרץ 2016,ב-גיליון ויקהל תשע"ו - 969, סיפורת. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: