ניתי ספר ונחזה

יש שאדם מרגיש עצבות או כעס ומרגיע עצמו בקריאת פרקי תהילים. ויש המצויה בייאוש ומוצאת נחמה בחזון נביאים. כי מילים ממציאות מזור וממתיקות משבר. והבריות מבקשות להתחזק ושבות וחוזרות לדברי תורה ומוסר וחכמה ודעת. ויש שהרפיון משתלט וממהרים לעיין בספרי הלכה ולאחוז חזק בסעיפי הדינים ולשננם. ורבותינו ז"ל שלחו את החש בראשו, וגם בעצמותיו, לעסוק בתורה שכן "לוית חן הם לראשך" וגם "שקוי לעצמותיך" (עירובין נד, א). וידועים דברי המְספר הגדול רבי נחמן מברסלב ש"העולם אומרים שסיפורי מעשיות מסוגלים לשינה, ואני אמרתי שסיפורי מעשיות מסוגלים לעורר מהשינה" (חיי מוהר"ן כה). והוסיף במקום אחר שעל–ידי סיפורי מעשיות של צדיקים יוצאים ונמתקים ממוחין דקטנות (ליקוטי מוהר"ן רלד).

סמל

ולא בספרים הקדושים בלבד. קורא אדם בספר משנה–סדרי–חיים ולומד לאכול ולפעול ולהתהלך בעולם. ומדי פעם כשמוצא עצמו שב ונופל להרגליו הישנים הוא ניגש לספר, נושף מעליו את אבקו ומחזק את דרכיו. ויד נשלחת מאליה לכרכים ולספרונים שבהם בראו משוררים עולמות במילים שחצבו מנפשם. ובדידות כי תתקוף תופג עם פתיחתם של רומנים, בהיכרות חדשה או מחודשת עם דמויות ועלילותיהן. ויש שנעימות גדולה יורדת וממלאה חדרי בטן, ובני האדם מודים על גשמי ברכה שמכים בזגוגית החלון ויורדים ומפרים את האדמה, ועל קורת גג שלראשם ועל חום החדר והלב והבל פיהם של בני בית אהובים, ומתוך אותם חן ונועם ומתיקות הם שולפים בעצלתיים סימנייה ממקומה וצוללים אל המילים.

על כן הכנו עבורכם את דפי הגיליון הזה, שיש בו מעולמן של סופרות ומעולמם של ספרנים ובשלני אוכל ומילים ומשוררים נשכחים ומאמינים וחוקרים וספרים מומלצים לימי הקרה. ולהקורא ינעם.

שמואל פאוסט

פורסם ב-13 בדצמבר 2015,ב-גיליון מקץ תשע"ו - 957. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: