חולות ממצרים | חיליק אברג'ל

על חולות חופי ישראל שמקורם באדמות מצרים, ועל קרב הבלימה נגד הכוחות המצריים במלחמת העצמאות. סיפורו של גשר עד הלום

פרשתנו שופכת אור על חיבוטי הנפש של משה הגדל בארמון המלך ורואה את סבלות ישראל: “וַיְהִי בַּיָּמִים הָהֵם וַיִּגְדַּל מֹשֶׁה וַיֵּצֵא אֶל־אֶחָיו וַיַּרְא בְּסִבְלֹתָם וַיַּרְא אִישׁ מִצְרִי מַכֶּה אִישׁ־עִבְרִי מֵאֶחָיו. וַיִּפֶן כֹּה וָכֹה וַיַּרְא כִּי אֵין אִישׁ וַיַּךְ אֶת־הַמִּצְרִי וַיִּטְמְנֵהוּ בַּחוֹל" (שמות ב, יא־יב). מחלוקת ידועה בין הפרשנים עוסקת במילה "אחיו". רבנו אברהם אבן עזרא אומר: "אחיו – אלה המצרים", ואילו הרמב"ן אומר: "אחיו – אלה העברים". נדמה כי משה מתלבט מי הם אחיו – המצרים או העברים?

על פי המדרש (שמות רבה א, כט) משה נמלך בעליונים כיצד לפעול: "ראה (=משה) שאין תוחלת של צדיקים עומדות הימנו (=האיש המצרי) ולא מזרעו עד סוף כל הדורות. כיון שראה משה כך נמלך במלאכים ואמר להם: חייב זה הריגה. אמרו לו: הן". היות שהמצרי פסק מלהיות "איש" מול ה"איש" העברי, נגזר דינו למיתה. דומה שהטמנת המצרי בחול מהווה ביטוי להטמנת חלומו ועתידו של משה כאיש מצרי והפיכתו לאיש עברי. מנהיגות שחווה את סבלה של האומה צומחת בנימי נפשו של משה הבורח למדיין.

בלימה מדרום

המחשבות על המצרי הטמון בחול לוקחות אותי למצרי הטמון בחול קרוב יותר אלינו – חולות חופינו, שמקורם במצרים. סלעי הגרניט המתבלים היורדים לאורך הנילוס מוסָעים עם זרמי ים התיכון ומפוזרים במישור החוף הדרומי והצפוני של ישראל – מזכרת מקומית לנופים מצריים בשפך הנילוס. באותם חולות מצריים טמון זיכרון מצרי קרוב במקום ובזמן.

על נחל לכיש, המנקז את הרי יהודה והשפלה מערבה אל הים, בין יבנה ואשדוד, מונח גשר עד הלום. תחילתו של הגשר בתקופה הרומית, כגשר לעיר הנמל אשקלון. בימי המנדט הבריטי, בשל סמיכות הגשר לכפרים איסדוד ומג'דל (אשקלון), הוסיפו הבריטים עמדת 'פילבוקס' שנועדה להגנת הגשר ולאבטחת התחבורה.

את שמו קיבל הגשר מתוצאות מלחמת העצמאות במישור החוף. כחלק מפעולת הסחה והטעיה התקיף הצבא המצרי את הדרכים הדרומיות במישור החוף, כשהמטרה – יבנה ותל אביב. תכליתה של פעולת הסחה זו הייתה לגרום לצה"ל הקטן שהוקם זה עתה לרדת דרומה ובכך להפקיר את זירת המרכז והצפון לחילות ערב של ירדן וסוריה שתכננו לשעוט לנמל חיפה. בבלימה השתתפו כוחות של חטיבת הנגב וחטיבת גבעתי ועל חשיבות הבלימה של הטור המצרי המתקדם תעיד התקיפה של ארבעת מטוסי המסרשמיט מהטייסת הראשונה של חיל האוויר.

עזר ויצמן בספרו "לך ארץ, לך שמים" מתאר את התוצאות העגומות של התקיפה: אדי כהן, טייס באחד המטוסים, נהרג בהתרסקות מטוסו, ומפקד הטייסת יצא ללא פגע לאחר שמטוסו נפגע בכנפיו במהלך הנחיתה. מקלעיו של עזר ויצמן הפסיקו לפעול תוך כדי הגיחה והתחושה בתום הפעולה הייתה קשה לאחר שמחצית מהכוח האווירי של צה"ל נפגע. עם זאת, לטיסה זו הייתה השפעה פסיכולוגית על הצבא המצרי, שלא ידע כלל על קיומו של חיל אוויר ישראלי ולא דמיין שהוא מונה בסך הכול ארבעה מטוסים.

בשביל שהוא עברי

ב־12 במאי פוצצו כוחות מגדוד 53 של חטיבת גבעתי את הגשר וגרמו לעצירת הצבא המצרי. מפקד פלוגה ב‘ של הגדוד, משה מרגולין, היה אחראי על המשימה. לאחר גיוסן של שתי פרדות מאחד היישובים הסמוכים, יצא מרגולין עם לוחמים ועם 300 ק“ג חומר נפץ כדי לפוצץ את הגשר. הפרדות ברחו תוך זריקת המטען מגבן וחייליו של מרגולין נאלצו לסחוב את המטען המסוכן והכבד. הגשר נענה למטעני הנפץ ולאחר שני פיצוצים קרס אל הנחל.

בדו“חות חקירה של צבא עיראק שפורסמו לאחר המלחמה מתוארת תרומת בלימת הצבא המצרי בגשר עד הלום למלחמה הכוללת בין צבאות ערב לצה“ל.

בהסכם השלום בין ישראל למצרים הוצבו אנדרטאות לנופלים במערכות השונות במצרים ובישראל. בגשר עד הלום הוצבה אנדרטה בדמות אובליסק מצרי ועל פאותיו כתובות הנצחה בעברית, בערבית, באנגלית ובכתב הירוגליפי. בביקורנו במקום ניזכר בפירושו של הנציב מוולוז‘ין על הפרשה: “הִכה את העברי לא בשביל איזה עצלות וכדומה אלא בשביל שהוא עברי“. הצבא המצרי יצא למלחמה בשביל ש“הוא עברי“ ונטמן ב“עד הלום“ בחול ממצרים.

חיליק אברג'ל הוא מדריך טיולים המתמקד בהדרכות בהרי יהודה והשומרון ועוסק בהכשרת מדריכים ומורי דרך

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' י"ח טבת תשע"ה, 9.1.2015

פורסם ב-9 בינואר 2015,ב-גיליון שמות תשע"ה - 909, פרשת דרכים. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: