בתגובה ל"מלך חסידי במקום דמוקרטיה"

 מאת יצחק גייגר גיליון פרשת ויצא

חב"ד נגד נקמה

 הניסיון לשאוב מתורת חב"ד וממשנתה השראה לספר "תורת המלך חלק שני: ציבור ומלכות", כפי שמנסים לעשות מחבריו וכפי שנסקר כאן, עושה עוול למשנת חב"ד ורחוק מהמציאות כרחוק מזרח ממערב.

התפיסה החב"דית בנוגע לציונות ולמדינה נעה מהתנגדות תקיפה לתנועה הציונית ועד לתפיסה כי המדינה היא הסדר מדיני חיצוני שאין קשר בינו לבין היעד העיקרי של החסידות – הבאת המשיח והגאולה. אבל התנגדותו התקיפה של הרבי למסירת שטחים לא נבעה מקדושתה של הארץ, מהלכות מלכים או מביאת המשיח. הוא התנגד לכך מסיבות ביטחוניות ומסיבות הלכתיות של פיקוח נפש.

שנית, הרבי הציג את חזונו ואת תפקידו ביום שבו קיבל על עצמו את תפקיד האדמו"ר השביעי של החסידות, י' בשבט תשי"א. דבריו תועדו ללא הרף על ידי חסידיו וקובצו בעשרות ספרים. את חלקם הגדול הוא הגיה, ועשרות אחרים הם קבצים של מכתביו שממשיכים לצאת לאור. הקמת מלכות ישראל מעולם לא הייתה חלק ממשנתו של הרבי.

למרות שחלק ממשפחתו נספתה בשואה הרבי מעולם לא קרא לנקמה, מעולם לא עודד שפיכות דמים או פגיעה בחפים מפשע. הרבי האמין כי לאומות העולם יש חלק במימוש החזון, ובאמצעות קיום שבע מצוות בני נוח הן מזרזות את ביאת המשיח. לתפיסתו, התגלות המשיח איננה החלטה של בני אדם ואיננה תלויה בהפיכה אנטי דמוקרטית ובהקמת מלכות ישראל. התגלות המשיח תתרחש כאשר הא–ל ירצה בכך. חזון ימות המשיח של הרבי הוא לא חזון של שליטה ומלכות, הוא לא חזון של מלחמות ושפיכות דמים. להפך. זהו עולם אידיאלי, נטול גוף, עולם רוחני של נשמות ואור אלוהי, עולם של ספירות נעלות.

הניסיון של מחברי תורת המלך להציג את משנת חב"ד כתומכת בהקמת מלכות ישראל מעודדת מלחמות ומתירה הריגת ילדים חפים מפשע, כפי שנכתב בחלק הראשון של תורת המלך, נובע מאי הבנת משנת חב"ד במקרה הטוב, ובמקרה הרע זהו ניסיון לכפות על הרבי המנוח דברים המנוגדים לחלוטין לתפיסת עולמו ולמפעל חייו.

הרב יצחק גינזבורג, מורם הרוחני של מחברי תורת המלך, אכן רואה בעצמו כמי שממשיך את חסידות חב"ד. לא רק שהוא נוהג מנהגי אדמו"רות, הוא אף הציב משימה חדשה לקהל שומעיו שתזרז את ביאת המשיח: נקמה לא בידי הא–ל כי אם בידי יהודים. לדאבוננו ולאסוננו יש חסידים שוטים המאמינים בכך. על קירות הבית של משפחת דוואבשה שהוצת ובו נספו בני הזוג סעד וריהאם ובנם הפעוט עלי נמצאה הכתובת "יחי המלך המשיח". תורת המלך הוא לא "חיבור הלכתי תיאורטי" כפי שקבע היועץ המשפטי לממשלה, הוא אפילו לא חזון אחרית הימים של אנשים קיצונים ומסוכנים, זהו חיבור המתיר את דמם של חפים מפשע הנמצאים תחת ריבונות ישראלית, זהו חיבור שיש מי רואה בו ספר הלכה ופועל לפיו. זהו חיבור שעלינו – החברה הישראלית, העם היהודי ובמיוחד החוגים והמעגלים שאליהם מתיימרים הכותבים להשתייך – להוקיע ולהוציא מחוץ למחנה.

יוסי סעידוב

יוסי סעידוב הוא בוגר ישיבות חב"ד ודובר "תג מאיר"

פורסם במוסף 'שבת'מקור ראשון, כ' כסלו תשע"ח

פורסם ב-19 בדצמבר 2017,ב-גיליון וישב תשע"ח - 1061, תגובות. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: