יהדות דוט קום | אליהו בירנבוים  

 

מבני מנשה ששומעים שיעורים של ערוץ "הידברות" ועד קהילות באמזונס שיודעות לקשור ציצית – בזכות האינטרנט העולם היהודי הפך לכפר גלובלי קטן

האינטרנט הוא ללא ספק אחת ההמצאות הגדולות של המאה ה–20. מדובר בהמצאה כה עוצמתית, עד כי קשה לאמוד את השלכותיה על עולם העסקים, התקשורת, החברה והתרבות, בעתיד הקרוב והרחוק. בדברים הבאים אנסה לבחון את ההשפעה של האינטרנט על יהדות התפוצות, מתוך המפגשים עם יהודים וקהילות במקומות שונים בעולם.

למדו‭ ‬להתפלל‭ ‬ביוטיוב‭. ‬תפילה‭ ‬בקהילת‭ ‬הגרים‭ ‬במדגסקר‭, ‬2016
צילום‭: ‬אליהו‭ ‬בירנבוים

מרגישים קרוב

ככלל, השימוש באינטרנט הביא ברכה לעולם היהודי בתפוצות. קהילות המרוחקות גיאוגרפית מרגישות בזכות האינטרנט שהן שייכות ומחוברות לעולם היהודי. התחושה שהמידע קרוב וזמין ושניתן להיות חלק מרשתות חברתיות יהודיות גם כאשר גרים במרחקים מאפשרת להרגיש קרוב. ביקרתי לפני כמה שנים בקהילה היהודית באוקלנד, ניו זילנד. מדובר באחת הקהילות הרחוקות ביותר בעולם מבחינה גיאוגרפית, אבל לדברי נשיא הקהילה הקהילה קרובה נפשית לעולם היהודי בגלל החיבור דרך האינטרנט.

לא רק הפסיכולוגיה השתנתה על ידי החיבור לאינטרנט אלא גם אופן הלימוד בכלל ולימוד התורה בפרט. אם בעבר לא היו מקורות מידע מספיקים לכל יהודי שרצה ללמוד תורה, הרי שכיום הבעיה היא לא חוסר מידע אלא עודף מידע. קיימים אתרים ללימוד תורה בכתב ושיעורים מוקלטים, שיעורים המתקיימים באופן אינטראקטיבי, פורומים לשאלות ותשובות בהלכה, יהדות למתחילים, יהדות למתקדמים, הוראת השפה העברית, לימוד ישיבתי, אתרים ללימוד הסכמה לרבנות ותעודות כושר שונות, לימוד חזנות וקריאת התורה ועוד היד נטויה. לפני מספר חודשים ביקרתי בקהילה של גרים במדגסקר, והם הזמינו אותי לתפילת שחרית של חול. התפילה התנהלה בנוסח ספרדי ירושלמי, ללא טעויות, ועם ניגון מדויק של מקאמים ספרדיים. כאשר שאלתי מי המורה שלימד את החזן והאם הוא למד בישיבה בארץ, תשובתו הייתה: לא, למדתי להתפלל ביוטיוב!

מאות אלפי האתרים הקיימים הפכו את היהדות לנגישה לציבור הרחב. אדם יכול ללמוד תורה מבלי לצאת מביתו, מבלי להגיע לבית הכנסת או לקהילה היהודית במקום מגוריו ומבלי להיכנס לפקקי תנועה ובעיות ביטחון הקיימים בערים שונות בעולם. ר"מים מישיבות ומדרשות בארץ מעידים שהם יוצרים קהילות וירטואליות עם תלמידים ותלמידות שהגיעו לשנת לימוד בארץ והקשר נמשך גם אחרי חזרתם לחו"ל. במוסקבה, סאו פאולו ומקסיקו, ערים גדולות עם עומס תנועה אדיר, מתקיימים שיעורים קבועים באמצעות סקייפ כדי לא להיכנס לפקקי תנועה.

לא רק היהודים הפכו להיות לומדי תורה בעקבות התפתחות האינטרנט אלא גם העולם הלא יהודי. העולם הנוצרי ובעיקר האוונגליסטים, המרגישים כל כך קרובים ליהודים וליהדות, עושים שימוש באתרים ללימוד מעמיק של יסודות היהדות ואמונתה. מספיק לקרוא תגובות של גולשים נוצרים באתרים שונים, המבקשים להבין את המילים והמשמעות של שירים חסידיים, ומעידים על אהבתם לַמוסיקה על אף חוסר הבנת התוכן, כדי לקבל הצצה לגודל התופעה. בנוסף, גם מתייהדים, אנשים המבקשים להתגייר ולהצטרף לעם היהודי, לומדים תורה באמצעות אתרי אינטרנט בשלל שפות ומרגישים קרבה ליהדות.

גם תהליך ההתעוררות וההתקרבות של יחידים וקבוצות שונות של נידחי ישראל מושפע מהחיבור לאינטרנט. קיימות ישיבות מיוחדות און ליין ללימוד תורה לבני אנוסים, כמו גם אלפי אתרים המעודדים את בני האנוסים לצאת מהארון, לעזוב את הנצרות ולשוב לדת אבותם. כל מי שמחובר לאתרים אלו מרגיש שאיש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק.

הרב גוגל

לא פעם ביקרתי באיים רחוקים במזרח ובמערב, במדינות שונות באפריקה ואסיה, שבהן אין יהודים וקהילות יהודיות. לא מעט אנשים שפגשתי ידעו לצטט שיעורים שלמים של ערוץ הידברות או ערוץ מאיר, ואפילו הכירו את "יהודי עולמי" ואת "רב עולמי". פעמים רבות כאשר ביקרתי אצל בני מנשה בהודו, נוכחתי לדעת שהם לומדים תורה ברמה גבוהה. הם תמיד ציינו את אתרי האינטרנט ככלי לחיזוק לימודם. גם התחומים הפרקטיים נלמדים דרך האינטרנט. ביקרתי בקהילה קטנה של שמונה משפחות ליד נהר האמזונס בפרו. להפתעתי לכולם היו טליתות וציציות שהם קשרו בכנפות הטליתות. חלקם קשרו את הציציות בקשר אשכנזי וחלקם בקשר ספרדי, וכולם למדו מאתרים באינטרנט כיצד לעשות זאת.

כזכור, חז"ל מסבירים את ערך הגלות באומרם: "לא גלו ישראל לבין האומות אלא כדי שייתוספו עליהם גרים" (פסחים פז, ב). אבל כיום אנו עדים לתופעה הפוכה. גרים מתרבים דווקא במקומות שבהם אין יהודים ואין קהילה יהודית, אין רבנים ואין בתי כנסת. הקשר של גרים רבים בעולם עם היהדות ועם ישראל הוא דרך האינטרנט. אנשים הפכו למלומדים ותלמידי חכמים באמצעותו.

אולם נדמה לי שהלימוד וההתקרבות ליהדות באמצעות האינטרנט יכול להיות בבחינת אליה וקוץ בה. הולך ונוצר ציבור של "יהודי אינטרנט" – גרים ומתייהדים המכירים את התורה ובונים את זהותם לא על ידי מורים ורבנים, לא איש מפי איש אלא באופן אינטרנטי. לעתים, לא את היהדות עצמה הם לומדים אלא פסידו–יהדות, משהו שנמצא ליד היהדות המסורתית. לימוד התורה הקלאסי מבוסס על כך ש"משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ויהושע לזקנים…". כך התורה אמורה להילמד ולהימסר, איש מפי איש, דרך קשר אישי ובחינה משותפת של העולם והמקורות; ואילו לימוד התורה באינטרנט יצר משהו שונה וחדש. אז אמנם יש התקרבות לתורה וקבלת ידע, אבל הרגש והמסורה נעלמו מן הלימוד.

הלימוד הבלעדי של הלכות דרך האינטרנט, בלי הוראה ישירה, מביא גם לטעויות רבות בקיום ההלכה. זכורני שכאשר הגעתי לבקר בקהילה קטנה של גרים הם סיפרו לי שהם שומרים שבת באופן מלא. שיבחתי אותם על כך, אבל במהלך השיחה הם סיפרו לי שהם רגילים לנסוע ברכבת בשבת. תמהתי על כך ושאלתי מדוע, הרי הנסיעה בשבת ברכבת אסורה. הם הופתעו ואמרו לי: "למדנו באינטרנט שמותר לעלות בערב שבת על ספינה המפליגה בים. ואם כך, חשבנו שמותר לעלות גם על רכבת לפני השבת".

קיימת תופעה ידועה של "הרב גוגל", ובה אנשים מחפשים את התשובה ההלכתית הרצויה עבורם, ואינם נעזרים ברבנים שהוכשרו לפסוק הלכה מתוך מקורותיה ומתוך רגישות אישית ואנושית.

לא ניתן לסיים את הרשימה ללא אזכור יתרון משמעותי שקיים לשימוש באינטרנט: השימוש ברשת הביא ברכה גדולה לעולם השידוכים בתפוצות בכלל ובקהילות קטנות בפרט. בקהילות קטנות של מאות יהודים, הצעירים התלוננו תמיד שאין להם דרך להכיר בני זוג או בנות זוג יהודים. כיום, אתרי אינטרנט כג'יי דייט ואחרים הפכו למקום מפגש וירטואלי לצעירים ומבוגרים רבים כדי להקים בתים יהודיים והתוצאות טובות ומפתיעות.

פורסם במוסף 'שבת,' מקור ראשון, ט"ו סיון תשע"ז

פורסם ב-13 ביוני 2017,ב-גיליון בהעלותך תשע"ז - 1035, רב עולמי / אליהו בירנבוים. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: