נחמה ליבוביץ של הגמרא | דן נבון

ספריו של הרב אייל רזניקוביץ מישיבת ירוחם מאפשרים להגיע ללימוד מעמיק ופעיל בעיקרי הסוגיות הלמדניות

3ספק, בירור והכרעה

תשע"ה, 444 עמ', ישיבת ההסדר ירוחם

כללי המצוות

תשע"ו, 520 עמ', ישיבת ההסדר ירוחם

הוויכוח, ניסיון הליבון, העלאת הסברות ותחושת השותפות בבירור התורה שבעל פה – הם מוקד הלימוד. נדמה שתחושה זו משקפת היטב את מהות הלימוד בעולם הישיבתי הקלאסי, ולדעתי אלו יסודות אמיתיים בתפקיד הלומד בלימוד תורה שבעל פה. אולם דווקא בשל כך, לומד שאינו מגיע מתוך חיבור לאתוס הישיבתי ורצון עז להצטרף להתרחשות של בית המדרש – ייתקל בקשיים רבים. העלאת סברות ללא מסקנות ברורות תיראה עבורו כוויכוחי סרק, וצבירת ידע מסודר ונרחב, המביאה לסיפוק ניכר, לא תבוא בקלות.

מן הצד השני, בקרב בעלי הבתים לומדי התורה פורחים שיעורי דף יומי, תנ"ך ואף תוכניות לימוד מגוונות, אולם השאיפה להעמיק בלימוד תורה ולברר את יסודות הדינים אינה זוכה למענה, מסיבות ברורות וטבעיות. גם אם קיימים שיעורים ומופצים מאמרים המעמיקים בהלכה ובאגדה, בשורה התחתונה – השומע והקורא נותרים פסיביים לחלוטין. לימוד תורה שנחרת בנפש מבוסס על שותפות של הלומד, על מאמצו להעלות הצעות לביאור הגמרא ועל הוויכוח עם הצעה אלטרנטיבית.

סדרת ספרים של הרב אייל רזניקוביץ, ממרביצי התורה בישיבת ירוחם, מנסה לתת מענה לשתי בעיות אלו במקביל. בשנה שעברה יצא כרך העוסק בנושאים העומדים במרכז הלימוד בעולם הישיבות – ספק, רוב וחזקה; וכבר השנה יצא כרך נוסף, העוסק בכללי המצוות.

קיימת תועלת גדולה בשני הכרכים שיצאו עד כה. באופן טבעי, קהל היעד הראשוני הינו חובשי ספסלי בית המדרש. הכרך הראשון פורס סוגיות נרחבות ומופלגות, ומחלק אותן למנות קטנות, מתוך התמודדות עם הדעות המרכזיות והסברות היסודיות. לומד שהקדיש חודשים לליבון עיוני של סוגיות רוב יפיק רבות מלימוד מסודר של יחידות הלימוד שעוסקות בנושאים אלו. הסברות הדקות ירדו אל הקרקע, יתחברו לסוגיות רבות ולא ישתכחו ממנו.

התועלת בכרך השני מגיעה מן מהכיוון ההפוך. למרות שכללי המצוות – בל תוסיף, מצווה הבאה בעברה,  הידור והשקעה כספית במצוות, חיובם של נשים וקטנים במצוות שונות ועוד ועוד – עומדים לרוב ברקע הלימוד, פעמים הרבה לא מקדישים זמן ללימוד מסודר שלהם. לכן, גם לומד ותיק ייהנה מאוד מקריאת יחידות הלימוד הללו. לקובעי עתים לתורה המעוניינים להעמיק בלימוד מומלץ לפנות דווקא לכרך זה העוסק בנושאים מסקרנים ומעניינים, ואף קלים יותר לעיכול.

מענה‭ ‬הן‭ ‬ליושבי‭ ‬בית‭ ‬המדרש‭ ‬והן‭ ‬לבעלי‭ ‬הבתים‭ ‬לומדי‭ ‬התורה‭. ‬תלמידי‭ ‬ישיבה‭ ‬בירושלים צילום‭: ‬יוסי‭ ‬זמיר‭, ‬פלאש‭ ‬90

מענה‭ ‬הן‭ ‬ליושבי‭ ‬בית‭ ‬המדרש‭ ‬והן‭ ‬לבעלי‭ ‬הבתים‭ ‬לומדי‭ ‬התורה‭. ‬תלמידי‭ ‬ישיבה‭ ‬בירושלים
צילום‭: ‬יוסי‭ ‬זמיר‭, ‬פלאש‭ ‬90

לימוד פעיל במנות קטנות

הצגנו את הקושי העומד בפני לומדי תורה הטרודים במלאכתם להיות שותפים אקטיביים ללימוד. הסדרה נותנת מענה גם לבעיה זו, ונראה שהיא הולכת בדרכה של מורתנו הדגולה, נחמה ליבוביץ.

ייחודם של ספרי נחמה ליבוביץ נובע בין השאר מהצנעת דעתה וחידושיה האישיים והתמקדות בהצגת המקורות עצמם. כביכול המחברת היא רק עורכת, המציגה את פירושי חכמי הדורות. אך צניעות זו מטעה – בכל צעד ושעל ליבוביץ מוליכה את הלומדים בביטחון במסלולים מאומצים ובשבילים מורכבים. על ידי תיווך נסתר, המפגש עם הבעיות הפרשניות ועם ההצעות שהועלו במהלך הדורות נעשה באופן ישיר על ידי הקורא. המורה נחמה נתנה לנו את המסגרת והכלים ללימוד עצמי של יסודות הפרשנות, וכולנו אסירי תורה לה.

הרב רזניקוביץ הולך בדרכה. למעשה, שמו מוצנע למדי וכלל לא מופיע בכריכת הספר. המחבר אינו מלעיט אותנו בסברותיו, ונדמה כמדריך המסייע "להראות העמים והשרים את יופייה". מלבד החלוקה ליחידות, המחבר משכיל לרוב לבחור ציטוטים של מקורות יסוד, עם הסברים בסיסיים שהקורא יוכל להתמודד איתם בעצמו. בין המקורות ישנן שאלות הנחיה המגרות את מחשבתו של הלומד. רק לאחר מכן – ובגופן שונה – מופיעות הצעותיו הקצרות של המחבר להסבר המקורות ופתרון הבעיות. יש בסדרה מלאכת מחשבת של תמציתיות ברוכה שאינה נכשלת בקצרנות יתר, ושל גירוי מחשבתו של הקורא ללא הצבת אתגרים מיותרים.

בסדרה זו מצעיד המחבר את יושבי בית המדרש ליכולת להגיע להיקף משמעותי ומסודר, המביא לסיפוק ואהבת תורה, וכן סולל דרך לבוגרי הישיבות ולומדי התורה באשר הם ללימוד מעמיק ופעיל, אך בהיר, מסודר ומחולק למנות קטנות.

לקראת סיום, אוסיף הצעה קטנה לשיפור: הכרכים נדפסים בגודל A4, ואינם דקים במיוחד. יש מקום לשקול מחדש את פורמט ההוצאה, באופן שיאפשר ללומדים ללמוד בזמן נסיעתם ברכבת או בהפסקה בעבודה.

אחתום בתהייה: חשיבותו של ספר אינה נובעת רק מאיכות הכתיבה וטיב ההסבר, אלא בעיקר מהתקבלותו ומהשימוש שנעשה בו. כלי העזר ללימוד והעמקה בהלכה הולכים ומשתכללים. האם הכפפה תורם?

הרב דן נבון לומד ומלמד בישיבת הר עציון ותלמיד מחקר בחוג לסטטיסטיקה וחקר ביצועים באוניברסיטת תל אביב

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון כ"ב טבת תשע"ז, 20.1.2017

פורסם ב-22 בינואר 2017,ב-גיליון שמות תשע"ז - 1015, יהדות, עיון. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: