בתגובה ל"עוד קצת שכל, בבקשה"

מאת חיותה דויטש | גיליון פרשת חיי שרה

תוכן לא ראוי

הופתעתי לגלות מאמר ביקורת ארוך ומעמיק מאת חיותה דויטש על סדרת טלוויזיה חדשה בשם "ווסטוורלד", שיצאה באחרונה ברשת HBO. המאמר נכתב בצורה יפה ומעניינת, וירד לעומקה של הסדרה שכביכול שואלת שאלות נוקבות על האנושות, על היצר ועל כולנו. למרות השאלות הענייניות הרבות, לדעתי דויטש אינה שואלת את השאלה החשובה ביותר – שאלה שלדעתי מוטל גם על עורכי "מקור ראשון" בכלל ומוסף "שבת" בפרט לשאול אותה: האם באמת מתאים להכניס לעיתון המבוסס על ערכים דתיים ביקורת על סדרת טלוויזיה מלאה באלימות ובזנות?

מי שמכיר את רשת HBO מודע לסגנון של הרשת, המשוחרר מחוקי הצנזורה שברשתות הציבוריות בארה"ב. אין ב–HBO הגבלה על קללות, זנות ואלימות. השמים והרייטינג הם הגבול, והרשת מנצלת את החופשיות הזאת – ובגדול. ה"להיט" המוכר והמפורסם של HBO , סדרת "משחקי הכס", מוכר לא רק בגלל איכות הצילום והרמה הגבוהה של ההפקה, אלא גם בגלל ניצול נשים, סצנות מין בוטות, אלימות, הרג, מלחמה וכו'. בעיתונות האמריקנית, הסדרה החדשה נחשבת כביקורת פנימית של HBO על עצמה – כביכול הרשת בעצמה היא סוג של "ווסטוורלד" שמאפשר לאנשים להגשים דרך הדמיון את היצרים החשוכים ביותר הנמצאים בעומק לבם.

אם כך, עלינו לשאול האם ראוי לתת חשיפה, אינטליגנטית ככל שתהיה, לסדרה כזאת – לא רק מבחינה הלכתית של אסור ומותר, אלא גם מבחינה ערכית ורוחנית. האם ראוי שהעיתון המוביל בציונות הדתית ייתן חשיפה לסדרה שרוב הקוראים לא היו מסכימים לראותה אם היו יודעים את אופייה האמיתי? האם אנו רוצים שאנחנו – לא הילדים שלנו, אלא אנו בעצמנו – נצפה בסצנות של אונס? או שאולי עדיף לנו לזכור את דברי דיוטש עצמה לגבי השפלת כבודן של בובות אנושיות: "האינטואיציה אומרת להימנע… כדרך שקובע הרמב"ם במורה נבוכים, ובין אם משום הכתם שמטיל הדבר בנפשנו שלנו כדברי בעל ספר החינוך, על מנת שלא להרגיל את הנפש באכזריות".

 אני מסכים עם כל מילה. האינטואיציה אומרת להימנע מצפייה בסדרות כאלו, וגם להימנע מלבקר אותן בעיתונים דתיים. אינני נאיבי. לכל משפחה ש"אין לה טלוויזיה" היום יש מחשב, ויש גישה לכל סדרה ולכל סרט הקיימים בעולם. אולם עובדה זו כלל לא מחייבת אותנו להפיץ תוכן כה לא ראוי בעיתונים שלנו. #

 ראובן ספולטר

הרב ראובן ספולטר הוא רכז הלימודים ומרצה ללימודי יהדות בקמפוס אלקנה של מכללת אורות ישראל, ואחראי קשרי רבני חו"ל ואישורי יהדות מארצות דוברות אנגלית בארגון רבני צהר

מחיר עבור שותפות תרבותית

חיותה דויטש משיבה:

אני מכבדת כל מי שנמנע מצפייה בחומרים שאינם ראויים לפי טעמו. אני מכבדת לא פחות את בעלי הגישה ההפוכה, אלה המוכנים לשלם מחיר עבור השותפות בשיח תרבותי–פילוסופי וקיומי, שסדרות טלוויזיה מסוג זה הן אחת הפלטפורמות החשובות שלו. התגובות שקיבלתי ועודני מקבלת על מאמרי מעידות שהשיח הזה הוא נחוץ וחשוב.

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון ט' כסלו תשע"ז, 9.12.2016

פורסם ב-11 בדצמבר 2016,ב-גיליון ויצא תשע"ז - 1009, תגובות. סמן בסימניה את קישור ישיר. תגובה אחת.

 1. "אלה המוכנים לשלם מחיר עבור השותפות בשיח תרבותי–פילוסופי וקיומי, שסדרות טלוויזיה מסוג זה הן אחת הפלטפורמות החשובות שלו"

  חיותה, צפיתי בסדרה מקצה לקצה. היא הייתה נוקבת והעלתה סוגיות קשות. עם זאת, אני לא מצליח להתחבר למשפט שלעיל שעלה מתגובתך, ויותר מכך, אני כן מצליח להתחבר לכל מילה בדבריו של ראובן ספולטר.
  אני לא יכול לטעון שראיתי את הסדרה מתוך רצון לנהל שיח תרבותי. היא פנתה ליצרים שבי, לסקרנות שלי, למציצנות, לתאוות אלימות חבויה, ובנתה מתח טוב, ועשתה כל מה שHBO יודעת לעשות היטב ובכל רחבי העולם. ואני גם לא מאמין לך שראית את זה מתוך איזו אחריות מקצועית או אתגר אינטלקטואלי גרידא.
  בסוף הצפיה בסדרה כזו היא חטא. והסדרה הזו ספציפית גם הייתה רוויה בעירום מלא ולא מרוממז כלל, השפילה אנשים רבים ביצירתה, גם אם שילמו להם על כך, והיא לא רחוקה מהדיון על פרונוגרפיה ויתרונותיה לרווחתן הכלכלית של הנשים המנוצלות שם….
  אני מסכים עם הכותב בשורה התחתונה שאין מקום או במה לכתוב על סדרה כזו במקור ראשון.. יש כאן קוראים רבים שלא חשופים לחומרים שכאלו ולא ראוי שייחשפו.
  והמחיר שאת מוכנה לשלם עבור ההתתפות בשיח הוא בעצם המחיר שאני מוכן הייתי לשלם כדי לספק יצירם כאלו ואחרים שהסדרה פונה אליהם. זה לא גבוה, ולא אינטלקטואלי. והשותפות בשיח במחיר סטייה עמוקה מעולם הערכים של תורת ישראל כמוה כמוכנות לשבת בכנסייה עם צלב על החזה כדי להשתתף בשיח הבין דתי…

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: