אי של בדידות | אליהו בירנבוים

השילוב בין תרבות עתיקת יומין לטכנולוגיה מתקדמת יוצר ביפן בליל אנושי ותרבותי יחיד ומיוחד. היהודים מעולם לא היו שותפים בו

הקהילה היהודית ביפן היא הקהילה המזרחית ביותר מבין הקהילות היהודיות באסיה. הקיבוץ הקטן של יהודים ביפן איננו עתיק יומין ואין למעשה "יהודים יפנים". היהודים הראשונים החלו להגיע ליפן בעיקר משנחאי והונג קונג בשנת 1861, כשש עשרה שנים לאחר שארץ השמש העולה פתחה את שעריה למערב. עד לסוף המאה ה–19 היגרו ליפן כמה עשרות יהודים בלבד. היהודים התגוררו בערים יוקוהמה, קובה ונגסאקי. בית הכנסת הראשון על אדמת יפן נבנה בשנת 1894 בנגסאקי.

בתקופת מלחמת עולם השנייה נמלטו יהודים רבים מאירופה ליפן דרך סיביר. גם ישיבת מיר המפורסמת עברה לתקופה קצרה דרך יפן עד שהגיעה לשנחאי. רוב היהודים שהגיעו עזבו את המדינה בשנת 1941, בתקופת המלחמה בין יפן לארצות הברית. כיום יש ברחבי יפן כ–1,000 יהודים, רובם אנשי עסקים שהגיעו בשנים האחרונות לצורך פעילות עסקית מארצות הברית, מאירופה ומישראל. בטוקיו קיימת קהילה יהודית קונסרבטיבית ושני בתי חב"ד, וכן ישנה קהילה אורתודוקסית בקובה.

השאלה שהטרידה אותי כאשר ביקרתי ביפן היא כיצד חי ומרגיש יהודי המתגורר שם. השאלה מתעוררת בגלל אופייה המיוחד של התרבות היפנית והתחושה הכללית שיפן היא מעין פלנטה אחרת. ביפן כמעט לא מתגוררים זרים. בין 130 מיליון היפנים הגרים במדינה יש לא יותר משני מיליון זרים. היפנים חיים בבידוד גיאוגרפי ותרבותי ונראה שהם אינם חלק מהמערב עד היום.

למי שמביט מן הצד, תרבות יפן היא שונה וייחודית מכל המוכר לנו. מדובר על תרבות אשר התפתחה במשך מילניום עם השפעות מאסיה ומאירופה, אבל בעיקר מתוך בידוד ממושך מהעולם החיצון. היפנים הם עם עִם פנים שונות, שפה אחרת, אותיות אחרות, דת שונה, מוזיקה וקצב אחרים, קליגרפיה וסגנון אמנותי בפני עצמו, אדריכלות מיוחדת, גנים אחרים, טקס תה מיוחד, מדיטציה, קימונו ולבוש מסורתי, מטבח עשיר וייחודי. השילוב בין תרבות עתיקת יומין לבין השכלה, טכנולוגיה ומודרניזציה הופך את יפן לאחת ממעצמות העולם, ויוצר בליל תרבותי ואנושי שהוא ללא ספק יחיד ומיוחד.

למרות שטוקיו היא העיר הגדולה ביותר בעולם ובה למעלה מ–30 מיליון תושבים, הפוסע ברחובותיה שומע את השקט. אנשים פוסעים בשקט ובשלווה, אפילו לא מדברים זה עם זה. מכוניות לא צופרות. יש תחושה שלמרות היותה ארץ השמש העולה, כל אדם ביפן חי את חייו בשקט ומחובר לעצמו בלבד ולכל היותר לאייפון שבידו. כמה חוויה זו הייתה שונה מהרעש וההמולה הקיימים ברחובות הערים שבהן אני מבקר ברחבי העולם.

תופעה‭ ‬מעניינת‭ ‬של‭ ‬קבוצות‭ ‬לא‭ ‬יהודיות‭ ‬אוהבות‭ ‬ישראל‭. ‬כת‭ ‬המקויה‭ ‬בצעדה‭ ‬בישראל‭, ‬2016 צילום‭: ‬מרים‭ ‬צחי

תופעה‭ ‬מעניינת‭ ‬של‭ ‬קבוצות‭ ‬לא‭ ‬יהודיות‭ ‬אוהבות‭ ‬ישראל‭. ‬כת‭ ‬המקויה‭ ‬בצעדה‭ ‬בישראל‭, ‬2016
צילום‭: ‬מרים‭ ‬צחי

קרובים ליהדות

ליפנים אין מושג מהי יהדות ולכן גם לא קיימת כיום אנטישמיות ביפן. ההפך מכך, ביפן קיימת סוג של הערצה כלפי היהודים, הנתפסים כאנשים חכמים המצליחים בעולם העסקים והכלכלה. עם זאת, היהודים מעולם לא היו גורם דמוגרפי משמעותי בחברה המקומית.

במאה האחרונה התפתחה תופעה מעניינת ביפן בדמותן של קבוצות לא יהודיות אוהבות ישראל: "המקויה" אשר נוסדה בשנת 1948 על ידי פרופ' אברהם איקורו טשימה, אשר בעקבות חזון החל לסייע לעם התנ"ך השב לארצו ההיסטורית, ו"בית שלום" (אגודת הנוצרים היפנים ידידי ישראל).

כידוע, עמים רבים בעולם נחשבים לצאצאים של עשרת השבטים שגלו לפני חורבן בית ראשון. יש הסבורים שגם העם היפני הוא צאצא לעשרת השבטים שגלו מארץ ישראל למזרח, ועליהם נאמר: "האיים הרחוקים אשר לא שמעו את שמעי ולא ראו את כבודי והגידו את כבודי בגויים, והביאו את כל אחיכם מכל הגויים" (ישעיהו סו; יש לזכור שיפן היא מדינת איים בצפון–מערב האוקיינוס השקט).

הדתות הבולטות ביפן הן הבודהיזם, השינטו והנצרות. הדת הנפוצה ביותר ביפן היא כיום דת השינטו (דרך האלים), שהפכה לדת המדינה החל מהמאה ה–19. ישנם מנהגים שונים בדת זו הדומים למנהגי ישראל. אחד הסימנים הבולטים הוא דווקא הדמיון בין מקדשי השינטו למשכן ולמקדש בעם ישראל. לעומת המקדשים הבודהיסטיים שבהם יש פסלים, במקדשי השינטו אין פסלים, והאמונה שלהם היא שהאלוהים אינו בעל גוף אלא רוחני בלבד.

המקדשים בנויים על פי רמות של קדושה. יש במקדש שטח המיועד לכל אדם הבא להתפלל, אזור אחר המיועד לכוהנים בלבד ומקום במקדש המיועד רק לכהן הגדול, מעין קודש הקודשים. כמו כן יש במקדש השינטו כיור לנטילת ידיים, ארון קודש עם מוטות נשיאה ומזבח להקרבת קרבנות מנחה של אורז ויין. לכהנים יש מלבוש מיוחד וכן לכהן הגדול.

שבויים בפרוטוקולים

הסיפור המרתק ביותר על יפן והיהודים הוא סיפור בדיוני, שנשאר רק על גבי ספרי ההיסטוריה. בסוף המאה ה–19 הופץ ברוסיה הספרון האנטישמי "הפרוטוקולים של זקני ציון" המתאר כיצד היהודים מתכננים כביכול להשתלט על העולם ועל הכלכלה העולמית. במהלך שהותם בסיביר בשנת 1919 נתקלו היפנים בספר, ומכיוון שלא ידעו דבר על אודות היהודים ומתוך תמימותם הם הושפעו ממנו והאמינו לכל הכתוב בו. הם אף תרגמו אותו ליפנית כדי שהעם היפני יוכל להיחשף אליו.

בשנת 1934, בעקבות רדיפות של יהודים על ידי הנאצים באירופה, החלו היפנים להגות רעיון ייחודי לפיתוח הכלכלה היפנית על ידי הבאת יהודים אשר נרדפו באירופה ליישב אדמות יפניות שנכבשו מידי הסינים. היפנים חשבו שקליטת יהודים תפרה את הכלכלה היפנית, תמשוך משקיעים יהודים מרחבי העולם ותשפר את מעמדה של יפן בעיני ארצות הברית. התוכנית, שנקראה "תוכנית דג הפוגו", כללה קליטה של כמיליון יהודים במנצ'ורה ובשנחאי שנכבשו מידי הסינים ושהיו בהן כבר קהילות משגשגות. התוכנית הייתה אמורה לתת חופש דתי ואזרחי מלא ליהודים וליצור מעין מחוז או מדינה יהודית עצמאית, וכללה גם הקמת בתי ספר ובתי חולים מיוחדים ליהודים. התוכנית אושרה על ידי ממשלת יפן בשנת 1938.

מעניין במיוחד שמה של התוכנית, "דג הפוגו". הפוגו הוא דג בעל טעם מיוחד, אולם יש בו גם חומרים רעילים ומסוכנים ואם הם לא מטופלים הדג עשוי להיות קטלני. כך היפנים התייחסו לתוכנית להבאת יהודים. בתוכנית היו יתרונות רבים עבור יפן אבל הם חששו שכפי שנאמר בפרוטוקולים, היהודים ישתלטו על כלכלת יפן והדבר יפגע במדינה. בסופו של דבר, מסיבות פוליטיות שונות התוכנית מעולם לא יצאה אל הפועל. מעניין איך הייתה נראית יפן כיום אם התוכנית אכן הייתה מתבצעת.

לסיום נביא מדברי הרב קוק , אשר באגרותיו התייחס לאופיו המיוחד של העם היפני, לכוחותיו המיוחדים ולקשר המיוחד שהוא יכול לפתח עִם עם ישראל:

זה העם הנאור והחופשי, המקיץ משנת התרדמה הארוכה שלוף בכוחות רעננים, הוא באמת ראוי להביט על המאור הישראלי מתוך עיניים יותר בהירות מעמים אחרים שהזיה ושנאת–ישראל בחטיבה אחת ארסו את חייהם הרוחניים.

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון י"ח בסיון תשע"ו, 24.6.2016

פורסמה ב-24 ביוני 2016, ב-גיליון שלח תשע"ו - 985, רב עולמי / אליהו בירנבוים ותויגה ב-, . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: