כתבי עת 973 | יואב שורק

חשוב וחובבני

יואבכיוונים חדשים

כתב עת לענייני ציונות, יהדות, מדיניות, 
חברה ותרבות, גיליון 33, כסלו–טבת תשע"ו, דצמבר 2015

ההסתדרות הציונית העולמית, 
עורך: אלי אייל, 212 עמ'

שני דברים מעניקים ל"כיוונים חדשים" חשיבות יוצאת דופן: הראשון הוא הנושאים שבהם הוא מטפל. בעוד שלמחקרים אקדמיים יש במות רבות, השיח על השאלות החשובות של קיומנו הציבורי – מתחום הרוח, החינוך והספרות ועד לתחום האסטרטגיה והמדיניות – אינו מקבל כל במה מחוץ לעיתונות היומית המוגבלת בעומק העיון שבה. הדבר השני שמעניק לו חשיבות הוא היותו במה "עצמאית ובלתי תלויה", שכן הנושאים הללו שנויים במחלוקות עמוקות וקיומה של במה פלורליסטית באמת הוא חיוני.

דא עקא, שלנוכח גודל המשימה "כיוונים חדשים" מאכזב ברמת הטיפול בנושאים חשובים אלה. כך, למשל, העורך מייחד מאמר פתיחה לאחת השאלות המרתקות של החיים הציבוריים שלנו – המעבר מדומיננטיות של השמאל לדומיננטיות של הימין, תופעה המכונה לרוב גם "חילופי האליטות". אלא שהמאמר, רווי הציטוטים המעניינים, רחוק מלהיות יסודי ומלעבור את הבנאלי, ומבחינת צורתו אין הוא חורג אל מעבר לאנקדוטלי וחבל. כתב העת גם מפרסם חומרים בינוניים, כמו כמה מהמאמרים המתפרסמים בגיליון הנוכחי, שלא אנקוב בשמם. דומה שמלאכת העריכה חובבנית משהו, ואינה מעניקה – גם למאמרים חשובים וראויים ביותר – מעטפת תמיכה שתעצים את המסר העולה מהם ותעגן אותו בהקשר שיש בו כדי להשפיע.

בין החשובים שבמאמרי הגיליון הנוכחי אמנה את מאמרה של זיוה שמיר, המשרטטת את המשבר העמוק של השירה בישראל (ובעולם), שהפכה לאמנות שולית שבה רבים לעתים הכותבים מהקוראים. כמה מהצעות הפתרון שלה יעוררו בוודאי מחלוקת: לצמצם מאוד את פרסום ספרי השירה, להרגיל משוררים מתחילים למלא כרסם במסורת השירה ולהשיב לכתיבה לילדים את כבודה. מאמרו של גדעון עפרת מצביע על נטייתה של האמנות הישראלית להתריס כנגד אידיאל היופי הקלאסי הרווח באמנות האירופאית–רנסנסית. בתחום המדינאות, חוזה יחזקאל דרור שרק משבר חמור ינער את ההנהגה כדי שתאמץ פרדיגמות חדשות, המתמודדות כראוי עם האתגרים המונחים לפתחה של ישראל; ושאלת העיגון החוקתי של חזון המדינה נידון בקטעים מנייר עבודה חשוב של רות גביזון המקבלים כאן במה.

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון כ"ב אדר ב תשע"ו, 1.4.2016

פורסם ב-3 באפריל 2016,ב-גיליון שמיני תשע"ו - 973, כתבי עת / יואב שורק. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: