אדם, טבע ודין | חבצלת פרבר

עורכי–דין מתנדבים יוצאים למאבק בחברות הפחם. המותחן המשפטי של גרישם מתמקד הפעם בשליחות חברתית כפולה: איכות הסביבה והיחיד מול שחיתות מערכת המשפט

גרישםהרי הפחם

ג'ון גרישם

מאנגלית: נורית לוינסון

מודן, 2015, 367  עמ'

"הרי הפחם" מסמן שינוי כיוון מעניין ומשמעותי בכתיבתו של גרישם. בעקבות המשבר הכלכלי של 2008, ועם עלייתן של סוגיות מתחום איכות הסביבה למקום גבוה בסדר היום הציבורי, מעביר גרישם את המיקוד של ספרו ואת זירת ההתרחשות מניו–יורק אל הפריפריה האמריקאית המתפוררת ואל סוגיית הרס משאבי הטבע.

במחצית הראשונה של המאה העשרים תפסו מאבקיהם של כורי הפחם למען תנאי עבודה בטיחותיים יותר ושכר הוגן כותרות רבות בפוליטיקה, בתקשורת, ואף בספרות ובקולנוע. בינתיים חל שינוי במצב הכורים, הבטיחות במכרות השתפרה וגם שכר העובדים עלה פלאים. במאמץ לשיפור הבטיחות ולהגדלת רווחיות הענף נמצאו דרכים חדשות להפקת הפחם תוך הפחתת עלויות ההפקה, חיסכון בכוח אדם והקטנת הסכנות לכורים. אלא שדווקא השיטות החדשות יצרו בעיות סביבתיות ונזקים מסוג חדש וחמור יותר ממה שהכרנו בעבר. תעשיית הפחם החדישה ונזקיה החמורים, האנושיים והסביבתיים, הם העומדים במרכז הספר הנוכחי.

התמוטטות הבנקים

במרכז העלילה עורכת דין צעירה בשם סמנתה קוֹפר. בעקבות התפוצצות בועת הנדל"ן וההתמוטטות בנקים למשכנתאות בארה"ב ובמערב בכלל, גם משרד עורכי הדין הענקי שבו מועסקת סמנתה מתחיל להתפרק. סמנתה – המוכשרת, השאפתנית והמוערכת במקום עבודתה – יוצאת בזול: היא לא מפוטרת, אלא מושעית מעבודתה למשך שנה "ואחר כך נראה מה קורה". כך אינה מפסידה את כל הזכויות והסיכויים שהיו לה, שומרת על הוותק בעבודה ועל ביטוח הבריאות שלה, אבל עדיין נאלצת לחפש מקום עבודה כלשהו שיבטיח לה בינתיים את קיומה.

משרד עורכי הדין שלה מספק למפוטריו רשימה של מלכ"רים שמחפשים מתנדבים לעבודה זמנית, אבל במצב השורר בשוק גם תפקידי–התנדבות ללא תשלום נתפסים מהר מאוד. למזלה של סמנתה היא מתקבלת לעבודה בסיוע–ללא–שכר ב"קליניקה לסיוע משפטי" שפועלת בבריידי, וירג'יניה. בריידי היא עיירה שכוחת–אל וגוססת בהרי האפלצ'ים, שתושביה המתמעטים והולכים מתפרנסים ברובם מעבודה במכרות הפחם שבהרים.

גרישם מעלה כאן על נס את הסיוע ללא–תשלום שמגישים המתנדבים ב"קליניקות לסיוע משפטי" לאזרח הקטן, הן כנגד הדורסנות והשחיתות של מערכת המשפט בתביעות פרטיות והן – ובעיקר – בתביעות של כורים, בני משפחותיהם וסתם אזרחים חפים מפשע שנפגעו במהלך הפעילות לכריית פחם מן ההרים באפלצ'ים. מתנדבי ה"קליניקה" מתמודדים מול תאגידי הפחם הענקיים, שנעזרים בעורכי דין יקרים וממולחים ונוקטים דרכי כוחנות, אלימות ושחיתות כדי להתחמק מחובתם החוקית כלפי הסביבה וכלפי האנשים שנפגעו ברכושם, בבריאותם ואפילו בחייהם.

המאבק הזה בין דוד לבין גוליית – על פי לשונו של גרישם עצמו – הוא אחד משתי השליחויות הציבוריות, שגרישם, על פי הצהרותיו בראיונות עיתונאיים, לקח על עצמו בספר הנוכחי. השליחות המוצהרת השנייה היא הנושא הסביבתי. גרישם יוצא כאן למאבק כנגד הזיהום וההרס הסביבתי שתאגידי הפחם גורמים לאזורי טבע, נוף ואדם נרחבים בפריפריה הנשכחת מלב של ארצות הברית.

נזקים‭ ‬בריאותיים‭ ‬ותאונות‭. ‬כורים‭ ‬במכרות‭ ‬פחם צילום‭: ‬אי‭.‬פי‭.‬איי

נזקים‭ ‬בריאותיים‭ ‬ותאונות‭. ‬כורים‭ ‬במכרות‭ ‬פחם
צילום‭: ‬אי‭.‬פי‭.‬איי

תאגידים מסוכנים

עורך דין מקומי בשם דונובן גריי, העומד בעצמו במוקד מאבק כנגד חברת פחם שהשתלטה על נחלתה רחבת הידיים של משפחתו, מסביר לסמנתה את הבעייתיות שבשיטות הכרייה החדישות שעיקרן כרייה בשכבות במקום במנהרות שנחפרו לתוך ההרים. הכרייה הפתוחה זולה הרבה יותר מכרייה תת–קרקעית וגם פחות מסוכנת. חברת הפחם מסלקת את השכבות של היער והאדמה ושופכת אותם לעמקים. מה שמחסל את הצמחייה, את בעלי החיים ואת הנחלים הטבעיים.

כריית–שכבות נחשבת חוקית אבל התהליך עצמו כרוך בפעולות בלתי חוקיות. תהליך הפקת הפחם כולל שטיפה במים של הפחם שנכרה, תהליך שבעקבותיו נוצרת בּוצָה שמכילה חומרים רעילים ומתכות שמחלחלים אל תוך הקרקע. מאגרי הבוצה נשמרים מאחורי סכרים שנבנים "בצורה מרושלת ונפרצים כל הזמן". ההליכים האלה הרי אסון לקרקע שמורעלת, לבתים שנשטפים במי הבוצה המתפרצים ולשכבות מי התהום ומי השתייה שהרעלים מחלחלים לתוכן.

אבל הנזקים ממכרות הפחם אינם נעצרים כאן. ישנם נזקי בריאות מן האבק שמעלה הפחם, מן השימוש במים המורעלים ומתאונות דרכים שגורמות המשאיות הענקיות, העמוסות מעל למשקל המותר ודוהרות בדרכים הצרות והמפותלות שבאזור. הנפגעים – תושבי האזור ופועלי המכרות ובני משפחותיהם – מתקשים להתמודד מול התאגידים החזקים, עם עורכי הדין היקרים שלהם, עם המושבעים בבתי המשפט – שמשוחדים על ידי תאגידי הפחם – ולעתים גם עם הבריונים שמטילים אימה על מי שמעז לתבוע את חברות הפחם. לסמנתה קופר ול"קליניקה לסיוע משפטי" לא חסרה עבודה בייצוג של אנשים אלה בפני בתי המשפט השונים באזור.

גריי, גיבור המשנה של הספר, אינו מסתפק במאבקי דוד וגוליית אלה. הוא מכוון גבוה יותר, יוצא למאבקים רחבי היקף בהרס הסביבתי, בשיטות הכרייה הפתוחה, שמגלחות הר אחרי הר והופכות נוף נאדר–הוד למקבץ גבעות עלובות בין ערמות אבק אפור ופסולת רעילה. סמנתה ודונובן יוצאים למסעות תצפית וריגול במטרה לאסוף די הוכחות לפעילות הבלתי–חוקית וההרסנית של חברות הפחם. הממצאים מוצגים כראיות במשפטים שמנהל דונובן בבתי המשפט השונים באפלצ'ים, עד שכללי המשחק משתנים ונעשים מסוכנים ופרועים יותר ויותר.

למאבק בחברות הפחם מצטרף ג'ף, אחיו של דונובן, וסמנתה נסחפת אחריו בעל כורחה כמעט. למאבק הזה יש הצלחות, אבל הוא גם גובה מחירים – בחיי אדם, בבריאותם, ביחסי אנוש. גם "הקליניקה" אינה חסינה לגלי ההדף שהמאבק הזה יוצר. אבל בסופו של דבר נותרים האנשים הקטנים והצורך לסייע להם במאבקיהם היומיומיים להישרדות.

זהו ספר מעניין, אולי אפילו חשוב, שמומלץ לא רק לחובבי מותחנים משפטיים אלא לאוהבי אדם ולאוהבי הטבע באשר הם.

פורסם במוסף 'שבת' מקור ראשון י' אדר א' תשע"ו, 19.2.2016

פורסמה ב-21 בפברואר 2016, ב-גיליון תצווה תשע"ו - 967, סיפורת ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: