חיזיון מטריד ויונה | חבצלת פרבר

מיתוס צבא המוציאים להורג קם לתחייה בכפר קטן בנורמנדי. לבלש המוזר אדמסברג מצטרפים בני צוותו המשונה ודמויות חריגות הנתונים יחד בתעלומה מבלבלת ומענגת 

זועםהצבא הזועם

פרד ורגאס

מצרפתית: מיכל ספיר

כתר, 2015, 400 עמ'

פרד ורגאס (שם העט של פרדריק אודווין–רוזו) היא ארכיאולוגית והיסטוריונית של ימי הביניים במקצועה, שהחלה לכתוב ספרי מתח כאמצעי להפגת המתח האקדמי וכיום היא סופרת מתח במשרה מלאה (מה שכמובן שיפר מאוד את מצבה הכלכלי). היא היחידה מבין סופרי המתח הצרפתים המוכרים יותר והמומלצים ברשימות השונות שזכתה שלוש פעמים בפרס "דוקרן הזהב הבינלאומי" לספרות בלשית, והפרס ניתן לה בזכות וביושר. לעברית תורגמו עד כה שלושה מספרי המתח שלה, ו"הצבא הזועם" הוא הרביעי. הספר הראשון שתורגם לעברית, "האיש ההפוך", היה גם הראשון בסדרת ספרי רב–פקד אדמסברג, ומאז אנו מלווים את האיש המוזר הזה ואת צוותו במבוכים המורכבים של עלילות ספריה.

רב–פקד ז'אן בטיסט אדמסברג, מפקד היחידה החוקרת במשטרת פאריס,  הוא איש נמוך מהרגיל ורזה, בעל עיניים עמומות ולא–ממוקדות. הוא יליד אזור הפירנאים, איש שנוהג כבן–כפר בור שנעדר כל גינונים פריסאיים או ליטוש אינטלקטואלי אלגנטי.

אילו נדרש לעבור מבדקי אישיות היה מן הסתם מאובחן כדיסלקטי, או כסובל מהפרעת קשב וריכוז זו או אחרת, משום שיש לו קושי בקריאה ובכתיבה של דו"חות, הוא מתקשה לשבת ולהאזין זמן ממושך לדיוני צוות, ואת עבודת המוח הטובה ביותר שלו הוא עושה תוך כדי הליכה ברחובות העיר, מוקף המולה אבל שקט בתוך תוכו. רוב ההברקות שלו הן אינטואיטיביות ואפילו פנטסטיות – ולא שיטתיות, עקביות ורציונליות. הוא גם ניחן בחוש הומור, תכונה נעימה באופן כללי וכזו שמסייעת לו להתמודד עם ההתחככות המתמדת במציאות האפלה של העיר ולהפעיל את האנשים יוצאי–הדופן הכפופים לו.

כמו אדמסברג, גם החברים האחרים בצוות קצת שרוטים באופן זה או אחר, אבל הם משלימים זה את זה ויוצרים תמהיל מעולה לפתרון תעלומות. הסגן דנגלאר הוא איש מלנכולי, כבד תנועה ואלכוהוליסט, לא מהסוג שהיינו רוצים לראות במשטרה שלנו. אבל יש לו השכלה רחבה מאוד וידע עצום על כל נושא שבעולם, והידע הזה תורם להבנה לעומק של המקרים שאיתם היחידה מתמודדת.

וֶרֶן – ששמו המלא לואי וֶרן דה בילק – הגיע ליחידה לאחר שכמעט גורש מהמשטרה. יש בינו לבין אדמסברג חשבונות אישיים סודיים ובלתי–פתורים מאז ילדותם בשני כפרים שכנים ויריבים באותו אזור הררי בבֵּיאַרן. על ראשו של וֶרֶן מתנוססת קווצת שערות ג'ינג'יות, חריגות ובולטות בין שערותיו הבלונדיות; שערות אדומות שפרצו לפתע וללא הסבר מפדחתו, לאחר שגולגלתו נשברה בהתנפלות של כנופיית נערים – שאדמסברג הנער היה כנראה בין חבריה. מצד שני, יש בין וֶרן לדנגלאר תחרות על מעמד ביחידה ובעיקר על לבו של הבוס, דבר שלא תמיד תורם לתפקוד היחידה.

נזכיר גם את ויולט רטאנקור: אישה ענקית, מין גוליית בתחפושת. כוחה ויכולותיה הפיזיות הם מעל לכל תחרות, והיא "איש הברזל" של היחידה. יחד עם זה היא גם אישה זריזת תנועה ומחשבה וחריפת שכל, ובכלל דמות מורכבת ובלתי ניתנת לפענוח. גם שאר חברי הצוות מאופיינים במוזרויות שונות ומשונות, ונדרשים דמיון פורה וסדרת ספרים שלמה כדי ליצור אותם.

צבא‭ ‬נוקמים‭ ‬מיתיים‭ ‬חולף‭ ‬
בכפר‭ ‬בנורמנדי צילום‭ ‬אילוסטרציה‭: ‬שאטרסטוק

צבא‭ ‬נוקמים‭ ‬מיתיים‭ ‬חולף‭ ‬
בכפר‭ ‬בנורמנדי
צילום‭ ‬אילוסטרציה‭: ‬שאטרסטוק

פרשים מתים

ב"הצבא הזועם" נקראת היחידה לחקור מקרה רצח שמתרחש באוֹרדֶבֶּק, כפר קטן בנורמנדי. זמן מה קודם חזתה לינה וַנדֶרמוֹ, אחת מבנות הכפר, חיזיון אימים שבו "צבא הזעם" חולף בנתיב השדות ההיסטורי שבשולי הכפר, "דרך בונוואל" שמו. המיתוס על אודות "צבא הזעם" של הפרשים המתים בראשותו של האציל אֶלקָן הוא מיתוס מוכר ועתיק באירופה. אֶלקָן וצבא הפושעים–נוקמים–מחסלים שלו חולפים ביעף בשקשוק חרבות ועצמות, ולוקחים אליהם, כלומר הורגים, פושעים שלא נענשו כראוי בבית דין אנושי.

לינה ראתה שלושה כאלה בברור בחזיונה, ורביעי נוסף במטושטש. ואם מאמינים שיש אמת בחיזיון וששלושת או ארבעת אלה עומדים למות בקרוב, צריך בדחיפות לעשות משהו בנדון. אמה של לינה מזעיקה את אדמסברג לעזרה, אבל יש בכפר תחנת משטרה מקומית ומפקד משטרה, אֶמֶרי שמו, ואדמסברג מנוע מלפעול שם. רק כשאֶמרי מושעה מחקירת המקרה והחקירה מוטלת על אדמסברג – יכולה היחידה הפריסאית להיכנס לפעולה. עד שהם מתחילים לפעול נרצח אחד משלושת הפושעים מן החיזיון, ואחת מזקנות הכפר מותקפת וכמעט נרצחת.

בינתיים מוטל על אדמסברג והיחידה שלו גם לחקור רצח בשרפה של תעשיין חשוב, איש החברה הגבוהה בפריז. שתי החקירות האלו מסתבכות ומתפתלות, והסיפור נעשה מורכב יותר ויותר. לזה מתווספים חייו המסובכים של הבוס, אדמסברג, עצמו, עם הנשים שישנן או שהיו בחייו, והילדים שנולדו לו מהן. אחד מהם, בחור בן עשרים ושמונה שאדמסברג "טרם התרגל אליו" ו"עד לא מזמן לא ידע על קיומו", מתגורר זמנית בביתו של אדמסברג ואף נוטל חלק בעלילה המשטרתית.

לכל הסלט הזה מצטרפת יונה, שאדמסברג ובנו משקמים אותה לאחר שילד נפשע קשר את רגליה בחוט ברזל וכמעט הרג אותה. ויולט רטאנקור, השוטרת הענקית, מדריכה את הבן איך לטפל ביונה ולהבריא אותה והסיפור הזה מוסיף לוויית–חן מלבבת ואנושית לתערובת הרציחות, ההתאבדות שמתבררת כרצח, ניסיונות החיסול, הרצח בשרפה והשלכתו של אחד השוטרים על מסילת הרכבת כדי שימות בדריסה.

הופך את המילים

כמו בחיים האמיתיים, צריכים קודם לקרות הרבה דברים רעים כדי שלבסוף יהיה טוב והפושעים יבואו (פחות או יותר) על עונשם. לצוות השוטרים המוזרים שמרכיבים את היחידה של אדמסברג נוספות דמויותיהם המוזרות לא פחות של אנשי הכפר אורדֶבֶּק ובראשם בני משפחת וַנדֶרמו, האחים של לינה בעלת החיזיון שהתחיל את כל הפרשה. אחיה אנטונין עבר טראומה בילדותו כשאביו האלים שבר לו את העצמות, ואח אחר מדבר הפוך: הוא הופך את המילים, ומשפט כמו "בוקר טוב, המפקד" יוצא לו " רקוב בוט, דקפמה"…  – ספר מלא עלילות וסיפורי משנה, אירוע רודף אירוע, ושלל הדמויות הצבעוניות ויוצאות הדופן מסתחררות במערבולת מבלבלת ומרתקת.

למרבה הצער, החלק האחרון – זה שבו מותרת התעלומה – ארוך, כבד ומתיש למדי. נדמה שהסופרת מתקשה להיפרד מן הסיפור ומן הדמויות שבנתה ברוב עמל, והיא מושכת ומושכת. אמנם הפתרונות מפתיעים, לפחות בחלקם, אבל בעוד שבניית הסבך העלילתי הייתה מרתקת – התרת הסבך הופכת קצת למסטיק.

החולשה הזאת מאפיינת גם את יתר ספריה של ורגאס. ורק ברגע האחרון ממש, בפסקה המשעשעת הסוגרת את הסיפור, הסופרת מצליחה לתקן את המצב ולהחזיר את טעמו הטוב של הסיפור. למרות הביקורת הזאת, למי שאוהבים ספר מתח אינטליגנטי, מגוון ומתובל בהומור, עם דמויות ועלילה שחורגים מן השגרה השכונתית–בורגנית המוכרת – הספר הזה, כולל סופו האיטי והנמרח משהו, מבטיח הנאה מרובה ושעות של קריאה מענגת.

פורסם במוסף ,'שבתמקור ראשון כ"ב כסלו תשע"ו, 4.12.2015

פורסם ב-5 בדצמבר 2015,ב-גיליון וישב תשע"ו - 956, סיפורת. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: