בתגובה למאמר 
"אבי דור הכיפות הגדולות"

מאת מרדכי מרמורשטיין, גיליון פרשת וישלח

לכתחילה לציונות הדתית

ד"ר מרמורשטיין מציין במאמרו שהתייחסותו של הרב נריה זצ"ל להיבטים השונים בפעילותו הייתה תוך קבלה בדיעבד של המציאות ולא תוך החלטה מודעת מלכתחילה. כמי שזכה להיות מתלמידי הרב, וכן לאור התייעצויותיי הרבות עמו ועשרות השיחות והראיונות אשר ניהלתי עמו, אני מבקש להביא זווית אחרת לדברים.

ראשית אתייחס לטענה שהרב לא ראה בישיבות התיכונית ובישיבות ההסדר את דרך המלך, אלא התייחס אליהן כדבר שבדיעבד, כפשרה כואבת עם המציאות הישראלית. באחת משיחתנו הרבות, אמר הרב: "ישיבות ההסדר הן הבחירה הראשונה, ספרא וסייפא, זו הייתה הכוונה שלנו", והוסיף: "הקו המנחה – שבחור שיכול ללמוד ארבע שנים בישיבת הסדר, מקומו שם. אז מגיע לצה"ל בן תורה בעל רמה תורנית מוסרית חברתית". והוסיף בהתלהבות: "תלמיד ישיבת הסדר בשעה שעושה 'גריז' לטנק רואה בזאת עבודת קודש להכשיר את הטנק לתפקידו, למלא הכושר שלו, בזה הוא עושה מצווה דאורייתא!". הוא ראה בשילוב של לימוד תורה, שירות צבאי וחיזוק ההתיישבות את הדרך השלמה מבחינתו, לכתחילה ולא בדיעבד.

לעניין הטענה שהרב מעולם לא היה שלם עם הדגם המעורב בבני עקיבא וראה בכך מצב של דיעבד שראוי לתיקון, ברצוני לציין כי בהתייעצות שהייתה לי עמו בעניין השיב: "לא באנו אחרי שהתנועה הייתה מעורבת אלא ידענו מלכתחילה שהתנועה חייבת להיות מעורבת". והוסיף: "לא רצינו לכפות. רצינו שהרצון להפרדה יצמח מלמטה במקומות שבהם הנוער ירצה וירגיש יותר קדושה". הוא חשב שאין לערב בכוח ואין להפריד בכוח, "תנו לדור לעשות", אמר.

מהמאמר אף עולה לכאורה שהרב התנגד ללימודי החול, אולם ברצוני להבהיר שדווקא ההיפך הוא הנכון – לא זו בלבד שהרב לא התנגד להם, הוא אף חשב שחשוב שילמדו אותם – אולם סבר שהדבר צריך להיעשות מחוץ לישיבות.

ברצוני לסיים בהתייחסות לאמירה שלפיה גישתו של הרב לאתוס הציוני נתונה בוויכוח עד היום. מסקר אשר יזמנו בימים אלה במעלה – המרכז לציונות דתית, עולה כי 87% מבני המגזר הדתי סבורים כי פועלו ואישיותו של הרב השפיעו במידה רבה עד רבה מאוד על עיצוב המגזר. 76% מהצעירים (בני 16–30) בסקר טוענים שדמותו משפיעה עליהם עד היום ברמות השונות (ומדובר בצעירים שטרם נולדו או שהיו לכל היותר בני עשר בעת הסתלקותו). נתונים אלה מוכיחים לדעתי כי בניגוד לנטען הרב ופועלו היו דווקא בלבו של הקונצנזוס וממשיך הוא בהשפעתו הרבה גם כיום.

רפי קפלן

רפי קפלן הוא מנכ"ל "מעלה" – המרכז לציונות דתית, ומתלמידי הרב משה צבי נריה

פורסם במוסף ,'שבתמקור ראשון כ"ב כסלו תשע"ו, 4.12.2015

פורסם ב-5 בדצמבר 2015,ב-גיליון וישב תשע"ו - 956. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: