להציל את סרן דרייפוס | יונתן דה שליט

פרשת דרייפוס מסופרת מפיו של קצין צרפתי שחשף את התרמית שהובילה להרשעתו ואת המרגל האמיתי בשורות הצבא. רומן היסטורי שממוקד בתככים הצבאיים והפוליטיים

קציןקצין ומרגל

רוברט האריס

מאנגלית: גיל שמר

זמורהביתן, 2015, 447 עמ'

הקטע הקליל ושובה הלב ביותר בספרו המאסיבי של רוברט האריס, העוסק בפרשת דרייפוס, מופיע דווקא בדברי התודות של המחבר בסוף הספר. האריס מודה לאשתו על ש"הואילה … לחלוק את ביתנו עם גלים רצופים של נאצים, מפצחי צופן, סוכני קג"ב, מנהלי קרנות גידור, סופרי צללים ומבחר של רומאים עתיקים; הפעם היו אלה קצינים מהמטה הכללי של צרפת".

רוברט האריס הוא מהבכירים ומהמיומנים בכותבי המותחנים הפועלים כיום, וספריו נמכרו במיליוני עותקים בכל רחבי תבל. ספרו המקורי והמעניין ביותר בעיניי הוא דווקא ספרו הבדיוני הראשון, "ארץ אבות", מותחן המתרחש במסגרת היסטוריה אלטרנטיבית, באירופה הנשלטת על ידי הנאצים שניצחו במלחמת העולם השנייה.

"קצין ומרגל" נמצא אולי בקצה המרוחק ביותר מ"ארץ אבות", שכן הוא רומן היסטורי דוקומנטרי המבוסס על מחקר מעמיק. כפי שמעיד האריס בפתח ספרו: "אף אחת מהדמויות בדפים שלהלן, אף לא השולית ביותר, אינה בדיונית לחלוטין, וכמעט כל המתרחש אכן אירע במציאות, לפחות בצורה כלשהי".

האריס בחר לספר את פרשת דרייפוס מפיו של קצין צרפתי בשם ז'ורז' פיקאר. פיקאר, קצין מקצועי ורווק מושבע, היה מעורב בשולי מעצרו של דרייפוס בחשד בגידה בצרפת ומסירת מידע סודי לגרמנים, ולימים, לאחר שמונה לפקד על "המדור הסטטיסטי", כינוי  ליחידה חשאית של המודיעין הצבאי, מילא חלק מרכזי בהטלת הספק באשמתו של דרייפוס, ובסופו של דבר היה לו תפקיד לא מבוטל בתהליך המורכב שהביא לזיכויו.

ההחלטה לספר את פרשת דרייפוס דרך סיפורו של פיקאר כופה על הרומן ההיסטורי הזה מגבלה חריפה. היא מתעלת את העלילה למסדרונות הכוח של המטה הכללי של הצבא הצרפתי ולפרטי הפרטים של העולם המודיעיני. הדבר בא על חשבון ההבנה ותיאור ההקשר הכולל של פרשת דרייפוס, של החברה הצרפתית בתקופת התפר שבין המאה התשע-עשרה למאה העשרים, של הכוחות האזרחיים הסוערים שפעלו בה ושל האנטישמיות שאפיינה את החברה האירופית עד שפרצה במלוא כיעורה ואימתה לקראת השואה ומלחמת העולם השנייה, ובמהלכן.

הקרבן‭ ‬המושלם‭. ‬אלפרד‭ ‬דרייפוס‭, ‬ז‭'‬אן‭ ‬בפטיסט‭ ‬גוט‭, ‬ואניטי‭ ‬פייר‭, ‬1899

הקרבן‭ ‬המושלם‭. ‬אלפרד‭ ‬דרייפוס‭, ‬ז‭'‬אן‭ ‬בפטיסט‭ ‬גוט‭, ‬ואניטי‭ ‬פייר‭, ‬1899

הקורבן המושלם

למרות שפרשת דרייפוס עומדת במרכזו של הספר, דמותו של דרייפוס עצמו ברומן היא משנית ושולית יחסית. הוא מצטייר כאדם יבשושי ולא מאוד סימפתי. הספר לא ממש מנסה ולכן ממש לא מצליח להעביר אלינו, הקוראים, את ייסורי הנפש והגוף העוברים על דרייפוס ואת מצוקתה ועלבונה של משפחתו.

סרן אלפרד דרייפוס הורשע ב-1895 במסירת סודות לגרמניה ובבגידה במולדתו. הוא זוכה סופית רק ב-1906, לאחר מאסר קשה באי השדים, וחזר לשירות צבאי. הוא פרש מהצבא מטעמי בריאות, אך התנדב לשרת במלחמת העולם הראשונה, כשכבר היה בדרגת סגן אלוף. הוא נלחם תקופה מסוימת בחזית ואף זכה לעיטור קצין לגיון הכבוד של צרפת. בנו של דרייפוס שירת אף הוא במלחמת העולם הראשונה, ואף זכה לצלב המלחמה בזכות אומץ לבו. נכדתו של דרייפוס נרצחה באושוויץ.

הרשעתו של דרייפוס בבגידה הסתמכה על מסמך סודי של הצבא הצרפתי שנמצא על ידי מרגלת, שהעבירה למודיעין הצרפתי קרעי מסמכים ממשרדו של הנספח הצבאי הגרמני בפריס. נקבע כי המסמך נכתב בכתב ידו של דרייפוס, ושהוא מסר אותו לגרמנים (אגב, המומחה לזיהוי פלילי שזיהה, בשוגג או בזדון, את כתב היד ככתב ידו של דרייפוס הוא אלפונס ברטיון, שהופיע לאחרונה ברשימת הביקורת על הספר "עדים אילמים" – "שבת", 28.8.2015).

מדוע נפל החשד על דרייפוס דווקא? זה כנראה היה הדבר הנוח ביותר לעשותו. דרייפוס היה יהודי, ויהדותו הקטינה את עוצמת הבגידה, שכן יהודי לא יכול להיות באמת "משלנו". דרייפוס היה אז הקצין היהודי היחיד ששירת במטה הכללי, והוא היה הקרבן המושלם.

אנטישמיות ויושרה

בטקס קריעת הדרגות מכתפיו של דרייפוס, שבו נכחו עשרים אלף אזרחים נלהבים וצמאי דם, נכח גם גיבור הספר, ז'ורז' פיקאר. "שים לב, רב סרן פיקאר", אומר לו מי שהיה אז מפקד "המדור הסטטיסטי", "הרומאים האכילו את האריות בנוצרים; אנחנו מאכילים אותם ביהודים. זאת התקדמות, אני מניח" (עמ' 16).

מייד לאחר הרשעתו של דרייפוס מתמנה פיקאר בעצמו למפקד "המדור הסטטיסטי". הוא מאוכזב מהמינוי. "ריגול הוא עבודה בזויה", הוא חושב לעצמו. הדבר מבטא גישה לא בלתי נפוצה של קציני צבא (בוודאי בתקופה שבה מדובר). אבל כקצין מקצועי הוא מקבל את המינוי בהכנעה, לא לפני שהוא עובר את אחד התחקירים הביטחוניים הכי מצחיקים בעולם. הגנרל גונז, ראש המודיעין הצבאי, שואל אותו, בעדינות:

אינך נשוי, דומני?

לא.

יש לזה סיבה מיוחדת?

אני אוהב את חברתי שלי, ואני לא יכול להרשות לעצמי אישה.

זה הכול?

זה הכול.

דאגות כספיות כלשהן?

אין כסף, אני מושך בכתפי, אין דאגות.

טוב, נראה שרווח לגונז, אז זה מנוי וגמור

(עמ' 38).

כשנחשף פיקאר לתיק המודיעין על דרייפוס הוא מתחיל להטיל ספק באשמתו. פיקאר הוא עקשן גדול, ולמרות אנטישמיות קלה המאפיינת גם אותו הוא אינו יכול לראות אי צדק ולהחריש. הוא חושף אט אט את התרמית שהובילה להרשעתו של דרייפוס, ובמקביל הוא חושף את המרגל האמיתי שהפעילו הגרמנים, רב סרן פרדיננד אסטרהאזי, אדם מסוכן, פראי וערמומי, המשרת בגדוד חיל הרגלים ה-74.

בהמשך יתברר כי בעבר הרחוק שירת אסטרהאזי ב"מדור הסטטיסטי" עצמו. מאבקו של פיקאר לזיכויו של דרייפוס נתקל בכוחות חזקים ממנו, פנימיים וחיצוניים למדור, והוא מביא להרחקתו מיחידת המודיעין שעליה פיקד, ובהמשך לפיטוריו מהצבא ולהאשמתו בזיוף ובבגידה.

רק לאחר שדרייפוס זוכה, זוכה גם פיקאר. הוא הוחזר לשירות צבאי, ואף מונה להיות שר ההגנה בממשלתו של ז'ורז' קלמאנסו, תפקיד שמילא כשלוש שנים, במשך כל כהונת ממשלתו הראשונה של קלמאנסו. לאחר מכן חזר פיקאר לשורות הצבא, וכיהן בדרגת גנרל כמפקד גיס. בינואר 1914 נפל מסוסו ומת מפצעיו.

העולם שמתאר ספרו של האריס זר לנו. זו פריס הסוערת והתככנית של סוף המאה התשע-עשרה. ריח ביוב נישא באוויר בחודשי הקיץ. קצינים עטויים במדים מרהיבים מחלקים זמנם בין משרדיהם הצפופים במטה לבין סלונים מוזיקליים וספרותיים. צרפת, ואירופה כולה, עומדות בפני שינוי אדיר, בפני מאה חדשה ונוראית שתשנה את פניה. אך אף אחד לא יודע זאת עדיין. פרשת דרייפוס, שהייתה רק איתות אחד, קלוש, לא קיבלה את פירושה הנכון והמלא. "קצין ומרגל" עמוס פרטים, גיבוריו לא מעוררים הזדהות, והאווירה המתוארת בו כבדה ומעיקה. חובבי רומנים היסטוריים יאהבו אותו. חובבי מותחנים עלולים לא לצלוח אותו בתנופה הראויה.

פורסם במוסף ,'שבתמקור ראשון כ"ד חשוון תשע"ו, 6.11.2015

פורסמה ב-6 בנובמבר 2015, ב-גיליון וירא תשע"ו - 951, סיפורת ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: