היכל הספר

זה יכול להיות הגירוד החינני באוזן של הגיבורה, הבטן המתהפכת בקריאה, המקצב או הנושא המרתקהמשהו החמקמק שגורם לספר מסוים להתעלות מעל כל האחרים. מבקרי הבית כותבים על ספר השנה שלהם

 אליזבת איננה

אמה הילי, מאנגלית: שי סנדיק, סנדיק ספרים

417727243

שנה קשה עברה על כוחותינו הקוראים. חוק הספרים גרם להוצאות להחזיק את הקלפים הטובים קרוב לחזה, חנויות הספרים הזכירו עיירות נטושות בטקסס. בחודשים האחרונים נראה שהמצב מתייצב. טיפין טיפין שבים הספרים והאנשים אל החנויות. למרבה הצער, לא כולם שרדו לראות את סוף הקרב. אחד הספרים הנפלאים שזהרו על רקע השיממון המתמשך היה "אליזבת איננה", הנפלא בפני עצמו והמתורגם לעילא, שהביא את סיפורה של קשישה מתוקה ודמנטית המצליחה לפתור תעלומה, ועל הדרך לחדור היישר ללב. הספר הצליח לדבר על מחלת האלצהיימר בלי להבריח את הקורא או להקפיא אותו באימה. אליזבת איננה, וגם הוצאת סנדיק כבר איננה. שתיהן היו חלק משמח משנת הקריאה הקודמת, ומשתיהן נותר טעם של עוד.

גילית חומסקי

אוויר בצורת נערה

חדווה ברגמן, זמורה־ביתן

חדווה ברגמן מחכה. היא מחכה לרגע שבו הטלפון שלה יפסיק לשתוק ויתחיל לצלצל, מחכה לזמן שבו תמצא את מקומה בחברת ההיי־טק שבה היא עובדת ובעיקר מחכה לשידוך שיגאל אותה, כך היא מאמינה, מבדידותה וממגרעותיה. על אף שמדובר במחמאה שחוקה, התואר “סוחף“ מתאים לספר הזה כמו כפפה ליד, שמסרבת להניח את הספר מהשורה הראשונה ועד למילה האחרונה. ברגמן, שם עט של סופרת צעירה ועלומה, פותחת צוהר לעולם חרדי מופנם ומסוגר – בלי מציצנות מיותרת וברגישות יוצאת דופן, בקול ייחודי שכדאי לעקוב אחריו גם בהמשך הדרך.

שירה קדרי עובדיה

חתיכת סיפור

דלית אורבך, ידיעות ספרים

סיפורם של אברי, אדריכל ישראלי מרושע הנפגע בתאונת דרכים ומנסה להחזיר לעצמו את זיכרונו, ושל מיגואל, מעצב שיער קולומביאני שמואס בחייו, נשזרים זה בזה בצורה גאונית. זה ספר חובה בגלל אופן הכתיבה המופלא שלו, בגלל המקוריות שבו, השנינות שלו, הנושאים שהוא מעלה לדיון והמחשבה על זיכרון מול מציאות ועל ידיעה ובחירה שתלווה אתכם הרבה אחרי הקריאה.

גלעד נדלר

חמש נפשות

יותם טולוב, כתר

רומן מתוק, על חמש נפשות אבודות שנקשרות זו בזו, משנות זו את זו ופותחות צוהר לגאולה זו של זו. ברקע העלילה מתגלעים כל המתחים שהציונות הדתית שרויה בהם.

רועי הורן

עד הבוקר

הילה להב, הקיבוץ המאוחד

ספר השנה שלי הוא ספר שירה. זהו ספרה השני של המשוררת הילה להב, ובו היא בוחנת מנקודת מבטה כאישה שעברה אונס את סיפור פילגש בגבעה. זהו ספר מטלטל ולופת, המדובב חוויה שאין לתארה במילים באמצעות נתינת קול לגוף ולצעקה האילמת. ספר אישי מאוד החורג מגבולות הגוף הפרטי, כיוון שהוא מתאר בשפה עזה ואמיצה את סיפורן של נשים רבות, שלצעקה שלהן לא היה שומע.

בכל סרלואי

ילדת השלג

איווין אייווי, מאנגלית: ארז אשרוב, כנרת זמורה־ביתן

רומן עם מרכיבים של אגדה, שבמרכזו ילדה ש"נולדה מן השלג" המתגלה לזוג ערירי בשלג הראשון של החורף ונעלמת תמיד באביב. רומן פיוטי שמיטיב לתאר בלשון עשירה ואפקטיבית את כמיהתם העזה של בני הזוג לילד ולמשפחה, על רקע הטבע הפראי ומאבקו של האדם לשרוד באלסקה של ראשית המאה העשרים. מומלץ בזכות הסגנון, שילוב הפנטסטי והמציאותי והתרגום המעולה.

חבצלת פרבר

שברים במראה

גל אורן, הקיבוץ המאוחד

מסות יפהפיות על ספרות אירופה בהקשרים חדשים ותובנות מקוריות. דיון בסופרי מופת משלהי המאה התשע עשרה והמאה העשרים. המסות כתובות בסגנון חי ובהיר, ומעניקות תענוג רוחני ואסתטי.

רבקה שאול

איש ושמו אוֹבֵה

פרדריק בקמן, משוודית: יעל צובארי, ידיעות ספרים

אובה הנרגן רוצה למות, אבל לא מניחים לו. ספרו של פרדריק בקמן השוודי אמנם רחוק מלהיות מושלם, בעיקר בגלל הניסיון המתאמץ לשעשע בכל מחיר, אולם בזכות העובדה שהוא מצליח לרגש מאוד לפרקים וגם להדמיע בעמוד האחרון – הוא הבחירה שלי לספר השנה.

אודי מקסימוב

הברית הישראלית

יואב שורק, בית וידיעות ספרים

דבר מוזר קרה לנו כשחזרנו לריבונות בארצנו: את היהדות שלנו השארנו כפי שהייתה בגולה, במצב המְתנה. יואב שורק הוא ידיד ומייסד מוסף זה, אך אין בכך כדי לגבור על חשיבותו החלוצית של ספרו. באהבה, באמונה ובצלילות מסלק שורק קיבעונות ומחיצות ומתווה דרך להתחדשות חיונית.

צור ארליך

האנוסים

ירמיהו יובל, כתר

ספרו מאיר העיניים של פרופ‘ ירמיהו יובל חוקר לעומק את תופעת האנוסים ואת ההיסטוריה של יהדות ספרד ופורטוגל, ומגיע למסקנות מגובשות ומקוריות משלו. ספר חובה למי שרוצה להבין את התסביך המראני המלווה כצל עד ימינו את היהדות ואת הנצרות בחמש יבשות.

ירון אביטוב

ההיסטוריה של ההיסטוריה

אידה האטמר היגינס, מאנגלית: ברוריה בן ברוך, מחברות לספרות

רומן מודרני בברלין העכשווית. זיכרונות העבר המודחקים של עיר שלמה בשנות המלחמה פורצים החוצה דרך הגיבורה מרגרט, שבעצמה מסתירה כמה סודות אפלים בעברה. ספר מעולה ומומלץ בזכות הכתיבה העוצמתית והפיוטית, הגורמת לקורא להרגיש כאילו הוא מטייל בברלין ונותנת תיאור מרתק של התמודדות הצעירים בגרמניה עם זיכרון השואה ופשעי הסבים והסבתות.

גדי איידלהייט

פיוטר הלטבי

ז'ורז' סימנון, מצרפתית: רמה איילון, עם עובד

זה הרומן הראשון מתוך כמאה רומנים ונובלות שבהם מככב המפקח מגרה. המפקח מגרה הוא בלש פריזאי קשוח, עקשן, גדול גוף, עממי ואוהב אדם, התר בהתמדה, בסקרנות ובנחישות אחר מסתריה ונפתוליה של הנפש האנושית. כבר בספר זה, שיצא לאור לראשונה ב־1931, בא לידי ביטוי מובהק סגנונו הקולנועי־אקספרסיוניסטי של סימנון. הספר שובה לב גם בממדיו הצנועים ובעטיפתו הלוקחת את הקורא היישר למקום הרגשי והאסתטי הנכון.

דניאל דה שליט

מקדש בלהבות
 סיפור הקרב האחרון

גרשון בר־כוכבא ואהרן הורביץ, מגלי"ם ומגיד

הנגשה זה הסיפור. ליטול עולמות של היסטוריה וארכיאולוגיה ולספר אותם בצורה מרתקת. זה מה שעשו מחברי הספר “מקדש בלהבות“, העוסק בחורבן הבית השני. הספר כתוב במקצועיות ובראייה רחבה של סיפור המלחמה על ירושלים מן ההיבט היהודי ומן ההיבט הרומי. קריא גם לבני נוער וגם למבוגרים. ספר חובה לימי בין המצרים.

כרמיאל כהן

בין קראוס לקסטנר המאבק על הצלת יהודי הונגריה

אילה נדיבי, כרמל

ד"ר אילה נדיבי חושפת בספרה פרשייה מושתקת: מפעל האדירים להצלת יהודי הונגריה שמאחוריו עמדה דמות אנונימית – משה קראוס, איש "המזרחי". את מעשיו היא מעמידה אל מול פעולותיו השנויות במחלוקת של קסטנר. בצד פרטי הפרטים, העדויות והמסמכים שבעזרתם טווה נדיבי את סיפור שואת יהודי המקום ומעשה ההצלה גדול הממדים, היא מתארת את מחיקתו הפעילה של קראוס מההיסטוריה, כמו גם את הקשיים שבהם נתקל המחקר שלה בלב האקדמיה הישראלית.

שמואל פאוסט

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' י"א סיון תשע"ה, 29.5.2015

פורסם ב-29 במאי 2015,ב-גיליון נשא תשע"ה - 929. סמן בסימניה את קישור ישיר. תגובה אחת.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: