חוג לכל החוגים | אליקים רובינשטיין

עשרים שנה השתתפתי בחוג לתלמוד שהנחה הרב אליהו גרוסברג, בהסברה בהירה, במאור פנים ובאהבת תורה

הלווייתו של מו"ר הרב אליהו גרוסברג נתקיימה, כמנהג ירושלים, בערוב היום שבו נפטר, שעות ספורות לאחר פטירתו. אינני יודע כיצד עברה השמועה מפה לאוזן, ואולי גם באינטרנט, אך בית מדרשה הגדול של ישיבת "נתיב מאיר", שבה היה המנוח ר"מ נערץ לאורך למעלה מארבעה עשורים, התמלא מפה לפה, עד כי רבים נאלצו לשמוע את דברי ההספד על ידי הגברה אל מחוץ לבניין. היו שם דתיים, חרדים, מי שמכונים חרד"לים, וגם מי שאינם נמנים על ציבורים אלה. הרב המנוח לא זו בלבד שהיה מורם של רבים רבים, אלא גם הטביע חותם בל יימחה בלבותיהם – בידע התורני הרב שלו, בכושר ההסברה המופלא וביכולת החינוכית, ועל כל אלה במידות טובות למופת.

לא זכיתי להיות בין תלמידיו של ר' אליהו בישיבת נתיב מאיר, אך הצטרפתי לפני כעשרים שנה לחוג לתלמוד ("החוג") לעורכי דין ושופטים (וגם אחדים מתלמידיו שאינם משפטנים), אשר אותו הנחה בהתמדה ללא לאות במשך ארבעים ושלוש שנים – ואכן באו הלומדים בגיל מדי שבוע. חוג זה ראשיתו בבית הרבנית שרה הרצוג, לאחר פטירת בעלה הרב הראשי רי"א הלוי הרצוג, ומנחהו הראשון היה בנם הרב ד"ר יעקב הרצוג, שנפטר בקוצר ימים.

תלמידי השיעור בראשות עו"ד יצחק דרורי, אבי השופטים משה ומאיר דרורי, ביקשו מן הרב גרוסברג, ששמו יצא כמורה מעולה, להיות מנחה החוג – וכך עשה מאז שנת תשל"ב עד כמעט ימיו האחרונים. בין התלמידים בחוג שהלכו לעולמם אזכיר את עו"ד מנשה יוגב, גבאי מסור עשרות שנים, את השופט משה כהן מבית המשפט העליון, את נשיא בית המשפט המחוזי בבירה השופט ורדי זיילר, את ראש לשכת עורכי הדין עו"ד יעקב רובין, ואת מנכ"ל משרד הפנים עו"ד מאיר סילברסטון שנים רבות. זכר כולם לברכה, אך היו רבים רבים אחרים. חלק מחברי החוג היו תלמידיו לשעבר בנתיב מאיר, שנפשם נקשרה בנפשו מאז ימי נעוריהם.

איש יפה במראהו ובנפשו ונקי דעת. הרב גרוסברג בחצר ישיבת נתיב מאיר, תשכ"ד

איש יפה במראהו ובנפשו ונקי דעת. הרב גרוסברג בחצר ישיבת נתיב מאיר, תשכ"ד

טעם של עוד

רבי אליהו נולד לפני פ"ז שנים בירושלים, גדל בשכונת בית ישראל ולמד בישיבות ירושלים ובראשן "עץ חיים". בין מוריו הנערצים נוחם עדן היו הרב איסר זלמן מלצר, הרב שמואל גדליה ניימן (בעל "גידולי שמואל") והרב מרדכי דוד לוין (בעל "דרכי דוד"), ששמם לא סר משפתיו. בצעירותו הסתופף גם בצל קורתם התורנית של הרב י"א הלוי הרצוג מזה והרי"ז סולוביצ'יק ("הרב מבריסק") מזה. רעייתו הרבנית רבקה – אחותו של שמואל יעקבסון, מזכיר הכנסת הבלתי נשכח – הייתה אישה משכלת מיוחדת במינה.

מה אפיין את הרב גרוסברג? תלמיד חכם עצום, בקי בש"ס ופוסקים, בראשונים ובאחרונים. בחוג לתלמוד היו בעלי רמות ידע שונות – מתלמידי חכמים מובהקים עד "בעלי בתים" שבהם "ריח תורה", ועד מתעניינים בארון הספרים היהודי שרקעם התורני היה מוגבל יחסית. הרב ידע לחבר בין כולם ועשה כן בגישה מתודית של הסברה מדודה תוך אפשרות לכל משתתף להתבטא, והכול בשמחה של תורה ובמידותיו של בורא עולם, השווה ומשווה קטון וגדול.

החוג התאפיין בהשתתפות תדירה של הרב והחברים בשמחתם של חבריהם, אם שמחה משפחתית ואם בקידום בתפקיד, וגם להבדיל בעת אבל. לקראת חגים, ובמיוחד הימים הנוראים, היה הרב פותח בדברים מעניינא דיומא שהיו בהם תובנות לימינו. שיעוריו היו מתובלים בסיפורי ירושלים משכבר, על היישוב הישן והחדש ואורחות חייהם, ובתוכם נטפי מידות טובות, כספר מוסר חי; והכול במאור פנים נעים, בחיוך ובמתינות שהותירו תדיר טעם של עוד, וכך גם כשנחלשו כוחותיו.

בתוך החולשהטוב מאוד

ואכן ידע איש מקסים זה, מגידולי הישוב הישן, להלך עם אנשים מכל החוגים, ובמיוחד ללמד שנים רבות בישיבה ציונית, שחלק מבוגריה היו לאלופים בצה"ל, ולהוביל "חוג מכל החוגים". לחכמתו בתורה התלוותה חכמת המעשה, כפי שמעידים עליו בני משפחתו וכפי שאפשר היה לשמוע בשיחות עמו, והוא ידע להלך עם הבריות במעש ובעצה טובה, ורבים נהנו ממנו תושייה.

והייתה נקודת מוקד נוספת, שראוי ללמוד ממנה ואשרי מי שזוכה לה – מידת אמונה וביטחון בלתי מצויה, אמונה שלמה ותמימה בבורא עולם והיכולת לברך על הרעה כשם שמברכין על הטובה, גם באובדן נפשות יקרות כמו בתו ורעייתו, אשר האמין כי מצאו מנוחה נכונה. שלוות נפשו בימיו האחרונים, שתיאר בהספד חתנו הרב יונתן אלרן, באמרו על מצבו הנחלש "טוב מאוד, טוב מאוד" – העידה עליו. אדם המעלה היה.

חכמינו דיברו על שפירי ירושלים, היפים שבה, ועל נקיי הדעת שבירושלים, שבעניינם דיבר הרב מרדכי שטרנברג בהלוויה. ר' אליהו היה איש יפה במראהו ובנפשו, ונקי דעת. חבל על דאבדין, אך מעיין תורתו ממשיך לפכות בלבות צאצאיו, תלמידיו וכל יודעיו, ונר ה' שהדליק לא יכבה.

השופט אליקים רובינשטיין הוא המשנה לנשיאת בית המשפט העליון

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' ד' סיון תשע"ה, 22.5.2015

מודעות פרסומת

פורסם ב-22 במאי 2015,ב-גיליון שבועות תשע"ה - 928. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: