תנינים תוצרת הארץ | חיליק אברג'ל

עדויות היסטוריות שונות מדווחות על קיומם של תנינים בארץ. אגדה מעורפלת מספרת שמקורם במצרים

כִּי יְדַבֵּר אֲלֵכֶם פַּרְעֹה לֵאמֹר תְּנוּ לָכֶם מוֹפֵת וְאָמַרְתָּ אֶל אַהֲרֹן קַח אֶת מַטְּךָ וְהַשְׁלֵךְ לִפְנֵי פַרְעֹה יְהִי לְתַנִּין. וַיָּבֹא מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן אֶל פַּרְעֹה וַיַּעֲשׂוּ כֵן כַּאֲשֶׁר צִוָּה ה' וַיַּשְׁלֵךְ אַהֲרֹן אֶת מַטֵּהוּ לִפְנֵי פַרְעֹה וְלִפְנֵי עֲבָדָיו וַיְהִי לְתַנִּין (שמות ז, י־יא).

רש"י: "תניןנחש".

דברים אלו של רש"י מעוררים תמיהה: וכי רש"י לא הכיר את ההבדל בין נחש לתנין? הרי גם מבלי להכיר את הזואולוגיה המצרית, בתנ"ך מצויים בשפע תיאורי נחשים ותנינים כך שקל להבדיל ביניהם.

ובכן, מסתבר שלאורך לא מעט מקומות בתנ"ך ישנו קשר וחיבור בין נחש לתנין. להלן מספר דוגמאות: "בַּיּוֹם הַהוּא יִפְקֹד ה' בְּחַרְבּוֹ הַקָּשָׁה וְהַגְּדוֹלָה וְהַחֲזָקָה עַל לִוְיָתָן נָחָשׁ בָּרִחַ וְעַל לִוְיָתָן נָחָשׁ עֲקַלָּתוֹן וְהָרַג אֶת הַתַּנִּין אֲשֶׁר בַּיָּם" (ישעיהו כז, א); "חֲמַת תַּנִּינִם יֵינָם וְרֹאשׁ פְּתָנִים אַכְזָר" (דברים לב, לג); "עַל כַּפַּיִם יִשָּׂאוּנְךָ פֶּן תִּגֹּף בָּאֶבֶן רַגְלֶךָ. עַל שַׁחַל וָפֶתֶן תִּדְרֹךְ תִּרְמֹס כְּפִיר וְתַנִּין" (תהילים צא, יב־יג).

גם בפרשתנו מסתבר שיש קשר ביניהם. כך מסביר הנצי"ב מוולוז'ין את דברי רש"י: "מכל מקום הכריח רש"י שכאן הוא דבר אחד (= תנין ונחש; ח"א), מדכתיב במכת דם 'והמטה אשר נהפך לנחש תקח בידך' ולא נאמר 'אשר נהפך לתנין'". הנה כי כן, גם הכתוב בפרשתנו קורא לתנין נחש ולנחש תנין, ואין זה מקרי. שני זוחלים אלו היו בעלי משמעות אלילית במצרים. מופתי משה ואהרון שנעשו בהם סימלו את עליונות הקב"ה על אלוהי המצרים.

"בנהר תנינים איומים". נחל תנינים  צילום: Golf Bravo

"בנהר תנינים איומים". נחל תנינים
צילום: Golf Bravo

עיר התנינים

מסתבר שקיים קשר בין התנינים המצריים לארץ ישראל. לפי מסורות שונות ולא כל כך ברורות, האח הבכור מבין שני אחים ששלטו בקיסריה הביא תנינים ממצרים לנחל תנינים במטרה שיטרפו את אחיו שרחץ בנחל בעקבות מחלת הצרעת.

עדויות רבות נקשרו לתנינים בנחל: ויקטור גרן, החוקר הצרפתי, ביקר בארץ ישראל מספר פעמים בשנים 1852 עד 1888. במסעו בנחל תנינים (ואדי זרקא או מוי תמאסיח) ציטט גרן נוסע שקדם לו, ריצ'ארד פוקוק (1738): "נודע לי בעכו כי יש תנינים בנהר זרקא… אמרו לי שהם קטנים ואורכם כחמישה עד שישה פוטים". גאלפרידוס דה וינו סאלוו, היסטוריון צלבני, מציין כי שני חיילים של ריצ'ארד לב הארי נטרפו על ידי תנינים בנחל.

העדות המעניינת ביותר קשורה לתל תנינים המוכר בשמו הערבי – ח'רבת אבו טנטור, או בשמו היווני – "קרוקודילונופוליס", עיר התנינים, שפעלה בתקופה הפרסית וההלניסטית. העיר נמצאת על גדתו הדרומית של נחל תנינים, מערבית לכפר ג'סר א־זרקא, ומוזכרת אצל היסטוריונים רבים. סטראבון הרומי (64 לפנה"ס עד 21 לספירה), בספרו "גיאוגרפיה", מציין אותה ברשימת ערים שחרבו וכך גם פיליניוס (25־79 לספירה) בספרו Natural History: “מכאן צריך לחזור אל החוף ואל פיניקיה. הייתה ‘עיירת תנינים‘ ויש נחל בשם זה“. זאב וילנאי מצטט עולה רגל נוצרי משנת 1148 שסיפר כי “בנהר תנינים איומים והם שונאים את האדם יותר מכל חיה אחרת“.

משלחת לארץ

אחד מן החוקרים שראה בעיניו תנינים ואף רכש פגר של תנינה היה הנרי בייקר טריסטראם. משלחתו שכללה תיאולוגים, חוקרי טבע ואף צייר וצלם שהנציחו באמנותם את הביקור הגיעה בספינה לנמל ביירות בשנת 1863. במשך עשרה חודשים, רכובים על סוסים ומצוידים באוהלים ומלווים בשומרים חמושים, תיעדו חברי המשלחת את הנוף הארצישראלי, כולל ציורים של החי והצומח ושל תושבי הארץ ונופיה. בתיאורי המשלחת מפורטים מכלול בעלי החיים, הצומח, המסלע והגיאוגרפיה של אזורים שונים.

טריסטראם מציין שתי תכונות מרשימות של הארץ: האחת, שבנופה אין שום דבר רומנטי, שום דבר העשוי לזעזע את הדמיון או לחזק אמונה תפלה. והשנייה, הרבגוניות הנפלאה של אקלימה, נופה ותנובתה, למן המדבריות השוממים שבדרום יהודה ועד לחורש הגלעד והגליל.

טריסטראם זיהה מספר רב של בעלי חיים המצויים בגדות הנחלים. בנחל תנינים צדו עבורו תנין באורך של שלושה מטר וחצי. מאוחר יותר, ב־1884, צדו גרמנים טמפלרים מהמושבה הגרמנית בחיפה תנין בתואנה "שטרף כמה אנשים". התנין האחרון ניצוד ב־1912 והוא מוצג באוסף של האב שמיץ מצפון לשער שכם בירושלים.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' כ"ה טבת תשע"ה, 16.1.2015

פורסם ב-16 בינואר 2015,ב-גיליון וארא תשע"ה - 910, פרשת דרכים. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: