פושע או מטומטם | אבי בקר

בעיצומה של המלחמה נטל סגנו של היטלר מיוזמתו מטוס וצנח בסקוטלנד כדי לקדם מהלך דרמטי עם הבריטים. מהלך שתחילתו וסופו בבלבול וחידה שעדיין לא נפתרה

4734794-7191מחנה Z

חייו הסודיים של רודולף הס

סטיבן מקגינטי

מאנגלית: יוסי מילוא

כנרת, זמורה־ביתן, 2014, 347 עמ'

 

כשהודיעו לראש ממשלת בריטניה וינסטון צ'רצ'יל שרודולף הס הגיע עם מטוסו לבריטניה הוא התקשה להאמין ואמר לסגן אלוף הדוכס המילטון: "אתה רוצה לומר לי שסגן הפיהרר של גרמניה נמצא בידינו?". לאחר שסיים את ארוחת הערב והודיעו לו כי הכול מוכן בחדר הסמוך להקרנת הסרט "האחים מרקס במערב הפרוע", השמיע צ'רצ'יל את אחד מאמרות השפר הידועות ביותר של מלחמת העולם השנייה: "הס או לא הס, אני הולך לראות את האחים מרקס".

כמובן שזו הייתה דרכו של צ'רצ'יל להפגין שאננות של מנהיג, כי לאחר בדיחות הדעת הוא חקר את המילטון ביסודיות, עד שלוש לפנות בוקר, על אחת הפרשות המסעירות והמרתקות של המלחמה: צניחתו של רודולף הס, סגנו של היטלר (ולא רודולף פרנץ הס, מפקד מחנה אושוויץ), בסקוטלנד ב־10 במאי 1941.

ספרו של סטיבן מקגינטי מדגים היטב את הבלבול שיצר הס בקרב ההנהגה הבריטית ואצל צוות הקצינים והחיילים, כולל רופאים ופסיכיאטרים, שהיו עמו במבנה הכפרי שאובטח מכל עבר. עד סוף המלחמה, ובעצם גם עד יום מותו של הס ב־1987, לא נפתרה לגמרי החידה על אודות אישיותו ונסיבות בריחתו מגרמניה. הס נידון למאסר עולם במשפטי נירנברג והתאבד בתלייה בכלא בברלין כשהיה בן 93. הוא נקבר בעיירה בווארית בדרום גרמניה, ליד קברי הוריו, וקברו הפך לאתר לעלייה לרגל לקבוצות ניאו־נאציות. התושבים והכנסייה הלותרנית שהיו מוטרדים מהפולחן הנאצי סביב הקבר פנו לבתי משפט. ב־2011 הוחלט להרוס את הקבר, לשרוף את גופתו ולפזר את אפרו בים.

תרומתו של מקגינטי היא בסריקה ובעיבוד של חומר רב מתמלילי החקירות והשיחות שניהל הצוות הבריטי עם הס בתקופת מעצרו. לעתים הקריאה מייגעת וחוזרת על עצמה: אבחוני הפרנויה של הס, הדיכאונות, הכאבים במעיים והחששות האובססיביים שלו מהרעלה, הייאוש וניסיון ההתאבדות. החומר הראשוני שנחשף אינו מספק חידושים רבים על מה שכבר נכתב בעבר על הס ומסתבר כי אישיותו הרבה פחות מעניינת מהמיתולוגיה שהתפתחה סביבו.

"הס או לא הס, אני הולך לראות את האחים מרקס". רודולף הס צילום: SIPA PRESS 
40950 Rex Features, 
באדיבות הוצאת כנרת

"הס או לא הס, אני הולך לראות את האחים מרקס". רודולף הס
צילום: SIPA PRESS 
40950 Rex Features, 
באדיבות הוצאת כנרת

היטלר הגיב בזעם

הס נולד להורים גרמנים באלכסנדריה שבמצרים, נפצע בצבא גרמניה במלחמת העולם הראשונה והמשיך לקורס טיס, ואחר כך הצטרף לאגודה לאומנית ואנטישמית. יחד עם מי שתהיה אשתו, אילזה, הלך למרתף הבירה במינכן ושם האזין מהופנט לנאומיו הארסיים של אדולף היטלר כנגד היהודים והבולשביקים האחראים למפלה של גרמניה. הוא הצטרף לפלוגות הסער הנאציות ובעקבות הפיכת הנפל של היטלר ב־1923 והוצאתה של המפלגה הנאצית אל מחוץ לחוק ברח לאוסטריה, אך מיהר להסגיר את עצמו.

בבית הסוהר היה לקצרן של היטלר והעלה על הכתב את המסמך המכונן ואחוז הטירוף של הנאציזם הגרמני "מיין קאמפף". עם שחרורו המוקדם של היטלר ב־1924 היה הס למזכירו האישי במפלגה הנאצית ושימש לצידו ברייכסטאג וכשהיטלר היה לקנצלר בינואר 1933 הוא מונה לסגנו. כדברי מקגינטי, הס הפך להיות "הכוהן הגדול של פולחן היטלר", והתמיד בכך גם כשפרצה המלחמה למרות שהיטלר הרחיק אותו ממוקדי קבלת ההחלטות וגרם כנראה למשברו הנפשי.

ניתוח חקירותיו של רודולף הס רק מחזק את ההשערה, שהייתה כבר מקובלת לפני כן, כי הס ניסה להגשים בטיסת היחיד שלו לבריטניה את האסטרטגיה של היטלר להגיע להסכם עם האנגלים כך שישאירו לגרמניה את כל אירופה היבשתית, בתוספת השפעה במזרח התיכון, ואילו בריטניה תישאר עם האימפריה ומושבותיה ברחבי העולם. מצידו של הס הייתה זו פסיכולוגיה ילדותית, של מי שחיפש דרך להעלות את חינו בעיני הפיהרר במהלך דרמטי שישנה סדרי עולם. הוא אפילו לקח בחשבון כי שליחותו עלולה להיכשל ולכן הותיר להיטלר את האפשרות שיראה אותו כ"משוגע".

מסתבר שלמרות השמועות הבריטים לא הצליחו להפיק מהס מידע על ההיערכות הצבאית ועל התוכניות האסטרטגיות של גרמניה. היטלר הגיב בזעם רב כששמע על עריקתו של הס וחשש מאוד שיחשוף סודות צבאיים ובמיוחד על מבצע ברברוסה (הפלישה לרוסיה). אך למעשה הס לא העביר מידע ממשי ונתן רמזים קלושים על פיתוח נשק הרסני ביותר (אולי גרעיני) בידי הנאצים. הקורא עשוי לשאול את עצמו, כפי שניסח זאת שר התעמולה הנאצי יוזף גבלס, "צודקים מי ששואלים איך היה יכול מטומטם שכזה להיות האיש השני במעלה אחרי הפיהרר".

ציור לילד בעיפרון

הבריטים היו די מבולבלים בחקירתו של הס וניסו לשמור על הכללים ההומניטריים ביחס לשבויים, תוך כדי ויכוח פנימי עד כמה ניתן לנצל את הס לצורכי תעמולה ולוחמה פסיכולוגית כנגד גרמניה. אך הם לא התמידו בכך ובחלקם, כנראה, היו תחת השפעת כישלון מדיניות הפיוס והכניעה הבריטית ערב המלחמה שהניחה להיטלר להתעצם ואפילו לכבוש חלקים ממדינות אירופה. הדוכס המילטון, שאיתו נפגש הס עוד באולימפיאדה בברלין ב־1936 ועורר את אמונו, חשש מאוד כי הפצרותיו של הס להיפגש עמו יעוררו ספקות על נאמנותו לבריטניה. במבוכתו אמר לצ'רצ'יל: "מה אתה אומר לאשתך כשזונה ניגשת אליך ומחבקת אותך פתאום?".

ספרו של מקגינטי יצר עניין עם פרסומו לא בזכות הגילויים, אלא מהסיבה הפשוטה שנושאים הקשורים בסיפור הנאצי ובשואה ממשיכים לרתק ולסחוף את ההמונים הממשיכים לתהות כיצד יכלו בני אנוש לגלוש לתהומות האכזריות והחייתיות. לקורא היהודי תהיה זו תמיד תחושה מצמררת לגלות את הצדדים ה"אנושיים" של אנטישמי שפל כמו רודולף הס, המספר בחקירתו כי הגיע לאנגליה מתוך רצון להביא להפסקת הלחימה וההרג והתחזק בהחלטתו כשראה לחרדתו תצלום של שורת ארונות של ילדים ואִמהות אנגלים שנהרגו בתקיפה גרמנית.

כמו בספרים רבים אחרים על פושעים נאצים הרואים אור, אנו לומדים על פניו האנושיות והרגישות של הפושע: הס כותב באהבה לאשתו, מצטט לה ממיטב השירים ואף מוסיף ציור בעפרון של המטוס שלו לבנו "הקטן היקר שלי". יהיו כאלה שלרגע גם יגלו הבנה למצבו הנפשי ולפחדיו של הנאצי המוחזק בשבי ובבידוד במשך שנים. אך הס אינו מסתיר את צדו האפל: באמונתו העיוורת בהיטלר ובגדולתו, בדבקותו בשנאת היהודים, בהכחשותיו את ההשמדה וגם בפחדיו כי היהודים מנסים להרוג אותו.

קשה לקבל את דבריו של צ'רצ'יל, אשר בשלב מסוים טען כי בשליחותו הס "כיפר" על מעשיו וכי בעצם "הוא חולה ולא פושע דווקא". בית המשפט בנירנברג מצא אותו אשם במזימה "לביצוע פשע נגד השלום", אך זיכה אותו מאישומים של "פשעי מלחמה" ו"פשעים נגד האנושות". השופט הסובייטי דרש להטיל עליו עונש מוות, אך האחרים – הבריטי, הצרפתי והאמריקני – הסתפקו במאסר עולם. הס מצדו קיבל רק חלקית את הראיות על מעשי הגרמנים בשואה והמשיך להגן על היטלר: "אני מתאר לי שבתוך כל גאון יש שטן – אי אפשר להאשים אותו – זה פשוט בתוכו".

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' ד' טבת תשע"ה, 26.12.2014

מודעות פרסומת

פורסמה ב-26 בדצמבר 2014, ב-ביוגרפיה, גיליון ויגש תשע"ה - 907, סיפורת ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: