זאת חלופתנו

ביקשנו מחבר השופטים שלנו להוסיף לרשימת פרס ספיר מועמדים משלהם. לפניכם הרשימה האלטרנטיבית של מבקרי "שבת"

יאיר ויהונתן

יאיר אגמון / זמורה־ביתן

אחד הספרים המבריקים שיצאו בשנה החולפת מספר את סיפורם המקביל של יהונתן, סטודנט לקולנוע שרוצח בהתקף פסיכוטי את ארוסתו, ושל יאיר, הסופר שמנסה להבין למה הוא כותב את סיפורו של יהונתן. אגמון מלהטט עם החומר ועם הצורה, מלווה במוזיקה מקורית, בסרטונים קצרים, במודעות עצמית ורפרנסים והליכה על הקו הדק שבין מציאות ודמיון, ובאופן תמידי מטריד את הקורא, שולף אותו מהצלילה בספר ומכריח אותו לחשוב. זה ספר שממשיך ומהדהד את עצמו גם חצי שנה לאחר הקריאה, ולאו דווקא בגלל הסיפור שהוא מספר; כוחו של הספר אינו דווקא בסיפור, אלא בשפה החדשה שאגמון מצליח לייצר בעולם שממלל את עצמו עד לעייפה.

יהודה גזבר

 ————–

בצל גבירתנו

נורית זרחי / ידיעות ספרים

מעבר להיותו ספר הכתוב נהדר, "בצל גבירתנו" מרענן את המושגים שלנו לגבי מהו ספר. זרחי מציעה לנו כאן חטיבת סיפורת שניתן לסיימה בישיבה אחת, וזו הצעה בלתי רגילה בעולם שבו הקורא מבקש לחוש את הערך הכספי שהשקיע בליטרה של נייר. לא רק היקפו המצומצם של ספרה של זרחי מאפשר זאת, אלא גם מין פריכיות ואווריריות קלילה שבשפה. גם אם החוויות המתוארות הן מתחום הטראומה והכאב, הטיפול של זרחי בכל אלה מתאפיין בנגיעה של האמן המופשט. היא אינה מוצאת טעם בשחזור הגרפי של מה שממילא כבר התרחש. במובן זה, זהו גם נוסח מחדש ומרענן לאוטוביוגרפיה הספרותית, שמותיר את אתר ההתרחשות של הילדות כסוגסטיה, ומאיר בפנס הקסם ובדיוק, שמיוחד לזרחי, דווקא את מה שתפאורה זו מעוררת בחלל הפנוי שבין הקלעים ליציע הצופים.

אורין מוריס

קצה

גלית דהן־קרליבך / זמורה־ביתן

*

גלית דהן־קרליבך, כלה זה מקרוב של פרס ראש הממשלה, כתבה רומן ריאליסטי המשיק לגבולות הממשות וכתוב בפואטיקה מכוונת של מצבים קיצוניים. "קצה" מכיל שפע של אלמנטים קומיים, גרוטסקיים ופיגורטיביים, יחד עם תשתיות עומק מעולם המעשיות, בהיפוכים אירוניים. קשה להישאר שווה נפש מול הרומן הכתוב בסגנון ייחודי עשיר ובנוי באופן מתוכנן ומדוקדק. אך הדבר שגרם לי להתפעל ביותר הוא עיצוב הדמות המתפקדת כאנטגוניסט, דמותו של הגורו רב הקסם שמושך אליו ילדי מצוקה. באופן וירטואוזי פורשת המחברת את דמותו, בעזרת רמזים דקים מן הדקים, ההולכים ומתעבים במרוצת היצירה; המשחק בין גילוי לכיסוי, יחד עם מערכת של אנלוגיות משלימות ומנוגדות ותיאור התמורות הנפשיות והחיצוניות, יוצרים מורכבות אמנותית מרשימה. ספר של סופרת אמנית עזת ביטוי.

רבקה שאול בן צבי

לא מפסיקים אהבה באמצע

ליאור אנגלמן / כנרת, זמורה־ביתן

הרשימה הארוכה לפרס ספיר כבר כוללת את הספר שצריך לזכות בו. לכן, כל תוספת של ספר לרשימה תהיה רק לתפארת המגוון ולא כהזדמנות לשינוי זהות הזוכה. מה יכול לגוון את הרשימה? ואת הספרות הישראלית? אפשר לומר: קסם שחור ומופרע. אבל אפשר גם לגוון אותה ביסוד ההפוך, המוקע ומבוזה בתרבותנו, שיש הרואים בו הוכחה לחוסר־אמנותיות: חסד, טוב לב, עין טובה. "לא מפסיקים אהבה באמצע" של ליאור אנגלמן הוא כזה. הספר אמנם אינו דידקטי אבל הוא בהחלט חינוכי. אנגלמן הוא בעל עין טובה וגם חדה. הוא מבין ללב האדם ולמעקשיו, מודה בחולשות ומזהה גם את שאיפת הטוב. מותר לספרות, פה ושם, לחמם את הלב?

צור ארליך

להציל את מוצרט

רפאל ירושלמי / עם עובד

על אף שמדובר בספרות מתורגמת (מצרפתית: יהושע קנז) ראוי בעיניי להתייחס אליו כאל ספר ישראלי מקורי ולשתף גם אותו בתחרות. זהו ספר מפתיע על השואה, המתרחש בסנטוריום לחולי ריאה באוסטריה שלאחר הסיפוח הנאצי. יומנו (הבדיוני) של אוטו שטיינר, המתאר את חיי היומיום שמשקפים את ההידרדרות הבלתי נמנעת אל שלטון הטרור והמלחמה. הכוח שמחזיק אותו בחיים הוא המוסיקה. כביטוי אחרון של חירות ומרד יוצא שטיינר להציל את פסטיבל מוצרט בזלצבורג מהנאצים ולנגן לאוזני כול מוסיקה על נושא יהודי. הספרון הקטן הוא מועט המחזיק את המרובה. הוכחה לכך שלא תמיד נחוצות מילים רבות כדי לבנות דמות של גיבור ספרותי, לצייר קווי־מתאר של זמן ומקום וליצור עלילה שיש בה מגוון של אנשים, יחסים, רגשות, ערכי תרבות ומתח.

חבצלת פרבר

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' כ"ז כסלו תשע"ה, 19.12.2014

פורסמה ב-19 בדצמבר 2014, ב-גיליון מקץ תשע"ה - 906 ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: