אבנים לא מלוטשות | ירון אביטוב

בת יוצאת לחפש את אימה, שנחשפת כגנבת זהותה של צעירה שנספתה בשואה. רומן המבטיח קצת יותר משהוא מקיים

הכלה-המתחזה-כריכת-הספרהכלה המתחזה

ננסי ריצ‘לר

מאנגלית: ניצה פלד

סימנים וידיעות ספרים, 2014, 309 עמ‘

רות קרמר, צעירה יהודית קנדית, מספרת לרובן, בעלה לעתיד, שאמא שלה נטשה אותה כשהייתה תינוקת כבת חודשיים, אך במרוצת השנים שלחה לה מעת לעת אבנים יפות כמעין סימני דרך. "זה כמו האבנים שאנשים משאירים על הקבר שהם פוקדים", מאיר את עיניה הבעל לעתיד (עמ' 196).

האבנים ממשיכות להגיע מן האם, ללא מכתב נלווה אלא רק עם ציון לאקוני של המקום שממנו הן נשלחות ומזג האוויר שם. הילדים בכיתה של רות לועגים שלאישה ששולחת את האבנים יש שכל מאובן, אבל דודתה של רות קונה לה מפה של קנדה כדי שהיא תוכל לנעוץ סיכות צבעוניות בכל מקום שממנו מגיעה האבן. יום אחד האבנים מפסיקות להגיע, והדודה מייעצת לרות שאולי כדאי לה לחפש את האם לפני שיהיה מאוחר.

רות, שגדלה עם אביה ועם דודיה וסבתה, מחליטה כבר בתור נערה לחפש את אמה, אבל יחלפו יותר מעשרים שנה עד שהיא תצא למסע החיפוש עצמו, ורק לאחר שהיא עצמה הפכה לאם וחשה לראשונה במלוא העוצמה את תחושת ההיעדר. החיפוש אחר האם הוא בתחילה בלתי אפשרי, כיוון שלרות אין אפילו קצה חוט של שמה האמיתי של אמה כדי להתחיל ולחפש אחריה. לא היא ולא אביה, ולכאורה גם לא האחרים, אינם יודעים את שמה האמיתי של האם, ועד גיל מאוחר מאמינה רות ששמה הבדוי של אמה הוא למעשה שמה האמיתי. בני משפחתה מספרים לה אך מעט על אמה, והיא מצטיירת מהסיפורים כאישה יפה אמנם, אבל כבויה מבפנים, כזו שמשהו מת בקרבה, ולא רק הרגש כלפי בתה.

האם היא למעשה דמות של כלה מתחזה שהגיעה לקנדה ממזרח אירופה, על מנת למצוא לה בעל קנדי ולהישאר לחיות שם. לשם כך היא שואלת את זהותה של לילי אזרוב, צעירה יהודייה שמתה בשואה. אך בדרך מקרה התרמית מתגלה עוד בחתונתה ומתעוררות שאלות האם היה לה יד במעורבות במות הצעירה, והאם היא בכלל יהודייה כפי שהיא טוענת. לאחר שהיא נחשפת, לאמה של רות לא נותרת למעשה בררה והיא עוזבת ומשאירה מאחור לא רק את הזהות הבדויה אלא גם את התינוקת שילדה.

זהו הצד המעניין ברומן – מערכת יחסי הגומלין שמתקיימת בין בדיה למציאות. למעשה מדובר בילדה בדויה שיש לה אמא בדויה עם זהות בדויה ושם בדוי, אבל לעתים נדמה שרות מהפכת את התפקידים ומתייחסת אל אמה כאמיתית ואילו לאביה האמיתי כבדוי. ואכן עד שלב מסוים מצליחה ריצ'לר להעמיד רומן מסקרן המעורר ציפייה להמשיך ולקרוא כדי להגיע לפתרון התעלומה ולדעת מי הייתה האם ומדוע נטשה את התינוקת שלה.

אבנים יפות 
כסימני דרך אילוסטרציה: שאדטרסטוק

אבנים יפות 
כסימני דרך
אילוסטרציה: שאדטרסטוק

הרומן עשוי לעניין במיוחד את הקורא העברי גם מכיוון שנכתב בחותם השואה והנושא היהודי, והוא מתאר את הקהילה היהודית בקנדה שלאחר מלחמת העולם השנייה וגם את ארץ ישראל, את מדינת ישראל, את ירושלים ואת מוזיאון "יד ושם". גם השפה העברית נוכחת בעלילה, ורות קרמר, שחיה בצעירותה בעולם "שכמעט כולו יהודי" (78), לומדת עברית עם הטיות ביידיש, שונה לגמרי מהעברית המודרנית שהיא שואפת לדבר. אולם ככל שהתקדמה הקריאה התחזקה התחושה שמשהו חסר ברומן, המבטיח קצת יותר משהוא מקיים.

ננסי ריצ'לר, סופרת יהודייה־קנדית, היא קרובת משפחתו של הסופר היהודי־קנדי הידוע ביותר, מרדכי ריצ'לר, מחבר הרומן "חניכותו של דודי קרביץ". כמוהו היא כותבת רומן שאפשר להגדירו כרומן חניכה המתרחש במונטריאול ועוסק בנושאים יהודיים טיפוסיים, אבל לפחות ב"הכלה המתחזה" היא לא מתעלה לרמת הכתיבה שלו ובוודאי שלא ניחנה בהומור שבו התברך מרדכי ריצ'לר.

ולא רק ההומור חסר. מדובר למעשה ברומן העוסק יותר בבתה של הכלה המתחזה, דהיינו רות, מאשר בכלה המתחזה עצמה, שנותרת לטעמי ברקע כדמות אניגמטית ואף קצת מחוקה, כזו שלא מצליחה לעורר מספיק אמפתיה ועניין.

גם הפתרון עצמו לא מייצר תיקון אמיתי ולא מספיק נוגע בקורא ואינו מספק, לטעמי, סצנה מתוחכמת ובעלת ניואנסים, שעשויה לשפוך אור נוסף על חידת האבנים המסתוריות ששולחת האם לבתה. הרומן, שמצליח לעניין ברובו ומכיל חומרים טובים, זקוק היה כנראה לסיתות נוסף.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון' כ' כסלו תשע"ה, 12.12.2014

פורסמה ב-12 בדצמבר 2014, ב-גיליון וישב תשע"ה - 905, סיפורת ותויגה ב-, . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: