להקדים מידע לתרופה | רבקה שאול בן צבי

תעשיית התרופות אינה מתנדבת להצביע על נזקים ומחלות שהן עלולות לגרום. ספר מציל חיים מספק מידע חיוני

תרופה_0האמת על התרופות

סוזי כהן

מאנגלית: ליאת פלן־לברטובסקי

פוקוס, 2014, 282 עמ'

בעולם מתוקן לא היה צורך בספר הזה, והמידע המאוד חיוני שמובא בו היה נכלל בעלון לצרכן או נמסר על ידי רופאים ורוקחים. למרבה הצער איננו בעולם מתוקן, ולכן יש צורך בגורמים מקצועיים שמגשרים ביננו לבין הידע, כמו הספר שלפנינו.

אחד העקרונות המועלים על נס בתקופתנו הוא השקיפות וכולנו יודעים לצטט את אמרתו של השופט היהודי־אמריקני ברנדייס ש"אור השמש הוא חומר החיטוי הטוב ביותר, ואור המנורה הינו השוטר היעיל ביותר", דברים שנאמרו בעיקר בהקשר הציבורי־פוליטי אך יפים לתחומים רבים. עם זאת, בנושא הרגיש של הבריאות האישית כמעט כולם מגששים באפלת חוסר המידע.

האינטרנט אמנם תורם רבות, אך שפע המידע עשוי לבלבל וגם להטעות, ולא תמיד ניתן לסמוך עליו ולהבחין בין מידע אובייקטיבי לאינטרסנטי. מה גם שאינו זמין לחלק מהאוכלוסייה המבוגרת מאוד, שהיא המועדת ביותר להינזק. אפילו מי שאינו מאמין תמים של השיטה הרפואית הקיימת עשוי להגיב בתימהון למקרא העובדות הפרמקולוגיות־רפואיות המובאות בספר. נשגב מבינתי איך מעלימים מאיתנו את האמת על התרופות. לחברות התרופות יש אינטרסים למנוע שקיפות, אך מה בדבר הרופאים והרוקחים? תמיהה היא שאין בכוחי לפתור.

ואין לטעות, אין זה ספר נגד הביו־רפואה (רפואה קונבנציונלית). כתבה אותו רוקחת אמריקנית שהקדישה את חייה לחקר הנושא. היא אינה מתנגדת לתרופות ולא אומרת להימנע מנטילתן, אלא לעשות זאת באופן מושכל. בספר מובא מידע חשוב וחיוני על כל תרופה ותרופה, מה התרופה עלולה לגרום ואיך למנוע את הנזק. תרופות מדללות את הגוף מוויטמינים ומינרלים, והדבר אינו משתקף בבדיקות הדם הרגילות, כפי שטוען ד"ר גיל יוסף שחר, העורך המדעי של הספר, שאף שדרג אותו בהערותיו. תרופות מסוימות גורמות למחלות חדשות, כולל פגיעה בבלוטת התריס ואף סיכון לסרטן.

לקחת תרופות באופן מושכל צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

לקחת תרופות באופן מושכל
צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

מי שזמנו קצר יוכל לקרוא במהירות את המידע החיוני לו, כי הספר מאוד שיטתי ומאורגן, ומתאים גם לקריאת בזק. אך מי שרוצה להתעמק ולהבין יותר ימצא עניין בקריאת המבואות שכתבו פרופ' רפאל קרסו וד"ר גיל יוסף שחר, ובשיטוט בכל הפרקים המאלפים, הכתובים בתמציתיות, בבהירות ובארומה של אכפתיות רבה מצד המחברת. כמו כן ניתן להגיע לסרטונים מעניינים בנושא דרך שם הספר. מומלץ.

מדור גדול בפני עצמו עוסק בוויטמינים ומינרלים, גם בהקשר של מילוי המאגרים שהתרוקנו על ידי התרופות, אך גם כמורה דרך מקיף וחשוב לבחירת תוספי תזונה, לשימוש נכון בהם ולהימנעות מהפרזה שגם היא מסוכנת לעתים. הספר גם מלמד איך להימנע מנפילה בפחים היקושים שטומנות לנו חברות התוספים, ואיך להבחין בין תוסף שווה לתוסף שיש לו פוטנציאל של נזק. הדבר חשוב במיוחד למי שרוכש את תוספי המזון דרך קופות החולים השונות.

בספרו של ד"ר סטיבן פולדר "איך להתמודד עם טיפול רפואי" (1996), נכתב בין השאר שריבוי תרופות נקשר לסניליות אצל זקנים. גם בספרה של סוזי כהן נטען שלעתים חולים מזוהים בטעות כדמנטיים או חולי אלצהיימר, כשהסיבה העמוקה למצבם היא מחסור רציני בוויטמין בי.

אפשר להתעלם מהמידע שבספר זה ובמקורות אחרים, לזלזל בדאגה לבריאות, לחיות כאילו אין מחר ולקוות לטוב. אפשר לקחת תרופות ללא התעמקות ובדיקה, כי הרופא יודע הכול, ואם יש סכנה הוא כבר יספר לנו עליה. זוהי תמימות גדולה. חלק ניכר מהאשפוזים וממקרי המוות קשור לנזקים מתרופות, שלא לדבר על תרופות שהוסרו מהמדפים, אך לא לפני שגרמו לנכויות ולמקרי מוות כמו ה"תלידומיד" וה"ויוקס" הזכורים לרע.

בממסד רפואי נטול שקיפות קשה לשרוד ללא דעתנות. ידע הוא כוח. ובספר הזה אצור ידע מעשי רב שאי אפשר להגזים בחשיבותו. הספר חשוב עבורכם, ואם יש לכם הורים מבוגרים – קנו את הספר עבורם.

*

בסקירה "הלא ייאמן בחיי יומיום" על הספר "חמרה" מאת חמי צמח (גיליון פרשת ויצא 28.11), נכלל מידע מוטעה לגבי משפחתו של המחבר. עמו ועם הקוראים הסליחה.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י"ג כסלו תשע"ה, 5.12.2014

פורסמה ב-5 בדצמבר 2014, ב-גיליון וישלח תשע"ה - 904, עיון ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: