האופציה הסעודית | יונתן דה־שליט

מייסדה של ערב הסעודית שנא יהודים בכל מאודו, אבל הסכים לקבל טיפול רפואי ב"הדסה" והניח יסודות להסדר מדיני. ספרו של בכיר המוסד שהלך לעולמו 

show_image_in_imgtagערב הסעודית והסכסוך בפלסטין

מיכאל כהנוב

כרמל, 2013, 419 עמ'

לפני קצת יותר משנה הלך לעולמו אחד מהמפקדים המיוחדים ויוצאי הדופן של קהילת המודיעין הישראלית. מיכאל כהנוב ז"ל היה בן 76 במותו. בידיעה שפורסמה באתר החדשות "וואלה" סופר כי בשנות החמישים שירת כהנוב ביחידה 504 להפעלת סוכנים באמ"ן, לאחר מכן הצטרף למוסד ושירת בו כשלושים שנה. בשנות השבעים והשמונים פיקד על שני אגפים מבצעיים, "קשת", שאנשיו עוסקים במעקבים ובתצפיות, ו"צומת", האחראי לגיוס ולהפעלת סוכנים.

אנשי מבצעים ששירתו תחת פיקודו של כהנוב מתארים אדם חכם ושקט, שאהב רעיונות מקוריים ויצירתיים. לאחר שפרש מהמוסד ניהל את חברת האבטחה "ברינקס". במקביל עסק במחקר אקדמי והתמקד בערב הסעודית. את הדוקטורט שלו כתב על הקשר בין ערב הסעודית לסכסוך הישראלי־פלשתיני. את מחקרו המאלף ורחב היריעה פרסם כספר בהוצאת כרמל. יהיה מאמר קצר זה לזכרו.

גזע מקולל מבריאת העולם

עיקר הספר עוסק בדמותו של עבד אל עזיז אבן סעוד (1882־1953), מייסדה של ערב הסעודית (בתחילתה – ממלכת חיג'אז ונג'ד) ושליטהּ עד מותו. אבן סעוד גילם שילוב מרתק, מבלבל ולא בהכרח נדיר באזורנו, של מנהיג תקיף, מוסלמי קנאי ושונא יהודים, אך פרקטי וריאליסטי מבחינה מדינית ופוליטית. קו ישר מחבר בין תפיסותיו המדיניות של אבן סעוד ליוזמת השלום הסעודית שהשיקו יורשיו חמישים־שישים שנה מאוחר יותר.

בשנות השלושים של המאה הקודמת קיימו דוד בן־גוריון ומשה שרתוק (לימים משה שרת) מגעים עם עוזרו הקרוב של אבן סעוד, חאפז והבה. בשיחה שקיים עם והבה ב־1938 אמר בן־גוריון כי הוא מאמין שאבן סעוד הוא המנהיג היחיד בעולם הערבי שהוא מספיק עצמאי וחזק כדי לכונן הסכם בין היהודים לערבים. אולי, אבל זה לא קרה.

אבן סעוד התנגד לתוכנית החלוקה של ארץ ישראל בעיקר בגלל חששו מהתחזקות יריבו, האמיר ההאשמי עבדאללה. אבל את התנגדותו ליוו שנאה לציונות וליהודים. מי שהיה הנציג הפוליטי הבריטי בכוויית נפגש ב־1937 עם אבן סעוד ודיווח למשרד החוץ הבריטי על השיחות שניהל עמו בערבית. בין השאר אמר השליט הסעודי: "לפי הקוראן היהודים הם גזע מקולל על ידי האל, והם מיועדים לכיליון סופי ולדיראון עולם … איזה שיגעון נכנס בממשלה הבריטית להרוס את הידידות בת מאות השנים עם הערבים לטובת גזע קשה עורף שעינה ודחה את נביאי האל, שתמיד הכה את יד כל מי שעזר לו, מאז בריאת העולם".

בשיחה עם גנרל אמריקני שנערכה ב־1943 התבטא אבן סעוד בחופשיות: "אני שונא את היהודים יותר מכל אחד. הדת שלי ואמונתי האסלאמית מורים לי על כך… אם היהודים יישארו בפלשתין, ובעלות הברית יתמכו בהם, בכישרונם לאינטריגות הם יהיו מקור לרוע שיפיץ שחיתות ויפגע ביחסים בין בעלות הברית לערבים. מפלשתין יתפשט הרוע לארצות ערב האחרות… אם נאמץ את התיאוריה של היהודים ונביאה למסקנתה ההגיונית, אפילו העמים הגדולים ביותר בעולם אינם יכולים לבטוח באדמה שעליה הם יושבים כעת, וכל עם יציג תביעות לטריטוריות של אחרים. האבסורד והחולשה של הטיעון היהודי ברורים כשמש".

התבטאות קיצונית וחריגה בחריפותה כלפי היהודים השמיע אבן סעוד ב־1944 בפני משלחת אנגלו־אמריקנית שעסקה בפרויקט חקלאי מדרום מזרח לריאד: "אנו שונאים אותם [את היהודים] מעומק הווייתנו. שנאתנו לגזע חוטא ומרושע זה גדלה והולכת מדי יום, עד אשר שאיפתנו היא להרוג את כולם. במקום שאנו רואים אותם פולשים אלינו, אנו המוסלמים נילחם בהם ונשחט אותם עד אשר נגרש אותם רחוק מאדמתנו".

למרות העוינות והשנאה של אבן סעוד ליהודים הוא אפשר ליועצו לקיים דיאלוג עם מנהיגי הציונות. הוא אפילו אפשר לבני משפחתו לקבל טיפול רפואי מידי רופאים יהודים. נכבדים ערבים מהאזור נהגו בשעתו, כפי שקורה גם כיום, להסתייע בבית החולים רב המוניטין "הדסה" שבהר הצופים בירושלים, ולקראת סוף 1943 הגיעו לטיפול רפואי ב"הדסה" גם בני משפחת המלוכה הסעודית. הבולט שבנסיכים הסעודים שביקרו בירושלים לצורך ריפוי היה האמיר מנצור, שהתמנה אחר כך לשר ההגנה הראשון בממלכה. עם האמיר מנצור הגיע לטיפול ב"הדסה" גם האמיר פהד, ככל הנראה מי שלימים היה מלך ערב הסעודית בשנים 1982־2005.

התנגדותו לתוכנית החלוקה לוותה בשנאה לציונות וליהודים. אבן סעוד והמלך פייסל, 1920

התנגדותו לתוכנית החלוקה לוותה בשנאה לציונות וליהודים. אבן סעוד והמלך פייסל, 1920

הכרה מובלעת בישראל

כהנוב מאתר במדיניותו של אבן סעוד מרכיבים שיכלו – בזכות הריאליזם הפוליטי שלו ולמרות שנאתו – לשמש בסיס להסדר עם היישוב היהודי: הוא העריך שפתרון הסכסוך מצוי בידי המעצמות, והיה לו ברור שהן לא יוכלו להתעלם מכוחו של היישוב היהודי בארץ ומהעורף היהודי בעולם הרחב; שמירת היציבות באזור ומניעת סכסוכים היו יעד מרכזי במדיניותו; קיומו של יישוב יהודי בפלשתין ימנע מיריבו ההאשמי עבדאללה להשתלט על כל ארץ ישראל; הוא הכיר בכך שגם פתרונות ביניים מאפשרים יציבות יחסית.

באוגוסט 1981 פורסמה תוכנית שמונה הנקודות של נסיך הכתר פהד להסדר הסכסוך בארץ ישראל. בסעיף 7 של התוכנית מובעת הכרה מובלעת בישראל ובזכותה להתקיים בשלום באזור. יוזמת נסיך הכתר עבדאללה מ־2002 מציעה שישראל תחזור לגבולות 1967 תמורת נורמליזציה מלאה בינה לבין כל מדינות ערב. שתי תוכניות אלה נועדו בראש ובראשונה להשיג יציבות אזורית, לחזק את יחסי ערב הסעודית עם ארצות הברית ולבסס את מעמדה הבכיר של ערב הסעודית בעולם הערבי.

ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, מתייחס בכתב העת היוקרתי "בוסתן" (היוצא לאור בהולנד) ליוזמות הסעודיות באמרו שגם המשטר האסלאמי הקפדן ביותר יכול לעצב את האינטרסים האסטרטגיים שלו במונחים חילוניים ולפעול לפיהם בזירה האזורית והבינלאומית. הלוי אומר שאם המשטר הווהאבי הטהרני של אבן סעוד יכול היה לקבל נוכחות יהודית מדינית בארץ הקודש, גם האחים המוסלמים וחמאס יוכלו לעשות זאת.

בימים קשים של טרור מתגבר עשויים דברים אלה להיתפס כ־wishful thinking או כתמימות. אבל אולי דווקא בחשיבה זו טמונה “היציאה מן הקופסה“ שיכולה לערער את כללי המשחק האלימים של אזורנו ולהגדירם מחדש?

ובשולי הדברים: אחת הדמויות הצבעוניות והמרתקות השזורות בספרו של כהנוב היא האוריינטליסט הבריטי הארי סנט ג‘ון פילבי, שהתיישב בערב הסעודית והפך יועצו הקרוב של אבן סעוד. סנט ג‘ון פעל לגיוסו של בנו קים לשירות המודיעין החשאי הבריטי, ואכן פילבי הבן התקבל ל־MI6 ומילא תפקידים בכירים בשורותיו. באותה עת היה קים פילבי גם סוכן של המודיעין הסובייטי, והפך להיות אחד מגדולי הסוכנים הכפולים בתולדות הביון המודרני. אך על כך ברשימה אחרת.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"ז תמוז תשע"ד, 25.7.2014

פורסמה ב-27 ביולי 2014, ב-גיליון מסעי תשע"ד - 885, עיון ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: