להסתכל ולהשכיל, לסבור ולהסביר | יעקב עציון

מקור בתרגום 

מיד לאחר דברי ההסתה של הנחש לאישה בפרשת בראשית, מובא: "וַתֵּרֶא הָאִשָּׁה כִּי טוֹב הָעֵץ לְמַאֲכָל וְכִי תַאֲוָה הוּא לָעֵינַיִם וְנֶחְמָד הָעֵץ לְהַשְׂכִּיל" (בראשית ג). מה פירוש "נחמד העץ להשכיל"?

הפרשן הטוב ביותר למקרא, כידוע, הוא המקרא עצמו – ולכן נביט בפרק הקודם, שם נאמר: "וַיַּצְמַח ה' אֱ-לֹהִים מִן הָאֲדָמָה כָּל עֵץ נֶחְמָד לְמַרְאֶה וְטוֹב לְמַאֲכָל". ההקבלה מלמדת לכאורה כי "נחמד העץ להשכיל" פירושו "נחמד לראייה", ואכן כך מתרגם אונקלוס: "ומרגג אילנא לאסתכלא ביה".

ברם, מרבית הפרשנים הסבירו כי "נחמד להשכיל" עניינו הבנה וידיעה, על פי דברי הנחש "והייתם כאלהים יודעי טוב ורע". ואכן, ההשכלה וההסתכלות קרובות למדי במקורן. למעשה מדובר באותו שורש, והסיבה היחידה לכך שלהסתכל כותבים בס' ואילו להשכיל בש' היא העובדה שההשכלה מופיעה במקרא – בעוד ההסתכלות הגיעה אלינו דרך הארמית, הנוטה להחליף שׂי"ן בסמ"ך.

נחמיה מתבונן בהריסות חומות ירושלים, גוסטב דורה, 1866‎

נחמיה מתבונן בהריסות חומות ירושלים, גוסטב דורה, 1866‎

מבחינה סמנטית, פועלי ההבנה והעיון הם לרוב התפתחות של פועלי הראייה. כבר בלשון הילדים חל מעבר כמעט לא מורגש בין "אתה רואה" שפירושו לראות בעיניים לבין "אתה רואה!" שעניינו "עכשיו אתה מבין". כמובן התופעה לא ייחודית לעברית, וגם האנגלי האומר "I see” מתכוון לא פעם להבנה ולא למבט עיניים.

להשכיל פירושו אפוא לראות – ובהרחבה לראות בעיני הלב, להבין ולהחכים. כך גם לעיין – מקורו בנתינת עין והמשכו בהעמקה ונתינת דעת. גם הצמד "להבין" ו"להתבונן" מלמדנו על הזיקה שבין הראייה וההבנה.

צמד נוסף המתאים למערכת המתוארת, גם אם באופן פחות שקוף, הוא שִׂבֵּר והִסביר. במקרא, לשׂבר פירושו לקוות, לייחל ("שִׂבַּרְתִּי לִישׁוּעָתְךָ ה' וּמִצְוֹתֶיךָ עָשִׂיתִי", תהלים קי"ט) – אך גם לראות ולעיין (והשוו לקשר שבין צפייה לציפייה). נחמיה מספר כי מיד לאחר עלייתו ארצה הלך בלילה לבחון מקרוב את מצב חומות ירושלים: "וָאֵצְאָה בְשַׁעַר הַגַּיא לַיְלָה… וָאֱהִי שֹׂבֵר בְּחוֹמֹת יְרוּשָׁלִַם אֲשֶׁר הֵם פְּרוּצִים".

אותו השורש מופיע גם בארמית המקרא ובתרגום, אך במקום השי"ן באה בו סמ"ך. כך, בחזון דניאל נאמר "וְיִסְבַּר לְהַשְׁנָיָה זִמְנִין וְדָת" (כלומר: ויסבור, ויתכוון לשנות הזמנים והדת), ובתרגום אונקלוס מופיע רבות השורש סב"ר במשמעות תקווה: "לישועתך קויתי ה'" – "לפורקנך סַבַּרִית ה'" (בראשית מט יח).

על פי הצמדים שראינו לא ייפלא אפוא למצוא את השורש סב"ר גם במשמעות הבנה ועיון, בנוסף לראייה ולתקווה, ואכן הוא משמש במשמעות זו לרוב בארמית. "מפני שיבה תקום" מצווה התורה – ואונקלוס מתרגם-מפרש: "מן קדם דְּסָבַר באורייתא תקום" – מפני הסובר בתורה, ההוגה בה ומבינהּ, תקום.

 בפרשת האזינו אומר משה על הגויים אשר אין בהם תבונה: "לוּ חָכְמוּ יַשְׂכִּילוּ זֹאת, יָבִינוּ לְאַחֲרִיתָם". ובלשון התרגום: "אילו חכימו אסתכילו בדא, סברו מה יהי בסופהון". ובתרגום חוזר: "אילו חכמו הסתכלו בזאת, הבינו מה יהא בסופם". שני פועלי ההבנה שבפסוק מיתרגמים בפעלים שעניינם המקורי ראייה – לפי שכאמור קרובות מאוד הן ראיית העין וראיית הלב.

מכל מקום, מן השורש הארמי סב"ר קיבלנו את הַסְּבָרָה ואת ההסברה, את הסבירות ואת ההסתברות, את "סבר הפנים" ואת "הבינוניים והסבירים", ובזכותו, מסתבר, יכולים אנו לפגוש עוד הזדמנות שבה התעשרה שפתנו רבות מן השפה האחות.

*

בקטע הבא, שהתפרסם בעיתון זה לא מכבר, טמונה מילה שמקורה בארמית והיא מתועדת בתרגום אונקלוס לפרשת וזאת הברכה. מצאתם? שלחו נא דוא"ל לכתובת makorbatargum@gmail.com. פרסים יוגרלו בין הפותרים נכונה.

עברו כבר עשר דקות מאז שנכנסתי לאולם בית הכנסת לקראת מנחה, והנה השכן לא הגיע. התחלתי להיכנס לפאניקה. כשהחלה התפילה, כבר פעם לבי בחוזקה – "אשרי", "שמונה עשרה", וסוף-סוף "עלינו". קולי יצא רועד, עד ששמעתי עוד קול. מישהו שכנראה הבחין בי אומר איתי קדיש, והוא קורא לאט ובבירור ובצורה נחרצת. 0


המילה המבוקשת בטור השבוע שעבר: “הסברה” (גם המילה “צריך” עונה לדרישות). הזוכה: טובה הלר

 פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י"ד תשרי תשע"ד, 18.9.2013

פורסם ב-18 בספטמבר 2013,ב-גיליון סוכות תשע"ד - 841, מקור בתרגום. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: