עץ ארז / רפאל מלכא

שיח השדה

לא פעם כשאני משוחח עם אנשים שאינם נמנים על חובבי הטבע, אני עומד על תופעה שיש לתת עליה את הדעת – ישנם בעלי חיים וצמחים הידועים לכול, כמו האריה והנשר, התאנה והרימון, בבחינת מפורסמות שאינן צריכות ראיה. אותם אנשים לרוב לא מכירים את בעלי החיים והצמחים הללו מתוך שחזו בהם במקומם הטבעי בנוף הארץ, אלא משום שהם מככבים בציורים ובסמלים, בשירים, בסרטים ואף בצעצועי הילדים. לעומתם, ישנם בעלי חיים וצמחים שלמרות העובדה שהם מצויים יותר בסביבת האדם, כמו החולד או החלמית, מעטים הם בני האדם שיכירום בשמם.

צילום: Thinkstock

צילום: Thinkstock

אחד מן הצמחים המפורסמים, אף שמעטים זכו לראותו, הוא עץ הארז שנזכר בפרשת מצורע (ויקרא יד, ד): "וְצִוָּה הַכֹּהֵן וְלָקַח לַמִּטַּהֵר שְׁתֵּי צִפֳּרִים חַיּוֹת טְהֹרוֹת וְעֵץ אֶרֶז וּשְׁנִי תוֹלַעַת וְאֵזֹב". רש"י מסביר מדוע ניטל ענף מעץ הארז לטהרת המצורע: 'ועץ ארז – לפי שהנגעים באים על גסות הרוח'. הצרעת באה על האדם על שהוציא שם רע על חברו (מצורע יתפרש כנוטריקון של 'מוציא שם רע') ונהג בכך בגסות הרוח, ולכן עליו ליטול ענף מן העץ הגבוה ביותר (ארז) ומן ה'עץ' הנמוך ביותר (אזוב), וכשם שהגביה עצמו כארז מוטל עליו להשפיל עצמו כאזוב.

נעצור פה ונשאל: מי מן הקוראים יכול להצביע על האזוב ולזהותו? ומי חזה ביופיו של הארז גדל המידות? נראה לי שאם אינכם נמנים על חובבי הטבע לא תוכלו לענות בחיוב על שאלות אלו. האזוב, גם אם הוא נפוץ ביותר, מעטים הם שיודעים לקשר בינו ובין הצמח הנזכר בפרשה, ואילו הארז אינו גדל כלל בארצנו (מלבד בחרמון), ורק זעיר פה זעיר שם תמצאוהו נטוע נטע אדם. בכל זאת ידעו רבים לזהותו. הארז הוא ארז הלבנון שהפך לסמלה של לבנון, שכנתנו מצפון. הוא עץ מחטני מרשים ביופיו, ויכול להגיע לגובה של 40 מטר. כזכור, הביא שלמה המלך ארזים מהלבנון לבניין בית המקדש.

אך נראה כי הסיבה העיקרית לכך שהארז מוכר היא משום היותו יוצא דופן בגובהו. כמוהו, המפורסמים בין בעלי החיים והצמחים הם בעלי תכונה בולטת (יוצאי דופן בגודלם, ארסיים, רעילים או בעלי יופי מיוחד) שמשכה את תשומת לבו של האדם, גם אם אינו נמנה על חובבי הטבע. מי שיבקש יוכל לראות ארזים בחרמון (שם הם גדלים בר), בירושלים, ביערות הקק"ל בצפון הארץ ובשמורת נאות קדומים שליד מודיעין.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', ב' באייר תשע"ג, 12.4.2013

פורסם ב-12 באפריל 2013,ב-גיליון תזריע מצורע תשע"ג - 818. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: