לך כנוס 
את כל הרבנים / שלמה רוזנפלד

אנו מתפללים “השיבה שופטינו כבראשונה“, אנו כמהים להגיע למוסד של סנהדרין שיהיה לו יכולת להשפיע על הכרעות בעת גאולה, אך בינתיים עלינו למצוא פתרון ביניים. ניסיונו של מהר“י בי רב, רבו של ר‘ יוסף קארו, לאסוף את חכמי ישראל בצפת ולהתחיל את ה“סמיכה“ לא הצליח, עקב אי הצטרפותם של רבני ירושלים, ובראשם ר‘ לוי בן חביב . מאז נעשו עוד כמה ניסיונות, ואפילו הראי‘‘ה קוק בעל העין הטובה הגדולה דואב על כך:

ולעשות על זה אספה מרבנים הוא גם־כן דבר שאי־אפשר, לפי פרודי הדעות ומעוט העוסקים בתורה בעומק העיון בעוונות הרבים, וישנם כמה שחפצים רק להרעיש עולם בדברים שמביאים קלקול יותר מתקון, על־כן מוכרח הדבר להסתדר בלא קולי קולות (משפט כהן, סימן ס).

הצלחתו של הראי"ה לייסד את הרבנות הראשית בשנת תרע"א הביאה לזרם של מתנגדים וגם ניסיונו של הרי"ל מימון, המנהיג הגדול של המזרחי, להביא לייסוד הסנהדרין, לא צלח. ריבוי חכמי התורה בארץ ישראל הרואים במדינתנו ובתקופתנו ראשית צמיחת גאולתנו ואף יותר מזה הביא לזרמים רבים שעשו להם רב, וכל אחד משוכנע שרק הוא יביא את הגאולה או את התורה הגואלת של הראי"ה קוק ובנו הרצי"ה.

כמו שהמנהיגה אסתר הביאה לכינוס כל היהודים, הגענו למצב שבו על מנהיגי הציבור שהצליחו לאחד את הציבור להביא לאיחוד הרבנים למועצה אחת, היושבת ודנה בשאלות עקרוניות. מועצה זו תכלול גם אנשי מקצוע בתחומים שונים, היכולים לתת מבטים נוספים גם לרבנים. כך ישבו הרבנים מוהליבר וריינס יחד עם אחרים ב"חיבת ציון" ובתנועה הציונית וגם הרב קוק היה בקשר הדוק עם ציבורים רבים, שמע מהם והציע להם רעיונות רבים.

הרבה שאלות עומדות לפתחנו בכל יום, אך לא בכולן חייבים הרבנים להתערב. גם הסנהדרין לא התכנסו לכל שאלה. הם צריכים להתוות קווים הלכתיים, רוחניים, ואם יש צורך להכריע – צריך להתגבר ולנסות להגיע למכנה משותף כלשהו, ולא לחזור על המצב שהיה בימי פינוי ימית והגירוש מגוש קטיף שבהם כל צד התבצר בשלו, עם כל ההשלכות השליליות הנגררות מכך.

ככל שעולם החכמים יהיה יותר אצילי, ויעסוק בתכנים הרוחניים והמעשיים של המדינה והתקופה, ולא יתעסק בנבכי הפוליטיקה, במפגני תמיכה ופרסום, בוויכוחים צורמים ומיותרים מחוץ לבית המדרש – כך יגדל כבודו ותרבה ההתייעצות עמו.

מאז "המרד הקדוש" של חלוצי הפועל המזרחי, שבו חלקם עלו לארץ בניגוד לדעת הרבנים (או ללא עידודם), חל מהפך עצום, ובניהם החלו לחזור לעולם של "עשה לך רב", לפעמים באופן חד מדי. יש צורך באיזון בין שני המצבים. החל תהליך של "לך כנוס את כל היהודים", בינתיים בתוך הציבור הדתי לאומי, והוא מתרחב ומתחבר לעוד ציבורים המצטרפים אליו ממש או בברית פוליטית. נמשיך בכך, וננסה להגיע גם לציבורים החרדיים, ולרומם תהליך זה עד שנגיע ל"לך כנוס את כל הרבנים".

הרב שלמה רוזנפלד הוא ראש ישיבת ההסדר 'שדמות נריה' בשדמות מחולה

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"ו באדר תשע"ג, 8.3.2013

פורסמה ב-8 במרץ 2013, ב-גיליון ויקהל פקודי תשע"ג - 813 ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: