תהילים בצבעי הספירות / משה ניסנבוים

צבי ברגר צייר את כל פרקי התהילים בצבעי הקשת ומציג אותם בחצר ירושלמית עתיקה. עכשיו הוא מצייר את "אנא בכוח"

כשנכנסים אל החצר הקטנה בשכונת בית דוד בירושלים קשה שלא לשים לב לאווירה השונה שנוכחת במקום. כשאזור מרכז העיר הפך זה מכבר למרכז נדל"ני, נותרו להם החצר הזאת ועוד כמה שכונות לזיכרון רחוק. אך בעוד בשאר המקומות נותרו שרידים מעטים, הרי שכאן נשתמרה החצר באופן כמעט שלם. עדיין ניתן למצוא כאן את בור המים (שנסתם במרוצת הזמן), את הבתים הישנים, ואפילו את אותן רצפות מקוריות 
מאותם ימים.

בכניסה לחצר נשתמר מכסה עשוי מתכת שעליו המילים בצרפתית "אליאנס הישראלי ירושלים" ובתחתיתו המילים העבריות 'כי"ח ־ כל ישראל חברים‘. מכסה זה הוא אחת המזכרות הבודדות בעיר מבית הספר היהודי המקצועי בירושלים ־ כל 
ישראל חברים, שנבנה על ידי רשת החינוך היהודית־צרפתית אליאנס.

צבי ברגר, מתוך התערוכה במוזיאון התהילים

צבי ברגר, מתוך התערוכה במוזיאון התהילים

חיזוק רוחני

בכניסה לבית דוד אני מבחין בשתיים מעבודותיו של צבי ברגר המוצגות בתערוכה במוזיאון התהילים שבשכונה. ברגר, שנולד לפני 84 שנים בטרנסילבניה וצמח ברקע לא־דתי, נטה תמיד לעבר עולם האמנות ולימים החליט לתת ביטוי לאפיק זה ונסע ללמוד ציור, תחילה ברומא ולאחר מכן בפאריס. השהייה בפאריס התארכה יותר מהמתוכנן ונמשכה כעשרים שנה. לאחר מסע של שַׁיט וציור בים עזב את אירופה והיגר לאמריקה, ושם החליט להתחבר
 לשורשיו היהודיים.

ברגר צייר מספר ציורי קירות גדולים, ביניהם ציור קיר המשתרע על פני שש קומות. בשנת 1988 ביקר אצל הרבי מליובאוויטש ובמהלך הביקור הראה לו את אחת מעבודותיו על ספר תהילים. ברגר, שחשב לעסוק בציוריו בחמשת חומשי התורה, אמר זאת לרבי, אולם הרבי נתן את ברכתו דווקא לפרויקט ציורי התהילים.

ואכן, בעקבות לימודי קבלה ובהשראתם הוא החל לעבוד על ציורי ספר תהילים. במהלך שש עשרה שנים צייר מאה וחמישים ציורים על מאה וחמישים פרקיו של הספר, כאשר לכל פרק הוא מקדיש יצירה. בשנת 1992 עלה לארץ ובעקבות היכרות עם הרב מאיר יהודה גץ, רב הכותל והמקומות הקדושים, החליט להקים ברובע היהודי תערוכה של ציורי התהילים. לפני שמונה שנים עברה התערוכה למקומה הנוכחי והמוזיאון נפתח.

בשיחה עמו מסביר ברגר: “היצירות הן בהשראת פסוקים מהתנ“ך והתורה שבעל פה ובנויות על ארבעת יסודות האמנות הבאים לתת ביטוי מוחשי לחזון הא־לוהי: הרמוניה, יופי, רוחניות ואמת“. לדבריו, ביצירותיו הוא נותן קול חזותי לכל אחד ממאה וחמישים  מזמורי התהילים. השימוש נעשה בצבעי הקשת בלבד, כאשר על פי הקבלה כל צבע מסמל את אחת מהספירות הא־לוהיות. ציוריו מורכבים מאותיות סת“ם רבות המשתלבות זו בזו באופן היוצר פסוקים שונים כשברקע משוטטים צבעי שמים וכן אורות וצללים.

ברגר מסביר את ייחודה של האמנות שלו: “האמנות הזו שונה, מפני שהיא מייצגת אמת. היא מייצגת את התכנים של מזמורי התהילים ואת הקשר שבין האדם האומר אותם לבין הקב“ה“ .

ברגר מציין כי לכל פרט בציוריו יש משמעות וכי בעיניו פרקי התהילים מבטאים דרכי תקשורת עם ה‘ ועל כך מבוססת יצירתו. לדבריו, צפייה ביצירותיו יכולה להביא לידי חיזוק רוחני 
ולימוד תורה.

 דתיות ומודרניות

האמן, המצייר זה למעלה מיובל שנים, מוסיף כי ציוריו על תהילים הם דבר חדש שלא נעשה לפני כן לא על ידי גויים ואף לא על ידי יהודים. הוא רואה בהם שילוב ייחודי של דתיות ומודרניות ומדגיש כי הציורים מיועדים גם לאומות העולם ולא רק ליהודים, שכן מזמורי התהילים שנכתבו לפני 3,000 שנה בידי דוד המלך בירושלים יצאו והגיעו אל אומות ודתות אחרות ברחבי העולם.

כיום עובד ברגר על הפיוט העתיק "אנא בכוח" המיוחס לרבי נחוניא בן הקנה ומורכב מארבעים ושמונה מילים. לכל מילה בפיוט מוקדשת יצירה, ואף היא בנויה רעיונית על פי הקבלה. כמו כן עובד ברגר בימים אלה על יצירה ויזואלית סביב הספר הקבלי עץ חיים שחיבר רבי חיים ויטאל.

נדמה כי ניסיונו של ברגר לבטא את פסוקי התהילים באמצעות העולם הקבלי אכן מוביל להבנה מחודשת של המזמורים שנכתבו לפני אלפי שנים ועודם משמשים כלי ביטוי ממשי ורוחני. פסוקי המקרא היו תמיד פתח ליציאה אל מחוזות דרשניים, ונראה כי עתה מבקש ברגר להחזיר את המוחשי אל הבנת המזמורים העתיקים.

 פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י"ב באדר תשע"ג, 22.2.2013

פורסם ב-22 בפברואר 2013,ב-גיליון תצווה תשע"ג - פורים - 811. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: