דרך האמצע / יעקב עציון

מקור בתרגום

המילה שאליה כיוונו בקטע היא ממוצע. השורש מצ"ע רווח למדי בעברית המדוברת, אך במקרא לא נמצאנו (המילה מַצָּע שעניינה מקום לשכיבה, יצוע, היא מן השורש יצ"ע).

בתרגום לפרשת בראשית מופיעה המילה הארמית "מציעוּת" שלוש פעמים, כתרגום המילה העברית "תוך" (למשל: "יהי רקיע בתוךהמים" – "יהי רקיעא במציעות מיא"). מעניינת העובדה שמלבד שלושת המקומות שבפרשתנו – בכל התורה מתרגם אונקלוס את המילה "בתוך" במילים "בגו" או "בין", ורק כאן ב"מציעות", אולי כדי לבטא אמצע מדויק.

המילה אמצע רווחת בלשון המשנה, ואף הפועל מצ"ע, שעניינו הבאה לאמצע ("ר' יהודה אומר: מזבח ממוצע ועומד באמצע העזרה"; יומא טז ע"א). בחלק חושן משפט בשולחן ערוך, בהלכות גביית חוב, נפסק כיצד נוהגין כשישנה מחלוקת בין שמאֵי הקרקע לגבי שווי נכס: "אחד אומר: במנה [= במאה], ואחד אומר: בשמונים, ואחד אומר: במאה ועשרים – נידון במאה, מפני שאנו ממצעים מה שיש בין המועט למרובה". ובכן, בזמן ר' יוסף קארו עוד לא נערכו סקרים – אבל הממוצע שימש באותה משמעות שבה הוא משמש בפי הפוליטיקאים המחשבים את ממוצעי התמיכה בהם וביריביהם.

*

קוראים רבים השיבו לשאלה, ומרביתם השיבו נכונה. אחרים הציעו מילים כגון "מוקדמות", "זמן" ועוד – שאמנם שורשיהן מופיעים בתרגום לפרשה, אך הם מתועדים גם במקרא ולכן מילים אלו אינן 'עומדות בדרישות'. תשובה מקורית שהגיעה (בהיתול, יש להניח) הייתה המילה "מִית" (תרגום ל"מֵת" בעברית) – שמופיעה בתרגום אונקלוס וכן בקטע שצוטט, בשמו של מיט רומני…

ועל כך נאֱמר – אם נעבור לשפה אחרת – גורנישט מיט גורנישט, אבל נחמד.

*

הקטע הבא לקוח מכתבה במוסף 'צדק' של יום שישי שעבר. אחת המילים שבו שורשה אינו במקרא, והוא מופיע בתרגום אונקלוס לפרשת נח.

בעליון התרחש קרב טיטנים בין הנשיאה דורית ביניש ובין השופטים אדמונד לוי ואשר גרוניס. ביניש ביקשה לאמץ את פסק הדין של השופטת צור, אף על פי שהבינה היטב שלקבלת העתירה עשויות להיות השלכות דרמטיות של שטף דרישות לרישיונות לישיבת קבע. הרי כאן כבר לא מדובר בדרישה לכסף אלא בתביעה לקבלת תושבות קבע, שהיא למעשה תהליך של התאזרחות.

מצאתם? אתם מוזמנים לשלוח תשובתכם לדוא"ל makorbatargum@gmail.com. בין הפותרים נכונה יוגרלו פרסי ספרים.

זוכה החידה בשבוע שעבר: ארז לוזון.

פורסם ב-19 באוקטובר 2012,ב-גיליון נח תשע"ג - 793, מקור בתרגום. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: