מעלית אל המקווה / א. צבי שפאלטר

הנגשת מקוואות ובתי כנסת לבעלי מוגבלויות מתבקשת וכלל אינה מסובכת ויקרה כפי שנראה. דרושה אכפתיות: הצעת האדריכל

הרב שי פירון ושירה רודרמן העלו (בגליון פרשת ראה) את נושא היחס למוגבלים בישראל.

ברצוני להמשיך את דבריהם ולבחון את הנושא מנקודת מבטו של מי שעוסק למעלה מ־40 שנה בתכנון מבנים ציבוריים־דתיים. ככלל, במבני ציבור ישנה חובת הנגשה לנכים, אך לצערי לא פעם חשיבה “מרובעת“ של האחראים לבנייה הציבורית הקיימת והעתידה יוצרת מצבים שבהם צריך מישהו לעשות “טובה“ למוגבל התנועה כדי שיגיע ליעדו. להלן אתמקד בתיאור המצב במקוואות, בבתי כנסת ובישיבות.

תכנון מוזיל

מקווה הוא מבנה ייחודי בכל הנוגע להנגשה לנכים. באופן מסורתי, הטבילה במקווה נעשית אחרי ירידה במדרגות אל תוך בריכת הטבילה. הפתרון לנכים שאינם מסוגלים לרדת במדרגות הוא מתקן הרמה, הסעה והורדה של הנכה משפת המקווה אל תוכו (מכונה "מעלון" בדברי הרב פירון). הפעלת המתקן פשוטה מאוד, וכן אחזקתו. אין צורך כלל בכניסת הבלנית לטבילה עם הטובלת הנכה, אם נעשה שימוש במתקן הנכון לאחר תכנון נכון.

לעתים, מחוסר ידיעה או אכפתיות של האחראים להפעלת המקווה לא מעדכנים את הבלניות ואנשי האחזקה באשר לטבילה באותו מתקן. כדי למנוע מפח נפש יש להתקשר אל המועצה הדתית או אל הגוף המפעיל את המקוואות במקום, או אפילו אל הבלנית במקווה עצמו, ולוודא את תקינות המכשיר ואת אפשרות הטבילה. בתיאום מוקדם, הטבילה נעשית בנעימות ובמאור פנים.

ניתן היום להתאים כל מקווה לטבילת נכות בתכנון נכון (שאינו מייקר כלל) ובהתקנת המתקן בעלות כמעט זניחה לעלות בניית המקווה. אין צורך בחדר טבילה מיוחד, ובהעדר נכה המקווה יכול לפעול כרגיל. מה שנדרש הוא בסך הכול מתקן קטן ו"צנוע" ומקום אחסנה סגור. אין צורך בכישרון טכני או כוח פיזי.

בעיה רצינית יותר היא חדר הרחצה כהכנה לטבילה. אף שמותר הלכתית במקרה הצורך לבצע את מרבית ההכנות לטבילה בבית, ולהשתמש לקראת הטבילה במקלחת יסודית (מקלחת תקנית לנכים), בשגגה הנובעת מאי הכרת הנושא תוקנו תקנות על ידי נציבות הנגישות במשרד המשפטים הדורשות חדרי רחצה חריגים בגודלם ובמתקניהם, והם מטילים עול כספי כבד ומייקרים מבנה מקווה רגיל עד 25% מעלותו (היקרה במקור). אף שכתבתי על הנושא לשר המשפטים הממונה (בעזרת ח"כ אורי אריאל) לא נעניתי זה מספר חודשים. פתרון בעיית המחיר העלולה להמעיט את בניין המקוואות הינו אפשרי, והוא עשוי לאפשר נגישות רבה ונעימה יותר לכל מוגבלות התנועה הטובלות.

סוג אחר של "בעיית" מחיר קיימת בבתי כנסת ובישיבות. מקרה לדוגמה הוא בית כנסת ה"שטיבלך" בקטמון בירושלים שלו מספר מדרגות בכניסתו. בבדיקה מצאתי כי ניתן ליצור שיפוע נוח מן המדרכה אל הכניסה הצדדית, כך שנכים בכיסאות גלגלים ואפילו בתלת אופן חשמלי יוכלו להיכנס בקלות אל תוך הבניין. באותו האופן, ברצון טוב של ההנהלה ובתכנון נכון ניתן לפתור את מרבית הבעיות בכל בתי הכנסת.

פגיעה פרטית

נושא המעלית הוא נושא כאוב. החוק מחייב התקנתה כדי להגיע למפלסים גבוהים בבניין. התקנת מעלית בפועל מייקרת את הבנייה, ו"ועד הבניין" בבתי כנסת ובישיבות נוטה להתחמק מכך ולחסוך כסף. אין כל ספק כי "הצמדת" התרומה למעלית אל התרומה לארון הקודש המפואר תפתור את בעיית התקנת המעלית, והדבר אמור הן בבתי כנסת והן בישיבות. הניסיון "לפטור" ישיבות מחובת נגישות הוא נואל ויש לי על כך סיפור – בדידי הווה עובדא:

בבית ספר חרדי לבנות ניסו פרנסי הבנייה להימנע מהתקנת מעלית, אף שפיר המעלית נבנה על פי תוכניות הבניין התקניות. זמן קצר אחרי השלמת הבניין פנו אליי מהנהלת בית הספר למהר בטיפול בהתקנת המעלית. מתברר כי מנהלת בית הספר לקתה בהליכתה ורותקה לכיסא גלגלים, ומעלית הפכה להיות מתקן הכרחי.

ולסיום – פתרון הדילמה של הרב פירון בחופה לזוג היושב על כיסא גלגלים. מדוע לא יותקן משטח מוגבה עם מישור משופע (מתפרק) וכך ישבו בני הזוג הבאים בברית הנישואין בכיסאותיהם ועדיין יעמדו עורך החופה, העדים וקרובי המשפחה ב"גובה העיניים" עם החתן והכלה, והכול יהיה במזל טוב?

בטוחני שאולם חתונות שיציע פתרון לא יקר זה – יומלץ לחתונות.

א. צבי שפאלטר הוא אדריכל העוסק בתכנון מבני־דת ומתמחה בפתרונות נגישות. מאמר בנושא יופיע בגיליון הקרוב של ביטאון אגודת "שקל" – שירותים קהילתיים לאנשים עם צרכים מיוחדים

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ' אלול תשע"ב, 06.09.12

פורסמה ב-8 בספטמבר 2012, ב-גיליון כי תבוא תשע"ב - 787 ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: