תורתו – שירת חייו / אביה הכהן

בידענות נדירה ובאהבת תורה לימד יוסקה כל ימיו במסירות גדולה ותמיד שפע כבוד, חום ואהבה. פרידה בתודה

בקיבוץ הדתי, ובחלקים נוספים של הציבור הדתי, להגיד 'יוסקה' היה כמו להזכיר אדמו"ר, מורה וסמכות מוסרית. משום ענוותנותו יש אנשים שלא הכירו אותו. להם אני רוצה לספר מי היה האיש ההוא.

יוסקה, חבר קיבוץ עין צורים מאז שנות החמישים, היה חבר קיבוץ מן הסוג הישן. בימים שבהם עוד היו תורנויות בקיבוץ הוא עשה את כל התורנויות ככל החברים ויותר, אך כולם ידעו שיוסקה אינו סתם חבר קיבוץ. יוסקה היה תלמיד חכם ברמות שאינן מוכרות לנו; לא הייתה סוגיה בגמרא שיוסקה לא הכיר. במשך חמישים שנה, בכל שבת לפני התפילה, העביר יוסקה שיעור גמרא, מסכת אחר מסכת, ראשונים ואחרונים. לא היה ספר במחשבת ישראל שיוסקה לא הכיר. הוא כתב עשרות רבות של מאמרים בעניינים שונים במחשבת ישראל העתיקה והחדשה. מאמריו היו מלחמה ארוכה על האנושי ועל המוסרי שבתורה.

מעל לכול יוסקה היה מחנך. הוא היה מורה, מחנך ומנהל בתיכון הקיבוצי 'יבנה'. הוא ליווה את תלמידיו באהבה עשרות שנים אחרי לימודיהם והם נענו לו באהבה גדולה ובמסירות. לאחר מכן היה יוסקה מעמודי התווך של ישיבת הקיבוץ הדתי, וגם בישיבה לימד גמרא ומחשבת ישראל. שם פגשתי את יוסקה, וכמי שזכה להכיר כמה וכמה ראשי ישיבות, וכמה וכמה פרופסורים, הריני יכול להעיד שמרחב הידע שיוסקה שלט בו היה נדיר ומיוחד. לא מכבר בתי שאלה אותי על מאמר מסוים, לא ידוע, ועל הביקורת עליו. אני כמובן התקשרתי ליוסקה, שכבר היה מאוד חולה, ותוך דקה יכולתי לחזור לבתי עם כל התשובות – מי כתב, מי כתב נגד, ולבסוף מה דעתו על המאמר.

יוסקה היה בקי בדרכי המחקר האקדמי, אך תורתו לא הייתה אקדמית. תורתו הייתה שירת חייו. יוסקה היה בקי גדול בכתבי הרב קוק. הוא אהב את הרב קוק אהבה רבה, אך הייתה לו ביקורת על חלקים בתורתו ועל האופן שבו נתפרשו. פעם אחת הוא כתב מאמר ובו ביקורת חריפה על תפיסת הצניעות בתורתו של הרב קוק. כחסיד גדול של הרב קוק, הביקורת של יוסקה כאבה לי, וגם חשבתי שיוסקה טעה בניתוח הפסקאות. ישבתי וכתבתי מאמר נגד, אבל הייתה לי בעיה גדולה: יוסקה היה איש של אהבה ושל חום אין קץ, שכמוהו כמעט ואין. כיצד אפשר לכתוב נגד יוסקה, שבאישיותו הוא ולא אחר מגלם את תורתו של הרב קוק?! לבסוף החלטתי שמאמר הביקורת נגד יוסקה יוקדש לו… וכך, הקדשתי את המאמר לכבודו של יוסקה שהוא בחייו התגלמות תורת האהבה של הרב קוק. אין צריך לומר שיוסקה לא הקפיד על שכתבתי נגדו, והוא המשיך להרעיף עליי חום ואהבה.

מורה וחבר

יוסקה היה בן דור הקמת המדינה. הוא היה אידיאולוג שהכלל קדם לפרט בחייו ובתורתו, והיה כל כולו קודש לרעיונות שבהם האמין ולהם הטיף בכל מקום. מבחינה זו היה שריד מדור הנפילים של התנועה הקיבוצית. יוסקה, שנטה לצד שמאל של המפה הפוליטית, תמיד כיבד ואהב את יריביו. דומה שלא תמיד הכירו מתנגדיו כמה יופי וטהרה ישנם בעולם שיוסקה חי אותו במהותו העמוקה ושייצג אותו באישיותו רבת החסד והטוהר.

יוסקה היה תמיד מאיר פנים, תמיד היינו פוגשים אותו כשהוא בשלווה ובנעימות, ותמיד היה מקדים שלום לכל אדם. פעם דיברו כמה תלמידים בישיבה על יוסקה והחליטו "לנצח" אותו. בעצה אחת החליטו שיקדימו לו שלום. אלא שיוסקה ניצח בגדול וגם הפעם הקדים שלום לתלמידים, בין אם רכב על אופניו בין אם הלך ברגליו. עד יומו האחרון לא ידע על ניצחונו במשחק.

יוסקה היה בן דורם של הוריי ובוודאי היה יכול להיות לי לאב בחכמה ובתורה. אבל יוסקה, בצניעותו, היה חבר שלי. מעולם לא הרגשתי גבהות לב מצידו על אף פער הגילים, מעולם לא חשתי שהוא מודע לגדולתו האדירה בתורה ובחכמה. זה היה כה טבעי ופשוט, עד שאיש לא חש את הענווה הגדולה שהייתה כאן. בחוזרי מן  הלוויה אני חש כבן יחיד, ואני יודע שרבים שליוו אותו לפני שעות ספורות חשים כמוני. יוסקה היה לנו כאבא וכחבר קרוב. אני מודה לבורא עולם על שזכיתי למורה גדול שהוא גם חבר, שבעת קשה גם ידע לתמוך ולעזור ולא לעמוד מרחוק. כשיוסקה היה פוגש את ילדיי תמיד היה מחבק, מנשק ומעניק חום. אני מודה לו על כל הטוב והשפע שהשפיע עלינו בחייו.

יוסקה הביט על החיים במבט מפוכח וישר ללא זיופים או הכחשות. אף פעם לא התלונן ואף פעם לא ביקש דבר לעצמו. שבוע לפני פטירתו התקשרתי אליו ורציתי לספר לו שני דברים, שידעתי שישמחו אותו מאוד. יוסקה הודה לי על הטלפון, אך לפתע אמר 'אביה, אין לי יותר כוח'. הבנתי שאם יוסקה מדבר כך סימן שהמצב מאוד קשה. כשהיה כבר בבית החולים ונכדו השמיע לי את שירת 'אנא בכוח' ששרה המשפחה עם יוסקה ברגעיו האחרונים, הבנתי שיותר לא אזכה לבקר את יוסקה. חבל על דאבדין כי כמוהו אין עוד.

הרב אביה הכהן הוא ר"מ בישיבת ההסדר בתקוע

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"ד בסיון תשע"ב, 15.6.2012

פורסמה ב-15 ביוני 2012, ב-גיליון שלח תשע"ב - 775 ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: