ברכת הצדיק בכניסה לשכם / אליעזר שנוולד

מן העבר השני היה ראש ישיבת "מרכז הרב", הרב אברום שפירא זצ"ל. כששמעתי את קולו התרגשתי מאוד. הרב שפירא בירך אותי ואת החטיבה שנצליח למלא את משימותינו ושה' ישמור עלינו לבל ניפגע

גיוס המילואים למבצע "חומת מגן", פסח תשס"ב, התחיל ביום שישי ונמשך במהלך שבת חול המועד. המשימה של חטיבת המילואים שלנו הייתה להשתתף בכיבוש העיר שכם, שהייתה אז בירת הטרור של יהודה ושומרון והתבצרו בה אלפי חמושים. לכיבושה הוקצו שלוש יחידות: הצנחנים, גולני וחטיבת השריון שלנו.

כבר בבוקר החלה החטיבה בקליטת אנשיה וציודם, ובארגון היחידות. מפקדת החטיבה הקימה חמ"ל והחלה בתכנון המבצע ובנוהל קרב. היא ניהלה את תהליך הגיוס וההתארגנות וריכזה מידע על התארגנות המחבלים בעיר ועל מיקום המטענים בקרבת הצירים. בצהריים הגיעו המפקדים לחמ"ל, קבלו עדכונים ומשימות והחלו במלאכה במרץ. הכרנו את חיילי החטיבה ואיכותם, ידענו שנוכל לסמוך עליהם, שיעשו את המרב והמיטב לעמוד במשימה.

ניהול מקצועי של תהליכים במקביל מצריך ריכוז רב, תוך כדי עשייה אינטנסיבית. המחשבה מרוכזת במה שצריך לעשות, תוך כניסה לפרטים, קבלת החלטות וקביעת סדרי עדיפויות, בפתרון בעיות ובניסיון למנוע מראש בעיות אפשריות. היא אינה מאפשרת כמעט להפנות משאבים, חשיבה, זמן ותשומת לב לדברים אחרים. במקביל מלווה העשייה בתחושות שונות: תחושת אחריות כבדה להצלחת המשימה ולגורל האנשים. תחושת "שעת מבחן" לעם ישראל בכלל, ולחטיבה בפרט.

בנוסף, היו אז מספר סימני שאלה שריחפו ברקע. היו שטענו שהלחימה ביו"ש ובסמטאות הקסבות תהיה כרוכה במאות נפגעים. גם אם הייתה זו הערכה מופרזת, עדיין נותר סימן שאלה שמעצים את כובד האחריות שלנו כמפקדים, ובמיוחד כשמדובר בלוחמי מילואים בעלי משפחות. סימן שאלה נוסף היה היקף ההתגייסות. בשנים האחרונות היו מפקדים שסברו שהיקף ההתגייסות של אנשי המילואים ב"יום פקודה" יהיה קטן ממלחמות העבר, משום שאנו חיים בתקופה שונה, ובמיוחד כשהלחימה מתנהלת בערי יהודה ושומרון ובסיכון רב. גם שאר התנאים היו עשויים להשפיע: גיוס בעלי משפחות בתקופה של חופשה כשהילדים בבית, ובמזג אוויר חורפי.

בחצות, בתום ההכנות המבצעיות הראשוניות, ניגשנו לבקר ביחידות ולהתרשם מהגיוס. הסתבר שהגיעו יותר מהצפוי, ולא נותר אף לא ציוד מינימלי: חסרו מדים, מעילים, שקי שינה ומזרונים. בלילה הראשון הגיע הגיוס בקרב הלוחמים בחטיבה ליותר ממאה האחוז, הישג חסר תקדים שגרם לנו סיפוק גדול.

בבוקר, בשיחות עם מפקדים, התייחסנו להיקף הגיוס ולמשמעותו המכרעת: "אתמול בלילה כבר המבצע הוכרע – עוד בטרם נורה הכדור הראשון". זוהי קביעה שאינה מובנת מאליה, שכן בלחימה רגילה מקובל לחשוב שהיקף הגיוס משפיע על ההכרעה בצורה עקיפה בשל הגדלת העוצמה הצבאית. בסוג העימות הזה, לעומת זאת, היקף הגיוס של אנשי המילואים הוא גורם מכריע בשל היותו מדד להלכי הרוח ב"צבא העם", לאמונה בצדקת הדרך, לחוסנה של החברה הישראלית ולנכונותה להילחם ולהסתכן כדי לשמור על האינטרסים שלה.

ערב הפריצה לשכם, בהיותי בחמ"ל, צלצל הטלפון. מן העבר השני היה ראש ישיבת "מרכז הרב", הרב אברום שפירא זצ"ל. כששמעתי את קולו התרגשתי מאוד. הרב שפירא בירך אותי ואת החטיבה שנצליח למלא את משימותינו ושה' ישמור עלינו לבל ניפגע. בתום השיחה התלבטתי האם לשמור את דבר קיומה לעצמי, והחלטתי להביאה לידיעתם של כל האנשים – הקצינים ואנשי המבצעים שהיו בחמ"ל. בחמ"ל הושלך הס, והדממה נמשכה עוד מספר שניות לאחר שסיימתי את דבריי. הרגשתי שהדברים חיזקו את האנשים ודיברו אל לבם. המבצע הצליח, במהלכו כבשנו מחדש את קבר יוסף, והיו אירועים רבים שבדרך נס הסתיימו ברוך ה' ללא נפגעים. הקפדנו על רמת בטיחות גבוהה, אולם בלחימה רבת אירועים רצופים יש סכנה של תקלות ואסונות.

בתום המבצע, לאחר חודש, סיימנו את המבצע ללא נפגעים. ראינו בכך מילוי של ברכת צדיק, ואף הודיתי לו על כך.

 הרב אליעזר שנוולד הוא ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין ואל"מ במיל'. שימש כסגן מפקד חטיבת 'יפתח' במבצע 'חומת מגן' בשכם

 פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', כ"א בניסן תשע"ב, 13.4.2012

פורסמה ב-16 באפריל 2012, ב-גיליון שמיני תשע"ב - 766 ותויגה ב-, , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: