במלאת שבע / יואב שורק

 

דברי סיכום וחצי-פרידה מקוראי 'שבת'

בשבת פרשת 'כי תשא' תשס"ה יצא לאור הגיליון הראשון של 'שבת', במסגרת המהדורה המוגדלת והמחודשת של 'מקור ראשון', שהייתי שותף לתכנונה. הגיליון ביקש לתת לקוראי העיתון מוסף עיוני ברמה גבוהה אך נעימה לקריאה; מקום שלא יתנשא אלא ישמח את אוהבי התורה, את מבקשי הדעת והספר, את מחפשי הדרך, את חפצי האמנות ואת מכורי השפה.

התברר שהשילוב בין קודש לחול, שהיה נראה לנו כמעט מובן מאליו, התקבל כמים קרים על נפשם העייפה של רבים. הסתבר עוד שלשווא חרדנו לאתר כותבים ולחפש הרחק: קהילת הקוראים שלנו הפכה במידה רבה ל'קהילת כותבים', ויחדיו נוצרה כאן תופעה שאין דומה לה בעיתונות הישראלית. עיתון שהוא גם ביטאון, במה תוססת להחלפת דעות מתוך כבוד, לא רק איש לרעהו אלא גם לתורה, לתבונה, למילה הנכתבת. מתוך גישה זו זכינו גם להיות בית לקולות חדשים, שדבריהם מקבלים במה בשל הרעננות שבדבריהם והאיכות שבכתיבתם, בלי צורך בכך ששמם יהיה מוכר ממקום אחר.

אהבתי, ועודני אוהב, את המשימה של עריכת 'שבת'. את איתור יצירות האמנות וקטעי ההגות לשער; את הניסיון לשפר ולהבהיר את האמירות החשובות של הכותבים; את היכולת ליצור בירור מעמיק ולהוות בית כמעט יחיד שבו יכולים להיפגש ולהתנצח אנשים שלרוב מתגדרים בבמות מצומצמות יותר, ומתרכזים בשכנוע המשוכנעים

עם השלמת שבע שנות עריכה, הגיע, כנראה, הזמן להפסקה. את עבודת העריכה בפועל, כמו גם את האחריות לכל מה שתקראו, אני מעביר בשבועות אלה לעמיתי ורעי, תלמידי ומורי, ושותפי למפעל הזה מראשיתו, הרב אלחנן ניר יה"ו – לפחות לשנה הקרובה, שבה אהיה עסוק בפרויקט חדש ומעניין שיושק הקיץ כמוצר חדש מבית 'מקור ראשון'. אין זו פרידה מלאה: אמשיך להיות חבר במערכת ולכתוב על במת 'שבת', המודפסת והמקוונת; בחודש הבא אני מקווה להשיק מדור חדש וקבוע של סקירת כתבי עת ישראליים.

בשעת חצי-פרידה זו יש להודות. כמובן, לא אמנה את כל מי שיד להם בהצלחת מוסף 'שבת' ובעיצובו, כי רבים הם. לא אזכיר את הכותבים הרבים והחשובים, שנתנו וממשיכים לתת למוסף בכל גיליון מחדש את טעמו וריחו; אסתפק בדברי תודה מיוחדים, מלבד אלה המגיעים לאלחנן, למי שרוחם שורה על הדפים הללו: המפיקה יעל ניצן (שהכרנו כרובינשטיין), עורך הספרים ד"ר שמואל פאוסט, הצעיר שבחבורה, ר' עידו פכטר, ויעקב עציון, שעמל איתנו כבר שנים מאחורי הקלעים.

בנקודת מבט רטרוספקטיבית זו אציין גם את עמיתיי הבלתי נשכחים – עורכי העבר ד"ר עידו חברוני וניר רצ'קובסקי. תודה מיוחדת שמורה לשלמה בן-צבי, המו"ל והעורך האחראי של 'מקור ראשון', על שבע שנות אמון וגיבוי, שאפשרו את יצירת אחת מהקהילות הייחודיות ביותר על מפת התקשורת והשיח הפנים ישראלי.

שבת שלום!

יואב שורק 

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', ח' באדר תשע"ב, 2.3.2012 

 

פורסמה ב-1 במרץ 2012, ב-גיליון תצווה (זכור) תשע"ב - 760 ותויגה ב-. סמן בסימניה את קישור ישיר. 4 תגובות.

  1. יישר כוח. המוסף שיצרת הוא הסיבה העיקרית להיות מנוי על העיתון.

  2. כל הכבוד וישר כוח. קשה להגזים באיכותו וחשיבותו של "שבת".

  3. מצטרפת לתומר – אכן כך. תודה רבה והרבה הצלחה לך.

  4. תודה יואב, מוסף נהדר.

    בהצלחה בפרוייקט החדש.

    [קורא אינטרנטי]

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: