המהפכה נמשכת והולכת / שולמית בן שעיה

 

קולן של הנשים בעולם התורה לא נעצר בפתיחת המדרשות אלא ממשיך ונשמע גם במרחבי ההלכה. דברים לרגל טקס סיום מחזור ז' של יועצות ההלכה במדרשת נשמת

יועצות הלכה. צילום: שמעון האיתן (מתוך אתר מדרשת 'נשמת')

"למעלה מעשרים שנה חלפו מאז נוצר השינוי בעולם הדתי-ציוני ביחס ללימוד תורה (וגמרא) לנשים" (דברי הרב אמנון בזק במאמרו מפרשת פינחס 'לפתוח אופקים לתלמידות חכמים'), וכבר המהפכה הפכה לעובדה קיימת. עולם שלם של תורה שלמה הולך והופך לנגיש יותר ויותר עבור נשים רבות שעשרים שנה קודם לא היו זוכות לכך.

זכינו וכבר אין מרימים גבה על בת שבוחרת אחר שנת שירות לאומי להקדיש שנה ללימוד תורה.

זכינו ועוד ועוד מסגרות המאפשרות "יום שכולו תורה" לנשים בכל שלבי חייהן נפתחות – ביניהן גם מסגרות אינטנסיביות יותר של לימוד תורה משמעותי ומעמיק, ממוקד בנושאים שונים – ומאפשרות לנשים שכבר אינן בשנות ה-20 להתפנות לעולם של לימוד בלי לוותר בכהוא זה על היותן נשים ואמהות.

ויש התוהים והתמהים – האם המהפכה נעצרה? לאן יתקדמו עוד אותן נשים, שנפשן חשקה בתורה, שרוצות להרים את הקול הנשי, התורני, המחובר לבורא עולם, בעוצמה ובצניעות הראויה?

קול מתחזק

נראה לחודר בהתבוננו לעומק העניין, כי המהפכה לא נעצרה. היא אולי שינתה גוון, צורה וקצת צבע, אבל נמשכת. בבחינת מים שקטים החודרים עמוק.

הצורך בקול הנשי קיים, ולא רק שקיים אלא הולך ומתחזק. התביעה הפנימית לחיים של גדלות בכל המובנים לא מאפשרת לאותו קול נשי להישאר מאחור, להסתתר מאחורי גבו של איש.

זו אינה מהפכה פמיניסטית כלל ועיקר, היא אינה שואבת את כוחה מתנועות עולמיות כאלו או אחרות. למיטב הבנתי, זוהי מהפכה הנוטלת חלק בתהליך של דור של גאולה ששואף להוציא את כל כוחות החיים שבו לאור, לגאול אותם משממונם.

הצורך הנשי ללימוד תורה נשי, לשפה נשית בתוך עולם התורה, הוליד את בתי המדרש, המתמלאים יותר ויותר במלמדות ולא רק במלמדים, בנשים תלמידות חכמים השואפות לקרוא בקול גדול את דבר ה' בעולם, בשפה המיוחדת להן.

הצורך הנשי למצוא את עצמן בעולמו של הקב"ה הוליד את שיעורי הנשים מפי נשים הממלאות אולמות מפה לפה, ואין זה משנה אם יהיה מי שיחלוק על התוכן או הסגנון.

הצורך הנשי לקול קשוב, תומך, הוליד את יועצות ההלכה, השואפות לתת מענה קשוב ורגיש, מקיף ומעמיק, העונה לא רק על הצורך ההלכתי גרידא אלא על המטען המתלווה לו.

יעיד הקו החם של 'נשמת', יעידו יועצות ההלכה ההולכות ותופסות את מקומן בקהילות, על פניות רבות עד מאוד, לפעמים למעלה מכוחותיהן, המשקפות את התעוררות הצורך הכל כך עמוק הזה.

והמהפכה הולכת ומתגברת. וברוך ה'. וטוב שכך.

עשייה מתוך ענווה

ורק כדוגמה, מהיכרות קרובה עם כלות רבות, שקודם חשו רתיעה גדולה משאלת חכם, ואצל חלקן כל הניסיונות להסביר ולקרב עלו בתוהו, ופתאום האפשרות לפנות לאישה, שתענה מניסיונה, מלימודה, ובמידת הצורך – תברר היא עם החכם, פותחת עולם ומלואו.

נודה על האמת, כה רבות הן שאינן שואלות, אלא פוסקות, ומחליטות על דעת עצמן, לטוב ולמוטב, להחמיר או להקל, ולעתים סבל רב היה יכול להימנע מהן, אם אישה אחת, קשובה, הייתה שותפה בהתלבטות זו או אחרת, מיישרת הדורים, מבהירה ספקות, ולפעמים פשוט מדייקת מהי באמת ההלכה…

וזו באמת רק דוגמה.

וכמובן שכבכל עניין, לא מועטה הסכנה. הסכנה לסטות מן הדרך, לא להיות מדויקים, להתמלא חלילה גאווה, לחשוב כאילו מי מאתנו באה להחליף פוסקי דור. ואיש אמת יאמר כי הסכנה לא נעדרת אף מבין תלמידי החכמים (…) אך לעולם היא לא יכולה לגרום להימנע מעשייה, וכדברי הגמרא לדיין שלעולם יראה את עצמו כאילו "גיהנום פתוחה לו מתחתיו" (יבמות קט:) ובכל זאת לא יימנע מלשבת בדין.

והיות שכך, המהפכה הזאת צריכה להיות מלווה בהרבה הרבה ענווה. להכיר בזכות המיוחדת שנפלה בחלקנו, כולנו, האנשים ובמיוחד הנשים, להיות שותפים משמעותיים בתהליך של גאולה, גאולת כוחות משממונם הפנימי, ובכלל זאת בירור מקומן של נשים ושותפותן בתהליך המופלא הזה. לא להתגאות בשל כך, למלא תפקידנו במסירות, בדייקנות, בהרבה צניעות ובעיקר, שוב, בענווה.

המהפכה כאן, קיימת ושקטה, וטוב שכך.

ובעזרת ה' רק תלך ותגבר לתועלת הדורות כולם.

יהי רצון שנזכה לתת כולנו יד אחת, להדק כוחות, איש איש בדרגתו, בעניינו, בסגנונו, ולהצעיד את עם ישראל עוד כמה צעדים קדימה בדרך לגאולה שלמה.

הכותבת היא דוקטורנטית לתלמוד, יועצת הלכה, לשעבר ראש מדרשה בקדומים

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', ו' בכסלו תשע"ב, 2.12.2011 

 

פורסמה ב-1 בדצמבר 2011, ב-גיליון ויצא תשע"ב - 747 ותויגה ב-, , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: