רק בגלל הרוח / צופיה ברכה לאופר

 

גיבור אגדי שנחשב למת מתגלה כבעל פונדק פשוט החי בשם בדוי ומשתכנע לספר את סיפורו. פנטזיה חדשה שאינה בשורה גדולה, אך מומלצת למכורים ולמתחילים כאחד

שם הרוח – רשומות קוטל המלכים: היום הראשון, פטריק רותפס; מאנגלית: עמנואל לוטם, כנרת, זמורה-ביתן, 2010, 783 עמ'

לפני שנים רבות הגיעו חובבי המדע הבדיוני והפנטזיה במשפחתי לתובנה הקולקטיבית כי קצב תרגום הספרים הללו בארץ אינו שווה לקצב הקריאה המשפחתי. מכיוון שמדובר באנשי מעש, אותה מסקנה הביאה מיידית לתוצאות בשטח וקצב קריאת האנגלית בבית השתפר פלאים (דבר שגרר, בהתאמה, את  היווצרות בעיית ה'לא מביאים מספיק ספרים חדשים באנגלית לארץ מהז'אנר הזה'). על פי רוב, עד שספר פנטזיה או מדע בדיוני חדש זוכה לעלות ארצה, מרביתנו כבר הספקנו לקרוא את החלק השישי באנגלית. למרבה ההפתעה, הסטטיסטיקה המכובדת הזו דילגה על 'שם הרוח', אחד הספרים המדוברים ביותר של שנת 2007 בתחום הפנטזיה, וכך קרה שהמפגש הראשון שלי עם כתיבתו של פטריק רותפס היה דווקא בלשון הקודש.

הספר מתמקד בקווֹתֶה, הגיבור והנבל של אין ספור אגדות וסיפורי פולקלור. קוותה אמנם נחשב למת, אך למעשה הוא חי חיים פשוטים תחת שם בדוי כבעל פונדק, עד אשר הוא מציל היסטוריון מידי יצורים אפלים ועל-טבעיים אשר טבעם אינו ברור. אותו היסטוריון מזהה אותו, ומצליח לשכנעו כי עליו לספר את סיפורו האמיתי. קוותה מתחיל את סיפורו בילדותו עם משפחתו הנעה בדרכים יחד עם להקת שחקנים ולהטוטנים ועם פגישתו הראשונה עם קסם השם; וממשיך לחייו כנער אשפתות החי ברחובות העיר הגדולה לאחר רצח משפחתו ועד לחינוכו באוניברסיטה.

עם התקדמות העלילה, מגלה הקורא כי דמותו של קוותה מונעת על ידי שתי שאיפות: האחת ללמוד ולהשתלט על קסם השם והשנייה לגלות כל מה שהוא יכול על הצ'נדריאן, השדים מהאגדה, אשר רצחו את משפחתו. הקורא עוקב שלב אחר שלב אחר חייו של הגיבור, הנחשפים לפניו בגוף ראשון, ומכיר את המאורעות המשמעותיים ואת האנשים החשובים בחייו. מדי פעם הסיפור נעצר והעלילה חוזרת שוב לזמן הווה שבו צצות סכנות אפלות משל עצמן, אשר הקשר הנרמז בינן לבין קוותה עדיין לא ברור לקורא.

רותפס, שזהו ספרו הראשון, יצר עולם פנטזיה קלאסי דמוי ימי הביניים, המכיל לחשים אפלים ושמות מוזרים, אך בכמות אשר לא תטריד יותר מדי את הקוראים היותר סקפטיים. רותפס מנסה לשמור על איזון עדין שבין התמקדות בדמות לבין קידום העלילה אך לעתים הוא מאבד את שיווי המשקל ונוטה לטפח את הדמות הראשית על חשבון התקדמות עלילתית. הגיבור שהוא יצר, קוותה, הוא מסוג הגיבורים הגדולים מהחיים, כזה שמצליח בכל דבר כבר מגיל צעיר וכמובן גם בעל אישיות מלבבת ואהובה (במיוחד על בנות המין החלש), עיצוב שיוצר ריחוק מהקורא הממוצע. רותפס מנסה לפצות על כך, וכפעולת מנע הפגישה הראשונית של הקורא עם הגיבור היא דווקא בעת שבה הוא פגיע ביותר, מה שמקל על ההתחברות לדמות כה מושלמת, כביכול.    

'שם הרוח' הוא ספר פנטזיה. והוא, נכון לרגע זה, חלק ראשון מטרילוגיה. שני פרטים חשובים אלה לא מופיעים על פני עטיפת הספר, הקדמית או האחורית. הטמנת שמו המלא של הספר 'שם הרוח – רשומות קוטל המלכים: היום הראשון' בדף פנימי, פוגמת גם היא בהבנה כי מדובר בספר שמתוכנן לו המשך. כמו כן, ביקורים חוזרים ונשנים בחנויות הספרים גילו את הספר לא במדור המדע הבדיוני והפנטזיה, הנמצא בדרך כלל בסופה של החנות, אלא בערימות הגדולות ליד הכניסה. למותר לציין כי איני מתנגדת כלל וכלל לשיווק אגרסיבי של ספרים איכותיים, ואני האחרונה שתתנגד להנחת ספרי מדע בדיוני ופנטזיה במקומות נגישים גם למי שאינם מתמחים בראיית לילה ובמשחקי מצא-את-המטמון, אולם הניסיון להבליע את זהותו הז'אנרית של הספר ואת כוונתו הברורה של הסופר שלא לסגור את העלילה בסיומם של קרוב ל-800 עמודים – אינו הוגן כלפי הקורא.

'שם הרוח' מומלץ אפוא לאלו שמתחילים להתעניין בספרות הפנטזיה, כל עוד אין להם בעיה של דחיית סיפוקים, וכמובן גם לאלו שכבר שקעו עמוק לתוך עולמות מלאים באלפים, גמדים ודרקונים. שכן בסופו של דבר, גם אם הספר אינו מהווה חידוש גדול, לפעמים כל מה שאדם באמת צריך זה גיבור, קצת קסם ולטאה דמוית דרקון.

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', ט' באייר תשע"א, 13.5.2011

פורסמה ב-15 במאי 2011, ב-גיליון בהר תשע"א - 718, סיפורת ותויגה ב-, , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: