קריסת ענקים / אריה מלקיש

 

הזעזועים בעולם הערבי הביאו לקיצה של המלחמה הקרה בין מצרים ובין ישראל בדרך דומה לזו שסיימה את המלחמה הקרה ההיא, בין הגוש הסובייטי למערב. מבט אחר

כל עולמי הליז והדמיע / פחד טמיר מיד ענקים (רחל)

אפשר שאנחנו חווים כעת את המהדורה השנייה של אותו התהליך, אשר לפני כ-20 שנה מוטט את ברית המועצות ואת הגוש הקומוניסטי כולו. לא ציפיתי מסגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נווה, שיגדיר את הקריסה של משטרי ערב כמהלך א-לוהי, אבל דווקא הוא אמר זאת – אולי היחיד מכל אלה שלמעלה. האחרים ידעו רק להספיד את מובארק "הטוב והמטיב". בתקשורת שלנו, שעוסקת בזריעת אשליות, קשה עד היום למצוא ניתוח אמיתי של האירועים, אשר חשיבותם איננה נופלת ממשק כנפי הגאולה שבהתמוטטות הקומוניזם.

את יחסינו עם מצרים היה מקובל להגדיר כ"שלום קר". אין דבר שקרי מזה. אם מדובר בשלום כלשהו, מדוע משקיעה מצרים האביונה כ-18% מהתל"ג (שיא עולמי מוחלט!) בצבאה? מבחינת מצבה הגיאופוליטי, מצרים נעדרת האויבים דומה דווקא לאירופה, בה משקיעים רק כ-2% מהתל"ג בצבא. שכנותיה של מצרים – לוב המדברית וסודן המפגרת – אינן רלוונטיות למרוץ החימוש המטורף שלה. קברניטי מצרים לא הסתירו נגד מי מכוון הצבא האדיר המונה כחצי מיליון לוחמים, שמצוידים בנשק הכי חדיש; אבל אין חרשים יותר מאלה אשר אינם מעוניינים לשמוע.

השקעתה של ישראל, המאוימת בהשמדה, בבטחון, איננה מגיעה אפילו למחצית של אותם 18% המצריים…

בלשון בלתי אורווליאנית מצב כזה מכונה לא "שלום קר", אלא מלחמה קרה. שליטי מצרים ציפו – אחרי הכניעה הישראלית לכל דרישותיהם ב"תהליך השלום" – להתמוטטות היריב. הרי הנפט והגז של סיני הועברו מישראל למצרים. בנוסף לכך נכנסה ישראל לעול המוסרי והכלכלי של פירוק הישובים ולמחויבות הרת האסון לבנות במו ידיה את האוטונומיה הפלשתינית. קריסת ישראל הצפויה בעיני מצרים הייתה היעד הפוליטי והצבאי שלה. לרגע המיוחל הזה נחוץ היה הצבא הגדול במזרח התיכון ומרוץ החימוש העצום שלו.

אלא שהקב"ה מצילנו מידם. מדינתנו שרדה למרות הזיית השלום ההרסנית, והיא אף התקדמה והתפתחה. לעומת זאת מצרים – לאחר 30 שנות המלחמה הקרה – התמוטטה כלכלית בדומה לברית המועצות. מרוץ החימוש חסר התקדים (בתוספת השחיתות האופיינית של השלטון הרודני) שבר אותה נוכח הכפלת אוכלוסייתה ובעיותיה. הבצורת הקשה ברוסיה ובאוקראינה, שהקפיצה את מחירי הלחם בעולם, הייתה הקש האחרון ששבר את גב הגמל, ומצרים התפוצצה.

בעולם הערבי והמוסלמי בכללותו התפתחה בעיה נוספת, שאף היא קשורה לישראל: האלימות הבלתי מסויגת והטרור. תחילה היו אלה מכוונים נגדנו, אבל האידיאולוגיה וההרגלים לפתור את כל הבעיות באלימות קשה חדרו בסופו של דבר אל המרקם החברתי הפנימי, והם מאיימים להחריב אותו עד היסוד דרך מלחמת הכל בכל. ראו, למשל, מה קורה במצרים "המשוחררת" בין המוסלמים לנוצרים או מה מתרחש בעירק בין כל עדותיה.

ממשל רייגן הפיל את בריה"מ במודע תוך שימוש בתכנית מלחמת הכוכבים אשר בריה"מ לא הייתה מסוגלת לשאת את הוצאותיה. הוא אף דאג להוזיל את הנפט בשווקים ובכך כרת במידה ניכרת את הענף העיקרי של היריב בהכנסות מטבע זר. שום דבר דומה לא היה ולא נברא ביחסינו עם המצרים: הם חתרו תחתנו ללא לאות, ולא להפך. לא אנו הפלנו את המצרים – מדובר פה ביד ההשגחה, ולא במעשה אדם.

האם יש לאל ידן של ארצות ערב להפסיק באמת את עוינותן לישראל ולוותר על אידיאולוגיית הטרור? אם לא, צפוי להן גורלה של סומליה, משמע התפרקות ושלטון הכנופיות.

שרשרת האסונות ביפן משתקפת על הרקע הזה כתחילת המהדורה השלישית, שפוגעת במעטפת החיצונית של העוינות העולמית כלפי ישראל, בין אם זאת מונעת באינטרס הכלכלי (התלות בנפט הערבי) ובין אם מובילה אותה האנטישמיות השורשית הסמויה כמו באירופה.

אַל תִּירְאִי תּוֹלַעַת יַעֲקֹב, מְתֵי יִשְׂרָאֵל:
אֲנִי עֲזַרְתִּיךְ נְאֻם-יי, וְגֹאֲלֵךְ קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל.

הִנֵּה שַׂמְתִּיךְ לְמוֹרַג חָרוּץ חָדָשׁ, בַּעַל פִּיפִיּוֹת;
תָּדוּשׁ הָרִים וְתָדֹק, וּגְבָעוֹת כַּמֹּץ תָּשִׂים 
תִּזְרֵם וְרוּחַ תִּשָּׂאֵם, וּסְעָרָה תָּפִיץ אוֹתָם

וְאַתָּה תָּגִיל בַּיי, בִּקְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל תִּתְהַלָּל.

  (ישעיה מא,יד-טז).

 פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', י'ט באדר ב' תשע"א, 25.3.2011

פורסמה ב-29 במרץ 2011, ב-גיליון שמיני תשע"א - 711 ותויגה ב-, , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: