שכינה למראשותיו / רפאל בנימין פוזן

 

חברות בת חמישים שנה התקבצה למפגש סוער ומלא למדנות בחדר הנזירי ומלא האור בכפר עציון. ביקור אצל חנן פורת

שלושה היינו, כולנו יוצאי ישיבת 'כרם ביבנה': הרב ישראל אריאל (שטיגליץ), הרב יששכר גואלמן ואנוכי. ואף-על-פי שידידותו עם הראשונים התהדקה במיוחד בישיבת 'מרכז הרב' ובצנחנים, ואילו הרֵעות שבינינו יסודה ב'כרם ביבנה' (יחד באנו לשם בשנת תשכ"א, חנן מכפר הרא"ה ואני מהיישוב החדש), הצד השווה הוא שכולנו התקבצנו מכוח ידידות נעורים וזו אמיצה וחזקה.

נסענו כמעט בלי לדבר, מהורהרים ומכונסים, מאזינים לניגוני 'כרם ביבנה' ישנים מתוך הדיסק "עלי עשור" שהופק בשנת תשס"ה. כיוון שכך, עלו אצל כולנו תמונות ישנות ואהובות מעלומינו בישיבה. היו אלה ימים של דיבוק חברים איתן ואמיתי, כשבחלל ניסרו שאיפות גדולות שעניינן המשותף היה תיקון עולם במלכות ש-די: השפעת תורה לרחוקים, התנדבות, תיקון החברה והמדינה, הקמת ישיבות נוספות, חיזוק גרעיני בני-עקיבא, קידוש השם בצבא וכהנה וכהנה. כבר אז היה  חברנו חנן מגדולי החולמים. לכן, כשנסענו עתה לבקרו בעת מחלתו, עצוב היה לנו על הלב.

אלא משנכנסנו אצלו – הכול התהפך.

עוד ערב הביקור – בבירור אם השעה כשרה – חנן סח לי בטלפון בהמיית לב על חלום שפקד אותו ומרדיפו מנוחה: "חלמתי על רבי יוחנן האומר לריש לקיש: 'לסטים בליסטיותו יודע'. וריש לקיש הפגוע משיב: 'ומה הועלת לי? שם קראו לי רבי וכאן קראו לי רבי' (בבא מציעא פד), והתעוררתי בבכי: למה רבי יוחנן פגע בו כל כך?!". והוסיף שעניין זה כה קודח בראשו שכבר הוא מתקין מאמר על "לא תונו איש את עמיתו", שאליו יצרף את "הוֹי מֹרְאָה וְנִגְאָלָה הָעִיר הַיּוֹנָה" (צפניה ג) וגם את שירי "עיר היונה" של נתן אלתרמן. שהרי, כידוע, אצל חברנו בעל "מדרשיר" מתקיימת במיטבה אמרת חסידים: "במה בהמה יוצאה?", היינו במה הנפש הבהמית יוצאה מן האדם? – "כל בעלי השיר יוצאין בשיר ונמשכין בשיר" (שבת ה א). כשאתה בעל שיר או נמשך בשיר, הנפש מיטהרת.

צא וראה כיצד הוא מחבר שירי חיים גורי ורחל, לאה גולדברג, יורם טהרלב ושאר משוררים, למעיינות טהורים של תורה. וככל שהדיבור קשה עליו, השיח חכם ומלבב. והעיקר: אף מילה על המחלה, ורק "תבואו, תבואו, ונשמח כפעם".

ולמחרת בצהרי יום, אחר התחבקות עם כל אחד מאיתנו, הוא חוזר בהתרגשות לבעיה שלו: איך ניתן להבין את תגובתו המכאיבה של רבי יוחנן? והרי רבי יוחנן היה צדיק גדול? ותראו מה קרה שם: כשאחר כך מת ריש לקיש, עמד רבי יוחנן וקרע את בגדיו ובכה ואמר  'היכן אתה בן לקיש! היכן אתה בן לקיש!' עד שנטרפה עליו דעתו. אז איך אפשר להבין אותו?!

ועוד קשה לו: כיצד התחייב ר' יוחנן להשיא את אחותו לריש לקיש כשהיה עדיין "ריש בריוני", הייתכן? והוא תובע מאתנו ולא מרפה: תסבירו לי!

ומשהשיחה מתלהטת כשר' ישראל מבאר "אחותו" על דרך "אמור לחכמה אחותי את" וחנן מתווכח ור' יששכר מזכיר מאמר נשכח של הרב צבי-יהודה קוק והאווירה טעונה ורותחת כבבית מדרש – אני חש כצופה במחזה סוריאליסטי: מבעד החלון, בכפר עציון המתחדש, מיתמרים עצים מלבלבים ומזווית העין מובחנת תנופת בנייה (למרות ההקפאה). וכאן בפנים, בחדר נזירי בפשטותו, חנן החולה ובונה היישוב מתייסר ביחסי רבי יוחנן וריש לקיש.

חנן מנווט את השיחה וכדרכה של תורה חורז ממאמר למאמר, מגמרא למקרא ומשם לאגדה, והדברים מתגלגלים, איך לא, לבניין ירושלים ובית המקדש. ותוך כדי נשלפת חוברת הדורה, 'ספר ירושלים הבנויה', שנשלחה אליו לעיון מפלוני השוקד על תב"ע למקדש על מכונו בתוככי ירושלים. ומדי דברו פניו נוהרים וסמי מכאן מחלה קשה, ואדרבה "חזו בני חביבי דמשתכחין בצערא דילהון ועוסקין בחדותא דילי". ומי שעיניו בראשו רואה שכינה למראשותיו של חולה.

וכשיצאנו נפעמים – לא לפני שתחב לידינו חוברת "מעט מן האור לשבת בשלח וט"ו בשבט", והפגיע בנו לעיין  בה "כי יש בה כמה דברים טובים", וברכב התנגן "אל תירא עבדי יעקב" במנגינה ובמילים של הרב משה צבי נריה: "קול קול יעקב – כן אבא כן, אל תירא עבדי יעקב – לא אבא לא, לא נירא ולא נפחד רק ממך בלבד" –  ליוותה אותנו תמונתו של חנן היצוק באמונה עזה, שואב ברוחו הגדולה עוז ותעצומות מאבינו הזקן, שעליו נאמר "וישר אל מלאך ויוכל".

פורסם במוסף 'שבת', 'מקור ראשון', ה' באדר ב' תשע"א, 11.3.2011

פורסמה ב-10 במרץ 2011, ב-גיליון ויקרא תשע"א - 709 ותויגה ב-, , , . סמן בסימניה את קישור ישיר. השארת תגובה.

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: